Okrasná zahrada

Přidat vlákno
 • Ptačí zob

  Počet komentářů: 0
  Autor: Vít Šikula, Poslední příspěvek: 06.10. 2020 15:21
  Příspěvek: Dobrý den,
  poraďte prosím, kde v Brně a okolí roste stálezelený Ptačí zob? Chci si vyrobit větší množství řízků pro namnožení.
 • Bříza převislá - tvarování

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Ondřej , Poslední příspěvek: 16.9. 2020 20:47
  Příspěvek: Dobrý den, prosím o radu s řezem/tvarováním převislé břízy. Na jaře jsme sázeli, nyní má kmínek cca 1m. Z podnože vyráží vzhůru další výhony. Jakým způsobem se tyto výhony upravují - vyvázat dolů, seříznout? Mají tam zůstat kvůli dosažení požadované výšky? Chceme břízu vypěstovat do cca 2-2,5m.
  Děkuji.
 • Astilbe arendsii

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Evina M. , Poslední příspěvek: 10.9. 2020 15:44
  Příspěvek: Před pár lety jsem koupila tuto vínovou čechravu a vysadila. Daří se jí výborně, rozrůstá se. Tak jsem si loni na podzim sebrala z ní semínka a na jaře vysela. Jenže to, co mi vyrostlo nevypadá na čechravu. Má to jiné listy, takové jednoduché, plstnaté, podobné jak má divizna. Taky tvoří přízemní růžici. Nechápu. K záměně nedošlo. Jen mne napadlo, jestli to není tím, že ta původní byl vlastně hybrid. Těch rostlin ze semínek mám asi 12 a všechny jsou takové. Liší se jen zbarvením stopky listu. Je to normální?
 • Eukalyptus

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Kristýna Nováková, Poslední příspěvek: 12.10. 2020 17:51
  Příspěvek: Dobrý den,
  Chci Vás poprosit o radu ohledně pěstování Eukalyptu. Asi 1,50m keř pěstuji v květináči, teď s chladnějším počasím, jsem ho přesunula s terasy domů. Snažila jsem se vybrat světlé stanoviště - pod střešním oknem, v chodbě - tedy ne u přímého zdroje tepla, cca 20st. Bohužel nemám k dispozici slunnou zimní zahradu, kde by rostlina měla teplotu nižší, ale pořád dostatek světla. Zálivku jsem trochu omezila, ale nenechávám zeminu úplně vyschnout. Asi po týdnu začaly od kmene rostlině žloutnout a červenat listy, které následně opadají. Na větvičce takhle zbyde vždy jen horní cca polovina listů. Je to normální a rostlina zase obrazí, nebo lze něco udělat lépe?
  Děkuji
 • Víte, co je to za rostlinu?

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Miroslava Stará, Poslední příspěvek: 02.9. 2020 13:23
  Příspěvek: Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit jak se jmenuje tato rostlina? přikládám obrázek

  https://www.zivotzeny.cz/wp-content/uploads/spath.jpg

  Podobnou jsme měli dříve doma, ale nemůžu si vzpomenout na jméno..
 • Javor dlanitolistý

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Kamil Douša, Poslední příspěvek: 31.8. 2020 18:21
  Příspěvek: Zdravím Vás ????. Letos v létě jsem dostal javor dlanitolistý. Bohužel, si nepamatuji, co přesně je to za kultivar. Tchýně ho měla na zahradě v květináči ve stínu a přinesla ho krásně světle zelený. Sama ho má také na zahradě na místě, kde na něj svítí celodenní slunce a listy jsou krásně červené. Přesadil jsem ho do většího květináče zasypal obyčejnou hlínou (hnědozem) a uložil do záhonu na místo, kam také celý den šajní. Dost na něj také fouká. Po pár měsících vrchní listy ztratili barvu a vypadá to, jako by je něco napadlo. Můžete mi prosím poradit? Přikládám fota. Děkuji s pozdravem Kamil.
 • Popraskaná kůra thuje

  Počet komentářů: 6
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jiří , Poslední příspěvek: 31.8. 2020 17:09
  Příspěvek: Zdravím , všimli jsme si , že nám najednou vadne odshora cca 4 metrová thuje . Když jsem odhrnul větve koukám , že má kmen svile popraskanou kůru . Praskliny cca 15 cm a otevřené . Je to choroba ? pomůže odříznout zvadlý vršek? Děkuji za odpověď
 • Okrasná zahrada na terase

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Nikola , Poslední příspěvek: 27.8. 2020 16:32
  Příspěvek: Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit k okrasnými květinami na terase? V zaměstnání máme několik květin v samozavlažovacích truhlících. Každý, kdo jde s kávou si odpočinout na terasu, vezme hadici a ihned květiny zalije. Jsou celkem zežloutlé a nekvetou tak, jako loňský rok. Poradíte mi co s nimi a jak je dát do původní podoby, čím je případně přihnojit, aby se jim na terase dařilo? Kromě růžiček a levandule dál nevím, co je to za květiny a tak přikládám pár fotek pro ukázku, abychom se vynasnažili je zachránit.

