Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Nepřiláká hmyzí hotel i škůdce?

Nepřihlášený uživatel - Jana

Otázka:

Chci si pořídit na zahradu hmyzí hotel. Bojím se, aby jeho umístění na zahradu nepřilákalo hmyz, který ničí vysazené ovoce a zeleninu. A opravdu mají hmyzí hotely na úrodu vliv?

Odpověď:

Umístění hmyzího hotelu na zahradu je určitě chvályhodný počin. Než se rozhodnete pro konkrétní typ, doporučujeme pročíst užitečné rady na webu vcelkysamotarky.cz Dozvíte se nejen o životě tohoto hmyzu, ale také tu najdete rady, nač si dát při výběru hmyzího hotelu pozor. Dobře navržené hmyzí hotely vycházejí ze znalosti života konkrétních druhů hmyzu, některé jsou zhotoveny tak, aby v nich mohlo najít útočiště více druhů (např. včelky samotářky, berušky, zlatoočka).

Nevím, jaký hmyz, který ničí ovoce a zeleninu, máte na mysli. Například škvory někteří zahrádkáři příliš rádi nevidí (okusem poškozují některé listy či květy). Přitom právě škvoři pomáhají s likvidací larev mšic.

Hmyz, který škodí v porostech cibulovin (např. houbomilka česneková, vrtalka pórová) lákají do zahrady přímo porosty konkrétních druhů zeleniny. Je to dáno životním cyklem tohoto hmyzu, jehož larvy se vyvíjejí v hostitelské rostlině. Podobně je to i s obalečem jablečným - jeho housenky způsobují červivost jablek.

Umístění hmyzího hotelu je pouze jedním z opatření, která mohou bohatost úrody ovlivnit. Ideální bude, pokud opylení podpoříte dalšími kroky. Opylující hmyz přiláká na zahradu dlouhodobě dostupná a pestrá nabídka nektaru. Dále doporučujeme velmi vážit užití postřikových prostředků, tak aby se minimalizovalo poškození užitečných druhů hmyzu. Na plodnost některých ovocných stromů a keřů může mít vliv také skutečnost, jakým způsobem dochází k opylení (např. hmyzem, větrem). V některých případech je třeba vysadit samčí i samičí rostlinu.Podobné příspěvky

 • Brambory a drátovec

  Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

  Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Svinování listů na růžích

  Otázka:

  Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Housenky na divizně

  Otázka:

  Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

  » zobrazit odpověď