Okrasná zahrada

Přidat vlákno
« Předchozí
1
2 3 4 8 11 14 Další »
 • Blahočet ztepilý - Araucaria heterophylla

  Počet komentářů: 4
  Autor: Nepřihlášený uživatel - JaninaM , Poslední příspěvek: 21.1. 2022 11:54
  Příspěvek: Dobrý den,
  na zahradě mám již několik let blahočet čilský, který se mi podařilo otužovat a nyní našim zimám odolává již úplně bez problémů.
  Letos jsem si z Řecka dovezla rostlinku blahočetu ztepilého, o němž ale čtu, že je v našich podmínkách určen jen do interiéru. Naše zimy ale už nejsou co bývaly, myslíte že by mohl jít během několika let otužování přizpůsobit i do naší zahrady? Moc bych ho chtěla mít v podobě stromu.
 • Usychající cyprišek

  Počet komentářů: 1
  Autor: Jaroslav Šín, Poslední příspěvek: 27.9. 2021 15:44
  Příspěvek: Dobrý den,

  chtěl bych poprosit o radu. Na zahradě mám vysázené Cyprišky, které tam rostou cca 5-8 let. Loňský rok mi začali z jedné strany „živého plotu“ usychat. Loňský rok to byly 2 kusy, kde jsem měl podezření na hraboše. Po vyrytí keřů jsem ale nenašel žádné díry. Každopádně jsem začal pro jistotu líčit jedové pasti, ale můžu říct, že hraboši nikde. Letošní rok mi uschly další tři cyprišky a včera jsem si všiml, že další dva začínají. Pokud se podívám blíže, tak nikde nevidím žádného parazita a i barva jehličí je u neoschlé části v pořádku. Rodiče, kteří bydlí cca 20 metrů ode mě, mají u plotu vysazený Tys, který loňský rok přerostl až přes plot. Někde se dočetli, že Tys může působit špatně na tyto Cyprišky tím, že z nich větr „něco zavane“. Každopádně se mi tohle jeví jako nesmysl. Nevíte, čím by mohlo tohle schnutí vznikat? Cyprišky 2x ročně hnojím a 2x ročně dodávám hořkou sůl (jaro + podzim). Je mi divné, že problém začal až po tolika letech. Také mám samozřejmě obavy, že přijdu o celý plot. Fota zasílám níže. Mockrát děkuji za jakoukoliv pomoc či zkušenost…
 • Ořešák

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Ondřej Šafránek, Poslední příspěvek: 25.8. 2021 08:59
  Příspěvek: Dobrý den,
  mám na zahradě dva vzrostlé ořechy neznámého stáří (určitě 30+). Donedávna byla úroda ořechů každý rok poměrně hojná, ale v poslední době se začaly na listech objevovat černé skvrny a ořechy samotné jsou plesnivé. Dočetl jsem se, že se patrně jedná o plíseň (houbu), ale i když se snažím listí urychleně likvidovat a pálit, příliš to nepomáhá. Kromě toho mám strach, zda nemohou stromy uhnívat zevnitř? Jsou oba poměrně velmi blízko domu a velmi nerad bych, aby došlo k jejich zlomení nebo jinému poškození a následnému úhynu. Bohužel je zároveň velmi obtížné najít odbornou firmu s dobrými referencemi, která by byla schopna tento problém řešit (Benešov a okolí). Děkuji, pěkný den.
 • Řez větví

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jitka Peštová, Poslední příspěvek: 29.6. 2021 15:17
  Příspěvek: Dobrý den!
  Mám dotaz ohledně prořezávání větví u smrků.
  Máme asi 20 let smrk vyrostlý z náletu. Je pěkně stavěný rovný s větvemi až na zem.
  Bohužel spodní asi 2 patra už hodně zasahují do sousedních stromů - magnólie a velký buxus.
  Jen nerada, ale asi to bude lepší, ty spodní větve odstranit.
  Jen bych nerada to udělala špatně a ve špatnou roční dobu. Také nevím jestli řez zatírat?
  Poradíte?
  Děkuji mockrát!
  Peštová
 • Hortenzie - změna barvy

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Barbora Paličková, Poslední příspěvek: 21.6. 2021 11:57
  Příspěvek: Dobrý den, koupila jsem menší modře kvetoucí hortenzii v květináči. Umístila ji na balkon do polostínu, hodně zalévam, jak u ní bylo napsáno. Asi po měsíci se květy začaly zbavovat do zelené. Co dělám špatně? Děkuji.
 • Ptačí zob opadává

