Diskuze na téma: Usychající cypřiš

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 12.6. 2014 00:00
Poradíte mi, jaký škůdce nám napadl cypřiš? Cypřiš hnědne a usychá, při pohledu zblízka má na větvičkách všude bílé šupiny a nyní se objevily ještě černé larvy.

Autor: svata , Vloženo: 12.6. 2014 15:30
Z vašeho dotazu není patrné, zda cypřiš pěstujete delší čas a nebo se jedná o novou výsadbu. Nejčastějším škůdcem, který cypřiše napadá, je drobný motýlek molovka jalovcová (Argyresthia trifasciata). Její napadení by však nemělo být pro cypřiše likvidační. Molovka napadá především horní části korun.
Další škůdce, který se na cypřiších vyskytuje, bývají mšice korovnice. Na jehličí mohou také vytvářet hálky, jakési šištičkovité útvary ze zduřelého pletiva. K jejich likvidaci jsou vhodné insekticidy proti savému hmyzu. Nejvhodnější jsou zdravotně nezávadné přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu.
Dalším z původců hnědnutí a odumírání cypřišů je houbová choroba Kabatina thujae. Tato houbová choroba se nejčastěji objevuje v přehuštěných výsadbách, zejména se vyskytuje v živých plotech na nevhodných vlhkých místech. Kabatina napadá jehlice, infekci podporuje stanoviště s nedostatkem vápníku a hořčíku.