Škůdci, plevel, choroby

Přidat vlákno
 • Brambory napadené drátovcem

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 10.9. 2014 17:15
  Příspěvek: Při sklizni jsme v některých hlízách brambor objevili drátovce. Je možné takto napadené brambory konzumovat? A jak se příště před drátovci lépe chránit? Děkujeme, Ptáčkovi.
 • Plevelná šrucha

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 25.8. 2014 09:35
  Příspěvek: Na zahrádce se nám asi před pěti lety objevil nový plevel a velmi se mu daří. Vypadá jako zmenšená verze nějakého sukulentu. Je nízký a rozrůstá se plazivě do stran. Lístky má oblé, dužnaté, kvést jsem ho zatím neviděla.
 • Nevyzrávání rajčat u stopky

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Kotek , Poslední příspěvek: 22.8. 2014 14:58
  Příspěvek: Dobrý den, většina plodů rajčat má kolem stopky žlutavé až oranžové plochy, které jsou pod slupkou tuhé a vypadají jako nedozrálé. Ostatní povrch je krásně červený. Projevuje se to také slabou nažloutlou, asi 2 mm silnou, vrstvou pod slupkou. Mezi chorobami jsem nikde toto nenašel, domnívám se, že se jedná o nedostatek nějakého prvku v půdě. Můžete mi poradit o co se jedná?
 • Jabloň špatně roste

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 05.8. 2014 07:59
  Příspěvek: Mame doma na dvore už cca 10 rokov zasadenu jablon, doteraz sa jej celkom dobre darilo. Až posledne dva roky nema skoro žiadne listy a tie paru čo ma su velmi slabe. Zalievam ju, aj som ju pohnojil slepačim hnojivom. Tento rok som ju ani neorezoval, niektore listy idu trochu do červena, vobec nerastie, skoro všetky jablka ešte pred letom pooopadovali, netušim čo jej je a ako by som je mal pomoct. 
 • Deformované plody rajčat

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Homolka , Poslední příspěvek: 02.8. 2014 16:55
  Příspěvek: Potřeboval bych poradit s identifikací choroby nebo škůdce na rajčatech. Všechny listy, i nově vyrůstající jsou úplně zkroucené, téměř do kuličky. Rostlina rajčete žije, ale růst je hodně zbržděný. Má i plody, které jsou ovšem také zdeformované - nejsou kulovité, ale jsou do špice a konec té špice je hnědý. Uvnitř každého plodu jsem našel takové malé asi 1cm dlouhé ložisko malinkých bílých teček. Tato "nemoc" se vyskytla u minimálně pěti rodin v mém sousedství. Všichni jsme pod sazenice dávali stejný kompost, a sazenice jsme kupovali každý jinde a různé odrůdy. Myslím že zdroj choroby pochází ze společného kompostu. Nevím ale, jak plodiny ošetřit, případně jak ošetřit zeminu.
 • Strupovitost okurek

  Počet komentářů: 3
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jana , Poslední příspěvek: 15.7. 2014 11:25
  Příspěvek: Už řadu let kupujeme do skleníku roubované okurky.Letos jsou na okurkách( plodech ) vidět jakoby strupovité čáry,na kterých jsou drobounké krystalky jako třeba smůla.Okurky připomínají tím strupovitým vzorem dýně a ikdyž jsou mladé, vypadají staře.Vždy jsme jedli mladé okurky i se slupkou,ale to už se nedá.Přitom rostliny vypadají standardně bez zjevných vad.
 • Rdesno není v kondici

  Počet komentářů: 1
  Autor: , Poslední příspěvek: 10.7. 2014 08:58
  Příspěvek: Vážení, chtěl bych se vás zeptat na rdesno Aubertovo. Není v dobré kondici, když vloni bylo naprosto v pořádku. Rdesna jsou vedle sebe dvě a jedno je v pořádku, druhé ne při stejné péči, kdy byla obě rdesna při suchu zalévána a byla hnojena.
 • Opadávající smrk

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 09.7. 2014 21:12
  Příspěvek: Mám problém se smrkem ztepilým. Ještě na jaře v pořádku, ale nedávno se objevilo hnědé jehličí, které při dotyku opadává. Našel jsem na smrčku více mravenců.
 • Usychající cypřiš

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 12.6. 2014 15:30
  Příspěvek: Poradíte mi, jaký škůdce nám napadl cypřiš? Cypřiš hnědne a usychá, při pohledu zblízka má na větvičkách všude bílé šupiny a nyní se objevily ještě černé larvy.
 • Zasychání třešně

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 09.6. 2014 11:25
  Příspěvek: Mám šestiletou třešinku, na které se před třemi roky objevilo pár třešniček, ale před dozráním cca 3/4 zaschly a opadaly. Stejné to bylo i před dvěma roky a vloni. Zjara je vždy stromek krásný a zdravý a nasadí plno květů. V současnosti se na listech objevují skvrny a třešinky i letos začínají zasychat. Třešinku každý rok ošetřuji přípravkem Optikombi, t.j. při zakvétání - Horizon 250 EW; po odkvětu - Wuxal Super; před 10ti dny - Calypso 480SC. Prosím vás o odborné posouzení a o radu. S pozdravem František Humpolec
 • Monilióza na meruňce