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Otakar , Poslední příspěvek: 18.6. 2021 16:35
  Příspěvek: Dobrý den,
  na ptačím zobu (vejčitolistý aureum) se objevily hnědé skvrny na listech, které žloutnou a opadávají. Zdá se, že choroba postupuje shora. V řadě keřů v živém plotu postihuje zatím jednotlivé keře. Vloni na podzim takto opadal prakticky celý živý plot, ale na jaře se opět zazelenal. Nyní (asi od května) se problém znovu začíná objevovat.
  Prosím o radu.
  Děkuji
 • jedle kavkazská

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Lenka , Poslední příspěvek: 08.6. 2021 16:59
  Příspěvek: Dobrý den. Koupili jsme v květináči jedly kavkazskou o vánocích a zasadili. Kdy jedle pučí? Vypadá pořád stejně. Neschne, ale pupeny mi přijde, že má hnědé, suché. Děkuji
 • Túje nebo cypříšek

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Jana , Poslední příspěvek: 30.5. 2021 15:10
  Příspěvek: Hezký den,

  máme na zahradě vysázený živý plot, který bychom nyní potřebovali doplnit (některé rostliny uhynuly).

  Vzhledem k tomu, že plot sázel před dávnou dobou původní majitel zahrady, nyní nevíme, jaké rostliny bychom měli dokoupit, abychom zachovali stejný vzhled plotu.

  Domníváme se, že se jedná o nějaký druh túje nebo cypříšku, ale v zahradnictví, která jsme zatím navštívili, tento náš druh nikde neměli.

  Mohl by prosím někdo poradit, o jaký druh se přesně jedná? Viz foto v příloze.
 • Hortenzie

  Počet komentářů: 3
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Lenka Pazderova, Poslední příspěvek: 27.5. 2021 15:21
  Příspěvek: dobrý den, před 3 lety jsem si koupila krásnou modrou hortenzii, bohužel ale i přes hnojení a péči byla loni růžová a letos opět. Kupuji hnojivo pro modré hortenzie, hlínu do květináče jsem koupila také pro modré hortenzie. Má prostě všechno co šlo aby byla modrá ale i přesto všechno je pořád růžová. Poradíte mi jak jí tu růžovou rozmluvit ... asi mi to dělá na truc jinak už fakt nevím. :D
 • Spálený oleandr

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Katka , Poslední příspěvek: 06.5. 2021 19:13
  Příspěvek: Dobrý den, vloni jsme koupili krásný oleandr, celé léto kvetl. V zimě byl v chladné místnosti u malého okna, po řezu krásné obrazil. Jenže jsme bojovali se sviluškou, kterou se mi dařilo udržet jen na této rostlině a s minimem pavučin, ale nově tvořící se listy byly kvůli nim ošklivé. Cca 14 dní, když nemrzne, je oleandr na terase s dopoledním slunkem. A výsledek viz foto ???? sviluška se stále mrcha drží na spodních záhybech listů. Nějaké rady, jak oleandr zachránit? Vypadá jak spálený sluncem. Je mi ho líto ???? děkuji
 • Oleandr po zimě

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Leona , Poslední příspěvek: 14.4. 2021 07:45
  Příspěvek: Dobrý den,
  v zimní zahradě jsme přezimovala 2 oleandry. Nyní jsem je začala opětovně více zalévat. Jeden je doopravdy velký a druhý menší. Ten velký má kompletně suché lístky . Druhý menší má úplně normální lístky. Poradíte mi , co s tím velkým? Mám nějak seříznout?
  Děkuji za radu, Leona
 • Strom vhodný pro pěstování v nádobě

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Petra , Poslední příspěvek: 05.4. 2021 10:50
  Příspěvek: Dobrý den, existují prosím nějaké stromy, které je možné pěstovat v nádobách a dorůstají výšky cca 3-4 metry? Děkuji.
 • Juka

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Lucie , Poslední příspěvek: 16.3. 2021 12:48
  Příspěvek: Dobrý den,

  Před dvěma lety jsem dostala darem Juky, dvě v jednom květináči. Chtěla jsem se zeptat jestli je můžu od sebe oddělit a přesadit do dvou květináčů aby tak měli více prostoru?
  Nebo je musím nechat spolu a jen přesadit do většího květináče?
 • Hodně radikální řez venkovního ibišku

