Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Jabloň - hnědnutí květů

Nepřihlášený uživatel - VĚRA KAŠPAROVÁ

Otázka:

Na 4 roky staré sloupové jablůňce jsem si všimla, že je převážná část odkvetlých květů zahnědlá a jakoby seschlá do klubíčka. Když jsem je vyloupla, zůstal po něm prázdný dolík. U opadlých okvětních lupínků je plný pestíků. Totéž máme i na normálních vzrostlých stromech. Zajímá mě jestli se jedná o namrzlé květy, nebo nějakého škůdce a nebo jsou to pouze neopylené květy. Dělá mi to starost.

Odpověď:

Možné poškození mrazem závisí nejen na místě výsadby (nadmořská výška, mrazové kotliny), ale také na konkrétní odrůdě a aktuálním průběhu počasí. Uvádíte, že došlo jak k poškození na starší výsadbě tak i na květech krátce vysazeného stromku. Květy jsou na mráz velmi citlivé jak ve stadiu poupat, tak v plném květu. Namrzlé květy postupně mění svou barvu od nažloutlé po hnědou. Po opadu namrzlých okvětních lístků zůstanou pouze prázdné kalichy bez zárodků mladých plodů.

Opylování jabloní provádějí většinou pouze včely. Dokáží se pohybovat až v okruhu 3 km od úlů. Za příliš chladného či deštivého počasí však nelétají.

Jabloně řadíme mezi cizosprašné a musí být opyleny jinou odrůdou. Vzácně se může objevit pylová nesnášenlivost odrůd (inkompatibilita). Jako opylovač je možno použít pro sloupcovité jabloně jak normálně rostoucí tak i sloupcovitě rostoucí odrůdy. Naopak potíže mohou být pokud by v okolí byly pouze triploidní odrůdy (např. Suncats, Boskoop nebo Jonagold).

Pokud by to byl květopas jabloňový (Anthonomus pomorum), pak nedochází ani k otevření květu, květní lístky hnědnou a zasychají. Uvnitř poupat jsou k nalezení larvy tohoto brouka z čeledi nosatcovitých.

K zasychání a opadávání květů dochází také v případě napadení padlím jabloňovým (Anthonomus pomorum). Tato choroba je však provázena bělavým povlakem na listech a nic takového nezmiňujete.Podobné příspěvky

 • Brambory a drátovec

  Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

  Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Svinování listů na růžích

  Otázka:

  Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Housenky na divizně

  Otázka:

  Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

  » zobrazit odpověď