Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Strupovitost jabloně

Nepřihlášený uživatel - Josef Vodehnal

Otázka:

Zřejmě mám napadené jabloně nějakou houbou. Houba likviduje kůru, rezatí listy a jablka jsou malá. Napadení je patrné i na kmeni. Jak se bránit? Jaký zvolit postřik?

Odpověď:

S největší pravděpodobností máte co do činění s cizopasnou houbou, která způsobuje strupovitost jabloní (Venturia inaequalis). Patří k nejrozšířenějším chorobám těchto stromů, její spory přezimují na infikovaných listech. Zvlášť silně se vyskytuje ve vlhkých letech, ve vyšších polohách a uzavřených, vlhkých údolích.

Na rozvoji strupovitosti se většinou podílí několik faktorů. Podíl má výběr odrůdy (některé jsou k této chorobě náchylnější, šlechtí se odrůdy odolné či zcela rezistentní), ale také počasí (chorobu urychluje deštivé počasí v době kvetení a v "medardovském" období) a celková péče o stromy.

Prvními kroky v boji proti této chorobě patří nepřímá ochrana. U takto napadených stromů pečlivě likvidujeme infikované listí, které je prvotním zdrojem nákazy. Neméně důležitý je vhodně provedený řez stromů. Stromy s přehoustlými korunami rozvoj choroby usnadňují.

Chemická ochrana se provádí buď preventivně (před očekávaným deštěm), nebo dodatečně po splnění podmínek pro rozvoj choroby. Používají se fungicidy proti strupovitosti, které mají zároveň dobrou účinnost i na rzivost. Postřiky je potřeba používat uvážlivě a jen v nejnutnější nutné míře. Na možná úskalí vzniku rezistence na tyto přípravky upozorňuje na svém webu Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský HolovousyPodobné příspěvky

 • Brambory a drátovec

  Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

  Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Svinování listů na růžích

  Otázka:

  Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Housenky na divizně

  Otázka:

  Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

  » zobrazit odpověď