Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Černé mušky - smutnice

Otázka:

Krátce po přesazení pokojových květin začaly kolem květináčů poletovat drobné malé tmavé mušky. Jak se jich nejlépe zbavit?

Odpověď:

Z toho co uvádíte, se s největší pravděpodobností jedná o černošedé mušky známé jako smutnice (Sciaridae). Smutnicím se nejlépe daří v teplém a vlhkém prostředí. Proto je při jejich výskytu vhodné omezit zálivku na minimum.

Víc než samotné mušky rostlinám ubližují jejich larvy, které ožírají kořínky a živí se tkáněmi mladých rostlin. Dospělé mušky můžete lapat pomocí žlutých lepových desek. Larvy mušek můžete likvidovat za pomoci přirozených parazitů – hlístic (Steinernema feltiae). Hlístice nejlépe pracují při teplotě substrátu mezi 15 až 25 °C. Omezit výskyt smutnic můžete i za pomoci speciálních hnojiv. Z rozpustných je to například Vitality komplex nebo Floria (kapalné hnojivo pro pokojové rostliny s účinkem proti smutnicím). Podobný účinek nabízí také tyčinkové hnojivo na přírodní bázi Natura big beat.

Související odkazy:
smutnice - likvidace v bytě


Podobné příspěvky

 • Brambory a drátovec

  Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

  Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Svinování listů na růžích

  Otázka:

  Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Housenky na divizně

  Otázka:

  Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

  » zobrazit odpověď