Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Brslen - padlí nebo škůdci?

Nepřihlášený uživatel - Lucie Kroftova

Otázka:

Zjara se mi na listech brslenu objevila jakási plíseň, nebo nějaký škůdce. Listy jsou pokryté bílými terčíky, bílými flíčky které pokrývají většinu plochy listu. Zkoušela jsem nějaké postřiky proti hmyzu a škůdcům, ale nepomohlo to. Poradíte co s tím?

Odpověď:

Používání postřiků dokud netušíte oč se jedná, není příliš ideální. Mnoho "hubících" přípravků zatěžuje životní prostředí. Některé mají negativní účinky na vodu a vodní živočichy, mnohé likvidují i užitečný hmyz. Navíc pokud byste potřebovala daný postřik skutečně aplikovat proti škůdcům, nemusel by být na dané rostlině dostatečně účinný.

Z toho co píšete se s největší pravděpodobností jedná o houbový patogen – padlí. Padlí je parazitická houba, která žije pouze na živých pletivech. Tuto chorobu způsobují mikroskopické houby a napadá celou řadu rostlin. Napadené listy žloutnou, stáčejí se, objevují se na nich praskliny a někdy opadávají. Rozvoj padlí podporují velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Ideální je, pokud můžete napadené části rostlin odstřihnout. Jinak budou zdrojem další infekce.

Brslenů (Euonymus) je více než 200 většinou opadavých druhů. Popsány na nich byly tři druhy padlí. Některé se vyskytují na líci listů a výhonech, jiné na rubu listů. Chemické ošetření se provádí hlavně u mladého materiálu ve školkách. V okrasných výsadbách se většinou aplikace fungicidů nevyplatí (vysoké ekonomické nároky a zbytečné ekologické zatížení).

Ochranná opatření je potřeba uplatnit hned při prvních příznacích napadení. Pro ekologickou ochranu rostlin proti padlí je možné použít postřikový prostředek Bioton. Je vyrobený pouze z přírodních potravinářských surovin (řepkový olej 55%, lecitin - extrakt ze soji, 2%).

Pro ošetření silně napadených rostlin se používají chemické přípravky - fungicidy. Při postřiku je důležité ošetřit také spodní stranu listů. Postřik se opakuje v přibližně týdenním intervalu.



Podobné příspěvky

  • Brambory a drátovec

    Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

    Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

    » zobrazit odpověď

  • Napadená mrkev červem

    Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

    Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

    » zobrazit odpověď

  • Svinování listů na růžích

    Otázka:

    Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

    » zobrazit odpověď

  • Housenky na divizně

    Otázka:

    Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

    » zobrazit odpověď