  Předem děkuji za radu ????
 • Thuje rezavění

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Daniela , Poslední příspěvek: 05.8. 2020 18:19
  Příspěvek: Dobrý den, moc prosím o radu. Mám 2 měsíce zasazené thuje smaragd, thuje s balem. Po měsíci přihnojené. Některé začaly reznout, černat, a na některých jsem našla malé jakoby bulky hnědé, které jdou lehce rozmáčknout a uvnitř je bílý jakoby prach viz foto. Prosím nemáte někdo zkušenost, čím by to mohlo být? Nějaký postřik? Děkuji
 • Araucaria heterophylla

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Hana Vítovcová, Poslední příspěvek: 15.7. 2020 17:44
  Příspěvek: Dobrý den, chtěla bych poradit, jak usměrnit v růstu Araucarii v bytě, abychom se jí časem nemuseli zbavovat pro velikost. Má asi 25 let a výšku asi 160 cm... Má cenu jí zaštipovat? Děkuji
 • Hloh Pauls scarlet

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Pavel , Poslední příspěvek: 03.7. 2020 15:38
  Příspěvek: Dobrý den,koupil jsem letos na jaře v zahradnictví asi 2,5m vysoké hlohy Pauls scarlet-Crataegus laevigata 'PAUL'S SCARLET'.Zasazeny byly v dubnu na slunečné stanoviště.Stromky ani nerostou ani nekvetou a jsou napadeny nějakou chorobou?Jeden už je téměř bez listí a další jsou na tom podobně,přikládám foto listů.Poradí někdo,co se s tím dá dělat?Děkuji
 • Modřín

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Martina Simunkova, Poslední příspěvek: 01.7. 2020 12:40
  Příspěvek: Dobrý den, ráda bych poprosila o radu ohledně "keříkovitého" modřínku.
  Koupili jsme ho loni, zasadili do vyvýšeného zahradního tarasu. Přežil zimu, na jaře krásně nasadil. A teď během týdne zežloutl a začal opadávat.
  Větvičky nejsou suché. Nevím, jestli je možné, že bychom ho přelili. Suchém to podle mě není.
  Asi před měsícem jsem ke stromům dávala hořčičnou sul a dala jsem i k němu. Je možné, že by mu vadila?
  Sluníčko na něj svítí jen dopoledne.
  Děkuji
 • Jehličnany

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Zdeněk Stach, Poslední příspěvek: 01.7. 2020 11:29
  Příspěvek: Na jaře jsem neudělal zaštipování jehličnanů na zahradě. Co se stane , když to udělám teď.Mám obavy, že čekat na jaro bude pozdě.
 • Odumírající loubinec

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Markéta Nebřenská, Poslední příspěvek: 28.6. 2020 18:54
  Příspěvek: V zahradnictví jsem koupila silnou sazenici loubince. Rostlina několik let dobře prospívala, ale teď najednou začala její velká část odumírat. nemohlo by se jednat o nějakého škůdce? Listy hnědnou jakoby od stopky, vadnou a odpadávají.
 • Sázení olivovniku

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Michaela Pereira Ruela, Poslední příspěvek: 23.6. 2020 17:32
  Příspěvek: Dobrý den, prosim o radu jak zasadit olivovník do květináče. Mám 80cm stromek a květináč s dnem o průměru 33cm a výškou 31cm. Mám do spodu umístit tu zavlazovaci vložku,abych si vyvýšila dno a voda stékala dolu pod to? Bohužel v kvetináči nejsou žádné otvory. Nebo mám jen udělat dirky do dna a vysypat kamínkama? Do jaké výšky ty kamínky?A nebo je nejlepší dát i vložku a na to kaminky. Děkuji za rady.
 • Popraskané větve thújí

  Počet komentářů: 5
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jan , Poslední příspěvek: 21.6. 2020 14:54
  Příspěvek: Dobrý den, letos nám praskají podélně větve thújí a cypřišů. Čím to může být? Lze dřeviny nějak zachránit? Jejich stáří je 8 i více let. Děkuji.
 • Hnědočerné listy vistárie

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jan Smeták, Poslední příspěvek: 12.6. 2020 11:45
  Příspěvek: Dobrý den,

  nedávno jsme si zakoupili vzrostlou vistárii a zasadili dle rad zahradnictví do patřičného substrátu. Po několika týdnech nám však začali hnědnout některé listy. Chtěl bych se zeptat zda za tím stojí škůdce nebo zda by to mohlo být přemokřenou půdou.

