Diskuze na téma: Plevelná šrucha

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 25.8. 2014 09:35
Na zahrádce se nám asi před pěti lety objevil nový plevel a velmi se mu daří. Vypadá jako zmenšená verze nějakého sukulentu. Je nízký a rozrůstá se plazivě do stran. Lístky má oblé, dužnaté, kvést jsem ho zatím neviděla.

Autor: Emil , Vloženo: 25.8. 2014 09:35
Podle popisu se na vaší zahrádce šíří šrucha zelná (Portulaca oleracea) známá také jako portulák nebo kuří noha. Zvlášť v teplejších oblastech působí při pěstování zeleniny stále větší problémy. Šrucha zelná dává přednost písčitým půdám, bohatým na živiny. Má ráda slunečná stanoviště, ve stínu se jí nedaří. Kvete pouze krátce, drobnými žlutými kvítky. Jediná rostlina dokáže vyprodukovat tisíce semen, s velmi dobrou klíčivostí. Zrádné je i to, že klíčivost si její semena udržují několik let.
Likvidace šruchy zelné je velmi obtížná. Patří mezi pozdně jarní dvouděložné plevele. Důležité je nenechat dozrát semena. Dalším možným opatřením proti jejímu šíření je neponechávat po sklizni zeleniny prázdné záhony. Ideální je důsledné střídání plodin, případně výsev zeleného hnojení.
Šrucha zelná se v některých zemích s oblibou pěstuje jako zelenina. Syrové lístky se přidávají do zeleninových salátů, používá se také jako koření do polévek nebo k masu. Pro takový účel je vhodnější zvolit vyšlechtěnou odrůdu. Na našem trhu je to například Green Purslane.