Diskuze na téma: Opadávající smrk

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 09.7. 2014 21:12
Mám problém se smrkem ztepilým. Ještě na jaře v pořádku, ale nedávno se objevilo hnědé jehličí, které při dotyku opadává. Našel jsem na smrčku více mravenců.

Autor: Jiří , Vloženo: 09.7. 2014 21:12
Letos se velmi daří mšicím. Vámi zmíněný zvýšený výskyt mravenců by tomu odpovídal. Mšice vysávají rostlinné šťávy a vylučují medovici, kterou mravenci s oblibou vyhledávají. Některé mšice jsou velmi drobné a pokud mají zelenou barvu, nemusí být na první pohled na stromku příliš patrné. Pokud se tedy jedná o mšice, nejlépe pomůže některý z prostředků proti savým a žravým škůdcům.
Pokud žádného škůdce či stopy po jeho působení neobjevíte, je možné, že stromku něco chybí ve výživě. Pak by bylo ke zvážení použití hnojiva určeného speciálně pro jehličnany.
Další možnou příčinou opadávání jehličí je sypavka smrku. Tuto chorobu způsobuje houba štěrbinatka smrková (Lirula macrospora). Sypavka smrku způsobuje opad jehličí a tak snižuje estetický dojem ze stromu. Závažné infekce mohou u dřevin způsobit zpomalení růstu a oslabení stromů. Úhyn stromu však ve většině případů nehrozí a tak se většinou kromě prosvětlení husté výsadby žádná další opatření neprovádějí.