Okrasná zahrada

Přidat vlákno
 • Spálený oleandr

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Katka , Poslední příspěvek: 06.5. 2021 19:13
  Příspěvek: Dobrý den, vloni jsme koupili krásný oleandr, celé léto kvetl. V zimě byl v chladné místnosti u malého okna, po řezu krásné obrazil. Jenže jsme bojovali se sviluškou, kterou se mi dařilo udržet jen na této rostlině a s minimem pavučin, ale nově tvořící se listy byly kvůli nim ošklivé. Cca 14 dní, když nemrzne, je oleandr na terase s dopoledním slunkem. A výsledek viz foto ???? sviluška se stále mrcha drží na spodních záhybech listů. Nějaké rady, jak oleandr zachránit? Vypadá jak spálený sluncem. Je mi ho líto ???? děkuji
 • Oleandr po zimě

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Leona , Poslední příspěvek: 14.4. 2021 07:45
  Příspěvek: Dobrý den,
  v zimní zahradě jsme přezimovala 2 oleandry. Nyní jsem je začala opětovně více zalévat. Jeden je doopravdy velký a druhý menší. Ten velký má kompletně suché lístky . Druhý menší má úplně normální lístky. Poradíte mi , co s tím velkým? Mám nějak seříznout?
  Děkuji za radu, Leona
 • Strom vhodný pro pěstování v nádobě

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Petra , Poslední příspěvek: 05.4. 2021 10:50
  Příspěvek: Dobrý den, existují prosím nějaké stromy, které je možné pěstovat v nádobách a dorůstají výšky cca 3-4 metry? Děkuji.
 • Juka

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Lucie , Poslední příspěvek: 16.3. 2021 12:48
  Příspěvek: Dobrý den,

  Před dvěma lety jsem dostala darem Juky, dvě v jednom květináči. Chtěla jsem se zeptat jestli je můžu od sebe oddělit a přesadit do dvou květináčů aby tak měli více prostoru?
  Nebo je musím nechat spolu a jen přesadit do většího květináče?
 • Hodně radikální řez venkovního ibišku

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Zuzana Plchů, Poslední příspěvek: 10.3. 2021 16:26
  Příspěvek: Dobrý den, nastěhovali jsme se do baráku se zahradou a byl tam tento ibišek (viz. foto). Jelikož byl na nevhodném místě, vloni jsem ho přesadila. Bohužel mi ho štěně přes zimu úplně zničilo, všechny dolní větve okousal a ulomil, musela jsem ho asi tak o 2/3 seříznout. Myslíte si, že to ibišek přežije? Nebo to mám vzdát a rovnou ho vyhodit. Podle vzhledu by to měl být ibišek syrský.
 • Juka

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Kristýna , Poslední příspěvek: 04.3. 2021 18:29
  Příspěvek: Dobrý den. Obracím se na Vás téměř se zoufalstvim. Jsem v pokrokových rostlinách nováček.
  Cca třičtvrtě roku zpět jsem si do bytu pořídila juku obrovskou (pořízena v obi). Postupem času mi ale začalala chřadnout (viz první foto). Ještě na jaře/v létě jsem je presadila a rozdělila v naději ze ji zachranim. Jedné květině uschly všechny listy ale u druhé jsem si myslela ze si mi ji zachránit povedlo. Každopádně dnes mi upadla celá nozicka listů (omlouvám se za ten výraz ale netusim jak jinak to napsat :-)) a byla vevnitř promocena (vše nafotim). Rostlina je v polostínu a při teplotě cca 23-24 stupnu. Opravdu se tohoto boje vzdát nechci, proto tady pisu s nadějí. Predem moc dekuji.
 • Perovskia neroste

