Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Chroustek letní a jeho likvidace

Nepřihlášený uživatel - Katka

Otázka: Na zahradě (většina plochy zatravněná, dva zeleninové záhonky a velká třešeň) máme letos velký počet chroustka letního. Co všechno může brouk zničit? Jak je možné se ho zbavit?
Odpověď:

Chroustek letní (Amphimallon solstitiale) je trochu menším, ale blízkým příbuzným chrousta obecného (Melolontha melolontha), někdy se oba druhy vyskytují ve stejné lokalitě. Chroustci se rojí v 2. polovině června a v červenci. Rojení probíhá ve večerních hodinách v korunách stromů. Chroustek letní škodí především na ovocných dřevinách, topolech a borovicích ožíráním listí, respektive jehličí. Ponravy mohou při přemnožení poškodit kořeny jahodníku či trávníku, případně mladých dřevin.

Přirozenými nepřáteli chroustků jsou ježci, ptáci a krtci. Proto se snažte v zahradě vytvořit takové podmínky, aby se u vás zmíněným druhům zalíbilo. K dalším šetrným opatřením patří cílené zalévání rostlin, nikoli okolní půdy (samičky dávají ke kladení vajíček přednost vlhké půdě). V době náletu chroustka chraňte ohrožené rostliny sítěmi proti hmyzu. Pomáhá také časté zpracování půdy. Možné je také brouky sklepávat krátce po vyrojení, nejlépe v časných ranních hodinách, kdy ještě nejsou aktivní.

Pokud byste se chtěla pustit do chemické likvidace, pak zvažte, co všechno může postřik zasáhnout. Přípravky, které jsou proti těmto broukům povolené jsou shodné jako přípravky na hubení mandelinky topolové. Většinou mají poměrně dlouhou ochrannou lhůtu – 28 dní. Konkrétní přípravky najdete v Metodické příručce ochrany okrasných rostlin, kterou vydalo Ministerstvo zemědělství.



Podobné příspěvky

  • Brambory a drátovec

    Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

    Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

    » zobrazit odpověď

  • Napadená mrkev červem

    Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

    Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

    » zobrazit odpověď

  • Svinování listů na růžích

    Otázka:

    Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

    » zobrazit odpověď

  • Housenky na divizně

    Otázka:

    Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

    » zobrazit odpověď