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Vítková , Poslední příspěvek: 28.5. 2014 20:50
  Příspěvek: Jak ošetřit meruňku napadenou moniliovou spálou? Dá se tomu nějak zabránit v příštím roce? Meruňka má letos navíc listy velmi okousané (díry v listech). Co to je? Co by pomohlo zakročit proti škůdci?
 • Kustovnice - plíseň na listech

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 22.5. 2014 17:52
  Příspěvek: Na horní straně listů kustovnice se objevil šedavý povlak (asi plíseň ). Jaký je vhodný postřik?
 • Tlustice slábne

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - valentová , Poslední příspěvek: 20.5. 2014 10:52
  Příspěvek: Prosím o radu: tlustice má tenké listy, vůbec ne jak mají být (buclaté). Přemokřená není.
 • Jedovatý starček - likvidace

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - TOPINKOVÁ , Poslední příspěvek: 15.5. 2014 13:20
  Příspěvek: Na zahradě se mi vyskytuje v hojné míře starček, který je pro zvířata jedovatý. Jak se ho zbavit?
 • Předivka zhoubná

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Novák , Poslední příspěvek: 14.5. 2014 17:08
  Příspěvek: Naši zahradu opakovaně napadla předivka zhoubná. Letos mám pocit, že trochu expanduje a blíží se k habrům. Jsou i tyto stromy v ohrožení? Vím, že nejvíce je zaměřena na kalinu, brslen, třešeň. Teď je fáze, kdy se larvy začínají v pavučinách kuklit, což mi přijde jako optimální čas k nějakému zásahu. Poradíte nám nějaký efektivní postup na zásah?
 • Co je to za broučka?

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Maria Sivakova, Poslední příspěvek: 24.4. 2014 21:45
  Příspěvek: Prosím o radu jak se toto stvoření jmenuje a jak se ho v bytě zbavím?? Nějak se mi tu buď rozmnožuje anebo tu je stálým obyvatelem už léta. Nastěhovala jsem se před týdnem a denně potkám dva i tři nové spolubydlící. Několik uschlých schránek jsem už zlikvidovala. 
 • Rez hrušňová

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 04.4. 2014 09:27
  Příspěvek: Na listech hrušně se objevují oválné, několik milimetrů velké oranžové fleky, uvnitř kterých jsou černé tečky. Listy často opadávají. Může být na vině současné horké počasí?
 • Juka - usychání listů

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 10.2. 2014 15:09
  Příspěvek: Na podzim jsem si koupila Yuccu a cca od nového roku mi začala chřadnout. Postupně mi ze zpod trsů žloutnou a následně usychají listy (týdně asi 6 listů), přitom uprostřed rostou nové (jen 2 listy). Substrát je na povrchu suchý, uvnitř mírně vlhký. Zalévám ji mírně jednou týdně a snažím se rosit i listy. Teplota v místnosti je 19-20 stupňů, polosvětlo. Když to začalo, přihnojila jsem hnojivem na palmy a zelené rostliny, ale nepomohlo to. Prosím o radu, jak jí pomoct. Předem děkuji, Zora.
 • Tlustice - opadávání starších listů

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 31.10. 2013 19:45
  Příspěvek: Mnohaleté rostlině zejména v zimním období opadávají nejstarší zeschlé jakoby "stříbrné" listy. V období letnění bývá stav rostliny lepší. Nejsem si jistá, zda se jedná o chorobu nebo škůdce.
 • Likvidace mšic na podzim

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 21.10. 2013 08:45
  Příspěvek: Překvapilo mne, že ještě teď, na konci října jsem na poupatech růží objevila mšice. Je třeba jim věnovat nějakou pozornost a nebo je mráz brzo zničí?
 • Hálka na růži

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 23.9. 2013 14:13
  Příspěvek: Na růži vyrostl zvláštní chlupatý červený útvar o průměru několika centimetrů. Na pohled vypadá zajímavě, ale nevím, co může způsobit či jak předejít jeho případnému šíření na další rostliny.
 • Skvrny na listech reveně

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 12.9. 2013 11:12
  Příspěvek: Na listech reveně se objevují nehezké skvrny. Celkově rostlina působí slabším dojmem než v minulých letech. Mám si pořídit novou?
 • Černí broučci na lichořeřišnici

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 22.8. 2013 15:14
  Příspěvek: Radovala jsem se, jak mi hezky kvete lichořeřišnice, ale najednou je plná drobných černých broučků. Je možné se jich nějak šetrně zbavit? Občas ráda přidám květy nebo listy do salátů, tak to nechci stříkat žádným jedem. Děkuji, Lenka.
 • Třešeň a vytékající pryskyřice

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 21.8. 2013 10:04
  Příspěvek: Mám na zahradě asi 5 let starou třešeň. Na kmeni se objevila na více místech prýštící pryskyřice. Je to nějaká choroba? Děkuji, Marta.
 • Lezou škvoři lidem do uší?

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 20.8. 2013 12:13
  Příspěvek: Slyšela jsem, že škvor může lidem vlézt do ucha a prokousnout ušní bubínek. Zdá se mi to podivné, ale mám teď na prázdninách vnoučata, tak se trochu bojím, aby jim při pobytu na zahradě nějaký škvor do ucha nevlezl. Děkuji, Leona.