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Lenka M, Poslední příspěvek: 11.3. 2021 22:34
  Příspěvek: Dobrý den, koupila jsem si cca před 5 lety Perovskii(30 cm velkou-3 výhonky). Všude o této rostlině píší, že má velké přírusty, hodí se i na jižní stranu, mně však od doby, co jsem jí koupila, téměř vůbec nepřirůstá, přestože kvete... Teď má cca 6 výhonků a je max 60 cm vysoká. Vůbec se nerozvětvuje. Neroste. Zkoušela jsem i jarní řez, ale žádný efekt. Je zasazena u domu přímo na jih na plném slunci. Přes léto jí ale každý den zaleji... Zhruba 2 m od ní mám bylinkového šneka s levandulí, tymiánem-těm se daří dobře... Můžete mi poradit, čím by to mohlo být? Vedle perovskie je zlatobýl a vinná réva plazící se po domě, nemůžou tyto rostliny nějak,, škodit "? Myslela jsem, že tato rostlina trochu zlatobýl vytlačí a že žlutě kvetoucí zlatobýl bude v pěkném kontrastu s perovskií, ale zatím se mi nedaří. Moc děkuji za odpověď. Hezký večer.
 • Aloe vera - potrebuji pomoct

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Sabina Biba, Poslední příspěvek: 15.2. 2021 12:58
  Příspěvek: Dobrý den,

  prosím o pomoc s pěstováním Aloe vera. S pěstováním v podstatě jakýchkoliv rostlin nemám žádné zkušenosti a ani příliš vědomostí co se týče tohoto okruhu ????????
  Nedávno jsem si ale pořídila do bytu dvě Aloe vera. Jedno zdá se být zdravé ale druhé mi začalo nějak skomírat, rada bych věděla jak mu pomoci, co dělám špatně a do budoucna předejít chybám.
  Po přenesení domů z obchodu jsem obě pouze dala v květináčích do obalu na parapet jih/jihovýchod, zalito jednou a lehce.
  Přikládám foto a za radu budu moc vděčná ???? Diky
 • Uhnilá Aloe Vera

  Počet komentářů: 5
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Ráchel Mannová, Poslední příspěvek: 09.2. 2021 10:27
  Příspěvek: Dobrý den,

  prosím o pomoc. Omlouvám se, jestli ruším. Mám dotaz ohledně aloe vera. Mám pocit, že mi uhnily kořeny, rostlina se vyviklala z hlíny a zbyl mi jen pahýlek bez kořenů. Čas od času jí v minulosti také odehnívaly vnější listy, mám pocit, že jsem jí přelévala. Můžete mi prosím poradit, jak dále postupovat, jestli se dá zachránit? Až na kořeny vypadá zdravě.

  Někde jsem se dočetla, že jde přesadit i bez kořenů, když ji nechám v odstáté vodě zapustit kořeny znovu. Tak jsem kořen úplně odřízla a teď čekám, až se rána zacelí a pak ji planuji dát do vody, aby zase vypustila kořeny. Upřímně ale netuším, co dělám a jestli to dělám správně. Nevím jak dlouho nechat ránu zacelovat, jak přesně ponořit do vody aby zase neshnila, jak přesně přesadit... Ocenila bych jakoukoliv radu co se týče zachraňování a také přesazení (jaký substrát, jestli použít i písek atd..). Navíc mám po celém bytě smutnice, nejspíš z přelévání rostlin, takže to té aloe také moc nepomohlo. Těch se také snažím zbavit, zatím se mi to nedaří...

  Přikládám i fotografii.

  Předem moc děkuji za odpověď a přeji příjemný den,

  Ráchel Mannová
 • Kalisie

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Petra Čermáková, Poslední příspěvek: 06.2. 2021 21:55
  Příspěvek: Můžete mi poradit, zda je toto kalisie, která se používá jako léčivá rostlina? Děkuji.
 • Postřiky

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Zdeněk Stach, Poslední příspěvek: 14.11. 2020 14:44
  Příspěvek: Jaký prostředek je k mání místo Kuprikolu,který se již nevyrábí? Je vhodný CHampion z Agrobio?
 • Eukalyptus