  Předem děkuji za odpovědi.
 • Trubač

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Lydia , Poslední příspěvek: 31.5. 2020 12:47
  Příspěvek: Dobrý deň,
  Spílili sme v jeseni 10 ročný trubac. Teraz sa objavili výhonky zo zeme, asi z pôvodných podzemných koreňov na ploche 3 x 4 m. Ako sa ich zbaviť?
  Ďakujem.
 • Převislý cedr

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jana , Poslední příspěvek: 26.5. 2020 15:27
  Příspěvek: Dobrý den,
  poradil by mi prosím někdo, zda vůbec a případně jak tvarovat převislý cedr? Koupila jsem ho v zahradnictví poměrně malý, roztomilý. Po čase se růstem dotkl špičkou trávníku, proto jsme ho chtěli s manželem "zvednout", aby rostl ještě do výšky. Nyní si už nevíme rady, brzy bude asi potřebovat nějakou podpěru a trávníku se špička dotkne zas. Podle mě teď zahradu hyzdí. Jak ho zakomponovat do okolí? A podepřít nebo to nechat na přírodě?
  Moc děkuji.
 • Černání, rezavění tují

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Matěj Chládek, Poslední příspěvek: 23.6. 2020 17:35
  Příspěvek: Přeji krásný den. Nerad obtěžuji, ale prošel jsem všechny online diskuze k tématu a radil se se zahradníkem, ale pořád nevím, co může způsobovat černání/reznutí na našich tujích.

  Zatím je černání jen v počátku (viz foto), ale bylo mi řečeno, že při černání větviček mají tuje vždy nějaký problém, který je třeba řešit. Jehličí černá ve spodní části rostlin, nejčastěji směrem na severovýchod. Začalo to u jedné tuje cca před 3 týdny. Od té doby se problém objevil asi na 20. Mám dva kandidáty na příčinu:

  1) Příliš vody u kořenů. V posledních týdnech hodně pršelo, asi nejvíc za 2 roky, co tuje máme. Půda je jílovitá, nahoře je textilie a borka. Problém se nevyskytuje u tují, které jsou na vyvýšeném terénu. Pokud je to tím, dal bych si pozor, abych tuje nezaléval, dokud nebude opravdu sucho. Léto by to mělo vyřešit.

  2) Napadení houbou. Nenašel jsem ale na větvičkách plodničky, stejně tak je zvláštní, že nečernají tuje vedle sebe, ale třeba na druhém konci zahrady. Na druhou stranu tomuto scénáři nahrává skutečnost, že k černání dochází zejméjna tam, kam nejméně svítí slunce. Pokud je to tím, aplikoval bych fungicid.

  Co myslíte? Budu rád za jakýkoli tip! Děkuji moc.
 • Borovice černá okrasná

  Počet komentářů: 3
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Lukáš , Poslední příspěvek: 23.5. 2020 19:12
  Příspěvek: Dobrý den,
  mám dotaz ohledně borovice viz foto. Zasadil jsem ji cca před 2mi lety společně s dalšími jehličnany do jílovité půdy. Pravidelně zaléval. Dal jsem pod ní textilíi proti plevelům. Rád bych ji zachránil a pokud to nepůjde - tak dal nový strom a vyvaroval se uschnutí. Děkuji za rady Lukáš.
 • Katalpa neobrůstá

  Počet komentářů: 4
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Katalpa , Poslední příspěvek: 22.5. 2020 09:06
  Příspěvek: Dobrý den, na podzim jsme zasadili katalpu nana, podle všeho se chytla, na kmínku raší lístky, ale v korunce zatím ani náznak, že by měli rasit, víc, ze katalpa obrusta později, někdy v květnu, ale uz mě docela znepokojuje, že stále ano náznak.
  Je ještě šance, že obroste? Nebo kde může byt problém, když na kminku listky rostou?
  Děkuji.
 • Javor mléč

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Daniela K., Poslední příspěvek: 13.5. 2020 16:33
  Příspěvek: Na zahradě mám javor mléč, koupila jsem ho v zahradním centru, zasadila jsem ho minulý rok na podzim, je celý den na slunci, zasazený do hlinitější půdy. Krásně obrazil listy, ale teď je začal klopit a kroutit, nevím čím to je, zalívám ho aby měl dost vody jinak s ním nic nedělám, kontrolovala jsem spodek listů jestli tam není nějaký škůdce, ale nic jsem nenašla. Poradíte mi co dělám špatně ?
 • Clematis montana

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jiří Nogol, Poslední příspěvek: 13.5. 2020 16:31
  Příspěvek: Dobrý den, pestuji na balkóně plamenek horský, konce listů začínají hnednout nevíte prosím o co se může jednat?Děkuji za odpověď.
 • Prosim o radu druhu tuji

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Tomas Elis, Poslední příspěvek: 24.4. 2020 10:37
  Příspěvek: Dobry den.
  Muzete prosim poradit jaky je to druh tuji? Viz foto. Dekuji