Diskuze na téma: Deformované plody rajčat

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 02.8. 2014 00:00
Potřeboval bych poradit s identifikací choroby nebo škůdce na rajčatech. Všechny listy, i nově vyrůstající jsou úplně zkroucené, téměř do kuličky. Rostlina rajčete žije, ale růst je hodně zbržděný. Má i plody, které jsou ovšem také zdeformované - nejsou kulovité, ale jsou do špice a konec té špice je hnědý. Uvnitř každého plodu jsem našel takové malé asi 1cm dlouhé ložisko malinkých bílých teček. Tato "nemoc" se vyskytla u minimálně pěti rodin v mém sousedství. Všichni jsme pod sazenice dávali stejný kompost, a sazenice jsme kupovali každý jinde a různé odrůdy. Myslím že zdroj choroby pochází ze společného kompostu. Nevím ale, jak plodiny ošetřit, případně jak ošetřit zeminu.

Autor: Miroslav Homolka , Vloženo: 02.8. 2014 16:55
Příčin stavu, který popisujete, může být více a není možné jej takto na dálku jednoznačně určit. Jak již zmiňuje čtenář Ladislav v reakci na stejný dotaz, který jste před polovinou července vložil do diskuse, kroucení listů může vznikat jako důsledek přehřátí nebo nerovnoměrné zálivky, popřípadě jako reakce na napadení savými škůdci, nejčastěji mšicemi.
Příčinou zasychání konců plodů a jejich deformace může být nedostatek přijatelného vápníku, porucha odborně zvaná abiotická nekróza květního konce plodů rajčat. Tyto porucha se může objevovat i na rostlinách rostoucích v půdách obsahujících dostatek vápníku. Vznik poruchy je závislý příliš malém nebo příliš velkém množství půdní vláhy, obsahu dalších živin v půdě, především nadbytku dusíku a draslíku, ale i hořčíku nebo sodíku a na půdní reakci. Je tedy možné, že problém mohl způsobit použitý kompost (z vašeho dotazu není patrné, zda to byl kompost vlastní výroby, nebo nějaký, na jehož složení nemáte vliv).
Vápník je možné rostlinám dodat při počátečním výskytu poruchy a nebo i preventivně a to prostřednictvím postřiku na list speciálními hnojivy s vysokým obsahem vápníku. Aplikaci je nutné několikrát v průběhu vegetace opakovat.