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Kristýna Nováková, Poslední příspěvek: 12.10. 2020 17:51
  Příspěvek: Dobrý den,
  Chci Vás poprosit o radu ohledně pěstování Eukalyptu. Asi 1,50m keř pěstuji v květináči, teď s chladnějším počasím, jsem ho přesunula s terasy domů. Snažila jsem se vybrat světlé stanoviště - pod střešním oknem, v chodbě - tedy ne u přímého zdroje tepla, cca 20st. Bohužel nemám k dispozici slunnou zimní zahradu, kde by rostlina měla teplotu nižší, ale pořád dostatek světla. Zálivku jsem trochu omezila, ale nenechávám zeminu úplně vyschnout. Asi po týdnu začaly od kmene rostlině žloutnout a červenat listy, které následně opadají. Na větvičce takhle zbyde vždy jen horní cca polovina listů. Je to normální a rostlina zase obrazí, nebo lze něco udělat lépe?
  Děkuji
 • Ptačí zob

  Počet komentářů: 0
  Autor: Vít Šikula, Poslední příspěvek: 06.10. 2020 15:21
  Příspěvek: Dobrý den,
  poraďte prosím, kde v Brně a okolí roste stálezelený Ptačí zob? Chci si vyrobit větší množství řízků pro namnožení.
 • Bříza převislá - tvarování

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Ondřej , Poslední příspěvek: 16.9. 2020 20:47
  Příspěvek: Dobrý den, prosím o radu s řezem/tvarováním převislé břízy. Na jaře jsme sázeli, nyní má kmínek cca 1m. Z podnože vyráží vzhůru další výhony. Jakým způsobem se tyto výhony upravují - vyvázat dolů, seříznout? Mají tam zůstat kvůli dosažení požadované výšky? Chceme břízu vypěstovat do cca 2-2,5m.
  Děkuji.
 • Astilbe arendsii

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Evina M. , Poslední příspěvek: 10.9. 2020 15:44
  Příspěvek: Před pár lety jsem koupila tuto vínovou čechravu a vysadila. Daří se jí výborně, rozrůstá se. Tak jsem si loni na podzim sebrala z ní semínka a na jaře vysela. Jenže to, co mi vyrostlo nevypadá na čechravu. Má to jiné listy, takové jednoduché, plstnaté, podobné jak má divizna. Taky tvoří přízemní růžici. Nechápu. K záměně nedošlo. Jen mne napadlo, jestli to není tím, že ta původní byl vlastně hybrid. Těch rostlin ze semínek mám asi 12 a všechny jsou takové. Liší se jen zbarvením stopky listu. Je to normální?
 • Víte, co je to za rostlinu?

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Miroslava Stará, Poslední příspěvek: 02.9. 2020 13:23
  Příspěvek: Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit jak se jmenuje tato rostlina? přikládám obrázek

  https://www.zivotzeny.cz/wp-content/uploads/spath.jpg

  Podobnou jsme měli dříve doma, ale nemůžu si vzpomenout na jméno..
 • Javor dlanitolistý

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Kamil Douša, Poslední příspěvek: 31.8. 2020 18:21
  Příspěvek: Zdravím Vás ????. Letos v létě jsem dostal javor dlanitolistý. Bohužel, si nepamatuji, co přesně je to za kultivar. Tchýně ho měla na zahradě v květináči ve stínu a přinesla ho krásně světle zelený. Sama ho má také na zahradě na místě, kde na něj svítí celodenní slunce a listy jsou krásně červené. Přesadil jsem ho do většího květináče zasypal obyčejnou hlínou (hnědozem) a uložil do záhonu na místo, kam také celý den šajní. Dost na něj také fouká. Po pár měsících vrchní listy ztratili barvu a vypadá to, jako by je něco napadlo. Můžete mi prosím poradit? Přikládám fota. Děkuji s pozdravem Kamil.
 • Popraskaná kůra thuje

  Počet komentářů: 6
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jiří , Poslední příspěvek: 31.8. 2020 17:09
  Příspěvek: Zdravím , všimli jsme si , že nám najednou vadne odshora cca 4 metrová thuje . Když jsem odhrnul větve koukám , že má kmen svile popraskanou kůru . Praskliny cca 15 cm a otevřené . Je to choroba ? pomůže odříznout zvadlý vršek? Děkuji za odpověď
 • Okrasná zahrada na terase

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Nikola , Poslední příspěvek: 27.8. 2020 16:32
  Příspěvek: Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit k okrasnými květinami na terase? V zaměstnání máme několik květin v samozavlažovacích truhlících. Každý, kdo jde s kávou si odpočinout na terasu, vezme hadici a ihned květiny zalije. Jsou celkem zežloutlé a nekvetou tak, jako loňský rok. Poradíte mi co s nimi a jak je dát do původní podoby, čím je případně přihnojit, aby se jim na terase dařilo? Kromě růžiček a levandule dál nevím, co je to za květiny a tak přikládám pár fotek pro ukázku, abychom se vynasnažili je zachránit.

  Předem děkuji za radu ????
 • Thuje rezavění

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Daniela , Poslední příspěvek: 05.8. 2020 18:19
  Příspěvek: Dobrý den, moc prosím o radu. Mám 2 měsíce zasazené thuje smaragd, thuje s balem. Po měsíci přihnojené. Některé začaly reznout, černat, a na některých jsem našla malé jakoby bulky hnědé, které jdou lehce rozmáčknout a uvnitř je bílý jakoby prach viz foto. Prosím nemáte někdo zkušenost, čím by to mohlo být? Nějaký postřik? Děkuji
 • Araucaria heterophylla

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Hana Vítovcová, Poslední příspěvek: 15.7. 2020 17:44
  Příspěvek: Dobrý den, chtěla bych poradit, jak usměrnit v růstu Araucarii v bytě, abychom se jí časem nemuseli zbavovat pro velikost. Má asi 25 let a výšku asi 160 cm... Má cenu jí zaštipovat? Děkuji
 • Hloh Pauls scarlet

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Pavel , Poslední příspěvek: 03.7. 2020 15:38
  Příspěvek: Dobrý den,koupil jsem letos na jaře v zahradnictví asi 2,5m vysoké hlohy Pauls scarlet-Crataegus laevigata 'PAUL'S SCARLET'.Zasazeny byly v dubnu na slunečné stanoviště.Stromky ani nerostou ani nekvetou a jsou napadeny nějakou chorobou?Jeden už je téměř bez listí a další jsou na tom podobně,přikládám foto listů.Poradí někdo,co se s tím dá dělat?Děkuji
 • Modřín

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Martina Simunkova, Poslední příspěvek: 01.7. 2020 12:40
  Příspěvek: Dobrý den, ráda bych poprosila o radu ohledně "keříkovitého" modřínku.
  Koupili jsme ho loni, zasadili do vyvýšeného zahradního tarasu. Přežil zimu, na jaře krásně nasadil. A teď během týdne zežloutl a začal opadávat.
  Větvičky nejsou suché. Nevím, jestli je možné, že bychom ho přelili. Suchém to podle mě není.
  Asi před měsícem jsem ke stromům dávala hořčičnou sul a dala jsem i k němu. Je možné, že by mu vadila?
  Sluníčko na něj svítí jen dopoledne.
  Děkuji
 • Jehličnany

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Zdeněk Stach, Poslední příspěvek: 01.7. 2020 11:29
  Příspěvek: Na jaře jsem neudělal zaštipování jehličnanů na zahradě. Co se stane , když to udělám teď.Mám obavy, že čekat na jaro bude pozdě.
 • Odumírající loubinec

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Markéta Nebřenská, Poslední příspěvek: 28.6. 2020 18:54
  Příspěvek: V zahradnictví jsem koupila silnou sazenici loubince. Rostlina několik let dobře prospívala, ale teď najednou začala její velká část odumírat. nemohlo by se jednat o nějakého škůdce? Listy hnědnou jakoby od stopky, vadnou a odpadávají.