tařice skalní vynikne ve skalkách a suchých zídkáchTařice skalní (Aurinia saxatilis či Alyssum saxatile) si vysloužila řadu lidových názvů: plesniváček, netojka, stinkové koření, šediváček, šedivka, tořice nebo tuřice. Je to ochmýřená rostlina s dřevnatou bází, s hustou přízemní růžicí šedozelených listů a se štíhlými vzpřímenými stonky. Ty jsou zakončené polokulovitými, hroznovitými květenstvími malých žlutých květů.



Zvlášť působivě květy tařice vynikají v kontrastu s tmavým čedičem. Spatřit ji však můžete i na skalách z vápence, znělce, diabasu, žuly, ruly, granulitu, břidlice či hadce. Velmi dobře se tařici daří na prosluněných skalnatých svazích u Vltavy či Labe. Ale najdete ji také na řadě kopců v Českém středohoří, kde se s oblibou rozrůstá i na zdech hradních zřícenin. Počty rostlin tohoto druhu se ve volné přírodě postupně snižují. Proto byla tařice skalní zařazena mezi téměř ohrožené druhy (C4a) vyžadující další pozornost.

Pěstování tařice skalní v zahradě se však bát nemusíte. Pro svůj vzhled a nenáročnost je oblíbenou a často pěstovanou skalničkou. Můžete si koupit jak semena, tak i předpěstované sazenice různých kultivarů. Ty se liší vzrůstem, barvou a tvarem květů či listů. Do malých skalek se hodí nízko rostoucí kultivar Compactum či ještě drobnější Luna. Citrónově žlutými květy zaujme Citrinum, plné květy nabízí Plenum. Kultivar Variegatum upoutá i po odkvětu listy s bílým lemem.

Ozdobou vaší zahrady se však tařice může stát i tehdy, pokud nemáte skalku ani suchou zídku. Elegantně působí také na osluněných okrajích květinových záhonů, v kamenných korytech či na střešních zahradách.

tařice skalní patří k oblíbeným skalničkám