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Zuzana Plchů, Poslední příspěvek: 10.3. 2021 16:26
  Příspěvek: Dobrý den, nastěhovali jsme se do baráku se zahradou a byl tam tento ibišek (viz. foto). Jelikož byl na nevhodném místě, vloni jsem ho přesadila. Bohužel mi ho štěně přes zimu úplně zničilo, všechny dolní větve okousal a ulomil, musela jsem ho asi tak o 2/3 seříznout. Myslíte si, že to ibišek přežije? Nebo to mám vzdát a rovnou ho vyhodit. Podle vzhledu by to měl být ibišek syrský.
 • Perovskia neroste

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Lenka M, Poslední příspěvek: 11.3. 2021 22:34
  Příspěvek: Dobrý den, koupila jsem si cca před 5 lety Perovskii(30 cm velkou-3 výhonky). Všude o této rostlině píší, že má velké přírusty, hodí se i na jižní stranu, mně však od doby, co jsem jí koupila, téměř vůbec nepřirůstá, přestože kvete... Teď má cca 6 výhonků a je max 60 cm vysoká. Vůbec se nerozvětvuje. Neroste. Zkoušela jsem i jarní řez, ale žádný efekt. Je zasazena u domu přímo na jih na plném slunci. Přes léto jí ale každý den zaleji... Zhruba 2 m od ní mám bylinkového šneka s levandulí, tymiánem-těm se daří dobře... Můžete mi poradit, čím by to mohlo být? Vedle perovskie je zlatobýl a vinná réva plazící se po domě, nemůžou tyto rostliny nějak,, škodit "? Myslela jsem, že tato rostlina trochu zlatobýl vytlačí a že žlutě kvetoucí zlatobýl bude v pěkném kontrastu s perovskií, ale zatím se mi nedaří. Moc děkuji za odpověď. Hezký večer.
 • Juka

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Kristýna , Poslední příspěvek: 04.3. 2021 18:29
  Příspěvek: Dobrý den. Obracím se na Vás téměř se zoufalstvim. Jsem v pokrokových rostlinách nováček.
  Cca třičtvrtě roku zpět jsem si do bytu pořídila juku obrovskou (pořízena v obi). Postupem času mi ale začalala chřadnout (viz první foto). Ještě na jaře/v létě jsem je presadila a rozdělila v naději ze ji zachranim. Jedné květině uschly všechny listy ale u druhé jsem si myslela ze si mi ji zachránit povedlo. Každopádně dnes mi upadla celá nozicka listů (omlouvám se za ten výraz ale netusim jak jinak to napsat :-)) a byla vevnitř promocena (vše nafotim). Rostlina je v polostínu a při teplotě cca 23-24 stupnu. Opravdu se tohoto boje vzdát nechci, proto tady pisu s nadějí. Predem moc dekuji.
 • Aloe vera - potrebuji pomoct

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Sabina Biba, Poslední příspěvek: 15.2. 2021 12:58
  Příspěvek: Dobrý den,

  prosím o pomoc s pěstováním Aloe vera. S pěstováním v podstatě jakýchkoliv rostlin nemám žádné zkušenosti a ani příliš vědomostí co se týče tohoto okruhu ????????
  Nedávno jsem si ale pořídila do bytu dvě Aloe vera. Jedno zdá se být zdravé ale druhé mi začalo nějak skomírat, rada bych věděla jak mu pomoci, co dělám špatně a do budoucna předejít chybám.
  Po přenesení domů z obchodu jsem obě pouze dala v květináčích do obalu na parapet jih/jihovýchod, zalito jednou a lehce.
  Přikládám foto a za radu budu moc vděčná ???? Diky
 • Uhnilá Aloe Vera

  Počet komentářů: 5
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Ráchel Mannová, Poslední příspěvek: 09.2. 2021 10:27
  Příspěvek: Dobrý den,

  prosím o pomoc. Omlouvám se, jestli ruším. Mám dotaz ohledně aloe vera. Mám pocit, že mi uhnily kořeny, rostlina se vyviklala z hlíny a zbyl mi jen pahýlek bez kořenů. Čas od času jí v minulosti také odehnívaly vnější listy, mám pocit, že jsem jí přelévala. Můžete mi prosím poradit, jak dále postupovat, jestli se dá zachránit? Až na kořeny vypadá zdravě.

