Diskuze na téma: Brambory napadené drátovcem

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 05.8. 2013 00:00
Při sklizni jsme v některých hlízách brambor objevili drátovce. Je možné takto napadené brambory konzumovat? A jak se příště před drátovci lépe chránit? Děkujeme, Ptáčkovi.

Autor: Radek , Vloženo: 10.9. 2014 17:15
Dobrý den, drátovci (žluté larvy brouka kovaříka) většinou při sklizni brambor hlízy opustí. Nenadělají v nich tedy již další škody. Ale narušení, které už udělali, může vést k rychlejšímu kažení brambor. Napadené hlízy je možné konzumovat, ale je vhodné je skladovat co nejkratší dobu. Drátovci škodí nejvíce v jarním období a koncem léta, proto můžeme většímu poškození brambor a kořenové zeleniny předejít hlavně časnější sklizní. Boj s drátovci je časově poměrně náročný. Hodně pomůže dodržování vhodných pěstebních postupů. Náchylné plodiny (např. mrkev) nevysévejte nejméně dva roky tam, kde se přemnožený drátovec objevil (podle druhu se larvy vyvíjejí 3-5 let). Na pozemcích napadených drátovci vysévejte plodiny k napadení odolné, např. luskoviny, řepku olejnou, hořčici, pohanku. Další důležitou zbraní při boji s drátovcem je intenzivní obdělávání půdy, pomáhá hnojení dusíkatým vápnem (to je však potřeba dostat do půdy). Důležitou roli hraje také zaplevelenost pozemku. Snažte se zbavit pýru.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK