Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Výběr témat

  
  
  
  
  
  
  
  


 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Jícha z buxusu?

  Nepřihlášený uživatel - Ellen Mindlová

  Otázka: Větší množství ostřihaných větviček z buxusu jsem naložila do sudu jako jíchu. Vzhledem k tomu, že vím, že buxus je jedovatý, mám dotaz, zda po hnojení naředěnou jíchou si rostliny nepřiotrávím.

  » zobrazit odpověď

 • Růže – uštípnutá či okousaná poupata

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Tintěra

  Otázka: Poupata na růžích jsou nahoře ožraná, někdy dokonce úplně zmizí – nejsou k nalezení ani pod keřem.

  » zobrazit odpověď

 • Brslen - padlí nebo škůdci?

  Nepřihlášený uživatel - Lucie Kroftova

  Otázka:

  Zjara se mi na listech brslenu objevila jakási plíseň, nebo nějaký škůdce. Listy jsou pokryté bílými terčíky, bílými flíčky které pokrývají většinu plochy listu. Zkoušela jsem nějaké postřiky proti hmyzu a škůdcům, ale nepomohlo to. Poradíte co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Nepřiláká hmyzí hotel i škůdce?

  Nepřihlášený uživatel - Jana

  Otázka:

  Chci si pořídit na zahradu hmyzí hotel. Bojím se, aby jeho umístění na zahradu nepřilákalo hmyz, který ničí vysazené ovoce a zeleninu. A opravdu mají hmyzí hotely na úrodu vliv?

  » zobrazit odpověď

 • Černé mušky - smutnice

  Otázka:

  Krátce po přesazení pokojových květin začaly kolem květináčů poletovat drobné malé tmavé mušky. Jak se jich nejlépe zbavit?

  » zobrazit odpověď

 • Mšice na mrkvi

  Nepřihlášený uživatel - Kamila

  Otázka:

  Při sklízení mrkve jsem si všimla bílých škůdců, kteří se drží v hloučku na vrcholku kořene mrkve (tam, kde začíná vyrůstat nať). Můžete mi poradit o co se jedná a jak tomu předejít, ideálně bez použití chemie?

  » zobrazit odpověď

 • Nemoc stříbrného smrku

  Nepřihlášený uživatel - Miluše Petkovová,DiS.

  Otázka:

  Máme na zahradě dominantní nádherný stříbrný smrk, je 44 let starý. Před pár týdny nám onemocněl, nevíme proč. Z jedné strany "zrezivěl" a začalo mohutně opadat jehličí. "Rez" postupuje dál. Potřebujeme pomoc. Nevíte o co se jedná? Je možné si u vás objednat nějaký přípravek na léčbu? S přátelským pozdravem Miluše Petkovová, DiS.

  » zobrazit odpověď

 • Chroustek letní a jeho likvidace

  Nepřihlášený uživatel - Katka

  Otázka: Na zahradě (většina plochy zatravněná, dva zeleninové záhonky a velká třešeň) máme letos velký počet chroustka letního. Co všechno může brouk zničit? Jak je možné se ho zbavit?

  » zobrazit odpověď

 • Buxus - bílé chomáčky na nových výhoncích

  Nepřihlášený uživatel - Vacek

  Otázka: Koupil jsem si buxus a objevily se mi na nových výhoncích mezi lístečky bílé chomáčky.

  » zobrazit odpověď

 • Tlustice – napadení chorobou

  Nepřihlášený uživatel - Venda

  Otázka:

  Všechny 3 tlustice, které jsem měla napadl jakýsi bílý povlak. Tlustice sesychá, opadává, nevyvíjejí se nové listy. Poraďte mi prosím, co s kytičkou dělat.

  » zobrazit odpověď

 • Zasychání plodů třešní

  Nepřihlášený uživatel - Karel Kölbel

  Otázka: Naše malá sloupková pětiletá třešeň již druhý rok krásně a hojně vykvetla, avšak drobné plody nerostou, zasychají a opadávají. Pokud neopadnou, začnou se v drobných kroužcích zbarvovat dočervena. Listy ani kůra nejeví žádné známky napadení a bujně rostou. Nedostatkem vody to není. A jelikož je to již druhý rok stejné, myslím, že odpadají povětrnostní důvody.

  » zobrazit odpověď

 • Jabloň - hnědnutí květů

  Nepřihlášený uživatel - VĚRA KAŠPAROVÁ

  Otázka:

  Na 4 roky staré sloupové jablůňce jsem si všimla, že je převážná část odkvetlých květů zahnědlá a jakoby seschlá do klubíčka. Když jsem je vyloupla, zůstal po něm prázdný dolík. U opadlých okvětních lupínků je plný pestíků. Totéž máme i na normálních vzrostlých stromech. Zajímá mě jestli se jedná o namrzlé květy, nebo nějakého škůdce a nebo jsou to pouze neopylené květy. Dělá mi to starost.

  » zobrazit odpověď

 • Škodí malí plži?

  Nepřihlášený uživatel - Jaroslava Štelerová

  Otázka:

  Našla jsem velké množství závornatky vrásčité, nebo vřetenatky šedivé na kamenech po dešti na skalce. Letos je to poprvé co jsem tyto šnečky viděla. Popis jsem našla podle obrázků na internetu. Škodí moc v zahradě? Mám se bát této invazi šneků?

  » zobrazit odpověď

 • Strupovitost jabloně

  Nepřihlášený uživatel - Josef Vodehnal

  Otázka:

  Zřejmě mám napadené jabloně nějakou houbou. Houba likviduje kůru, rezatí listy a jablka jsou malá. Napadení je patrné i na kmeni. Jak se bránit? Jaký zvolit postřik?

  » zobrazit odpověď

 • Plevelná šrucha

  Otázka:

  Na zahrádce se nám asi před pěti lety objevil nový plevel a velmi se mu daří. Vypadá jako zmenšená verze nějakého sukulentu. Je nízký a rozrůstá se plazivě do stran. Lístky má oblé, dužnaté, kvést jsem ho zatím neviděla.

  » zobrazit odpověď

 • Předivka zhoubná

  Nepřihlášený uživatel - Michal Novák

  Otázka: Naši zahradu opakovaně napadla předivka zhoubná. Letos mám pocit, že trochu expanduje a blíží se k habrům. Jsou i tyto stromy v ohrožení? Vím, že nejvíce je zaměřena na kalinu, brslen, třešeň. Teď je fáze, kdy se larvy začínají v pavučinách kuklit, což mi přijde jako optimální čas k nějakému zásahu. Poradíte nám nějaký efektivní postup na zásah?

  » zobrazit odpověď