  Někde jsem se dočetla, že jde přesadit i bez kořenů, když ji nechám v odstáté vodě zapustit kořeny znovu. Tak jsem kořen úplně odřízla a teď čekám, až se rána zacelí a pak ji planuji dát do vody, aby zase vypustila kořeny. Upřímně ale netuším, co dělám a jestli to dělám správně. Nevím jak dlouho nechat ránu zacelovat, jak přesně ponořit do vody aby zase neshnila, jak přesně přesadit... Ocenila bych jakoukoliv radu co se týče zachraňování a také přesazení (jaký substrát, jestli použít i písek atd..). Navíc mám po celém bytě smutnice, nejspíš z přelévání rostlin, takže to té aloe také moc nepomohlo. Těch se také snažím zbavit, zatím se mi to nedaří...

  Přikládám i fotografii.

  Předem moc děkuji za odpověď a přeji příjemný den,

  Ráchel Mannová
 • Kalisie

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Petra Čermáková, Poslední příspěvek: 06.2. 2021 21:55
  Příspěvek: Můžete mi poradit, zda je toto kalisie, která se používá jako léčivá rostlina? Děkuji.
 • Postřiky

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Zdeněk Stach, Poslední příspěvek: 14.11. 2020 14:44
  Příspěvek: Jaký prostředek je k mání místo Kuprikolu,který se již nevyrábí? Je vhodný CHampion z Agrobio?
 • Eukalyptus

  Počet komentářů: 2
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Kristýna Nováková, Poslední příspěvek: 12.10. 2020 17:51
  Příspěvek: Dobrý den,
  Chci Vás poprosit o radu ohledně pěstování Eukalyptu. Asi 1,50m keř pěstuji v květináči, teď s chladnějším počasím, jsem ho přesunula s terasy domů. Snažila jsem se vybrat světlé stanoviště - pod střešním oknem, v chodbě - tedy ne u přímého zdroje tepla, cca 20st. Bohužel nemám k dispozici slunnou zimní zahradu, kde by rostlina měla teplotu nižší, ale pořád dostatek světla. Zálivku jsem trochu omezila, ale nenechávám zeminu úplně vyschnout. Asi po týdnu začaly od kmene rostlině žloutnout a červenat listy, které následně opadají. Na větvičce takhle zbyde vždy jen horní cca polovina listů. Je to normální a rostlina zase obrazí, nebo lze něco udělat lépe?
  Děkuji
 • Ptačí zob

  Počet komentářů: 0
  Autor: Vít Šikula, Poslední příspěvek: 06.10. 2020 15:21
  Příspěvek: Dobrý den,
  poraďte prosím, kde v Brně a okolí roste stálezelený Ptačí zob? Chci si vyrobit větší množství řízků pro namnožení.
 • Bříza převislá - tvarování

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Ondřej , Poslední příspěvek: 16.9. 2020 20:47
  Příspěvek: Dobrý den, prosím o radu s řezem/tvarováním převislé břízy. Na jaře jsme sázeli, nyní má kmínek cca 1m. Z podnože vyráží vzhůru další výhony. Jakým způsobem se tyto výhony upravují - vyvázat dolů, seříznout? Mají tam zůstat kvůli dosažení požadované výšky? Chceme břízu vypěstovat do cca 2-2,5m.
  Děkuji.
 • Astilbe arendsii

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Evina M. , Poslední příspěvek: 10.9. 2020 15:44
  Příspěvek: Před pár lety jsem koupila tuto vínovou čechravu a vysadila. Daří se jí výborně, rozrůstá se. Tak jsem si loni na podzim sebrala z ní semínka a na jaře vysela. Jenže to, co mi vyrostlo nevypadá na čechravu. Má to jiné listy, takové jednoduché, plstnaté, podobné jak má divizna. Taky tvoří přízemní růžici. Nechápu. K záměně nedošlo. Jen mne napadlo, jestli to není tím, že ta původní byl vlastně hybrid. Těch rostlin ze semínek mám asi 12 a všechny jsou takové. Liší se jen zbarvením stopky listu. Je to normální?
 • Víte, co je to za rostlinu?

  Počet komentářů: 1
  Autor: Nepřihlášený uživatel - Miroslava Stará, Poslední příspěvek: 02.9. 2020 13:23
  Příspěvek: Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit jak se jmenuje tato rostlina? přikládám obrázek

  https://www.zivotzeny.cz/wp-content/uploads/spath.jpg

  Podobnou jsme měli dříve doma, ale nemůžu si vzpomenout na jméno..