zvonek zelený, foto Milan Dvorský

Nejčastější hosté krmítek

K nejčastějším návštěvníkům krmítek patří sýkora koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí, vrabec polní a kos černý.Ojediněle se na krmítkách a v jejich okolí objevují i čížci lesní, stehlíci, sýkora uhelníček, sýkora babka, brhlík lesní, pěnkava jikavec, pěnkava obecná, hýl obecný, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, drozd cvrčala, červenka a strakapoud velký.

Za nejvzácnější a nejkrásnější skvost krmítek je ochránci ptáků považován brkoslav severní.

strakapoud velký, foto Adolf Goebel

Nejoblíbenější ptačí pochoutky

  • jablka a plody jeřabin – mají nejraději kosové, kvíčaly, cvrčaly a brkoslavové. Ovoce můžete zavěsit na větve před okno nebo kolem krmítka. Na ptačí hosty můžete myslet i při výsadbě vhodných keřů a připravit tak zimní ptačí samoobsluhu. Více v článku Pozvěte ptáky na hostinu
  • hovězí lůj nebo lojová koule – přiláká spolehlivě sýkorky, brhlíky a strakapoudy. Inspiraci pro vlastní výrobu lojových koulí najdete v článku Ptačí tukové krmítko 6x jinak
  • semena na zemi - někteří ptáci, jako například pěnkavy, jikavci a chocholouši, nejraději sbírají semena na zemi pod krmítkem.
  • strouhanka ze suchého bílého pečiva – tu ocení vrabci domácí nebo polní.

vrabec domácí, foto Jiří Novák  vrabec polní, foto Adolf Goebel

Čím pestřejší jídelníček, tím více přilákáte hostů

brhlík lesní, foto Milan DvorskýNejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků, jsou podle odborníků z Moravského ornitologického spolku, semínka slunečnice a drcené vlašské ořechy. V menší míře, jako doplněk, je možné přidat semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice. V obchodech můžete koupit i různé směsi pro zimní přikrmování ptáků. Nejlepší jsou ty, ve kterých převažují semena slunečnice.

Čím pestřejší jídelníček ptákům nabídnete a čím je přírodě bližší okolí vašeho krmítka, tím více druhů na něm a v jeho okolí můžete pozorovat. Zvlášť v období silných mrazů a silné sněhové přikrývky či námrazy, může potrava z krmítek ptákům zachránit i život.

Co do krmítek nepatří?

  • V žádném případě ptáky nepřikrmujte zbytky jídel z kuchyně, chlebem a slaným pečivem. Ptáci by mohli po konzumaci nevhodné stray uhynout.
  • Pokud některá semena v krmítku zůstávají bez povšimnutí a ptáci je nežerou, přestaňte je do krmítka nedávat.

Kdo je kdo?

stehlík obecný, foto Milan DvorskýK ptákům, které poznáme velmi snadno, patří kos černý. Ne náhodou se vžilo rčení podle nosa poznáš kosa. Nejčastější sýkory na krmítku jsme vám představili v samostatném článku Poznáte sýkorky na krmítku?

Pokud si nejste jisti, jaký ptačí druh se objevuje na vašem krmítku, pak návštěvníky vyfoťte, nakreslete nebo dobře popište a zašlete dotaz do Moravského ornitologického spolku v Přerově (MOS) na e-mail: mosprerov@seznam.cz. Ornitologové vám rádi s určením pomohou. Nápovědu můžete získat také z videí na webu MOS, kde nechybí ani upozornění na typické znaky toho kterého ptačího hosta.

dlask tlustozobý, foto Milan DvorskýPozorování ptáků je stále oblíbenějším koníčkem lidí, kteří mají pozitivní vztah k přírodě. V češtině pro takové počínání zatím nemáme jednoslovné označení, ale v angličtině je zažitý termín birdwatching. Začít s touto aktivitou můžete vlastně kdykoli. Právě pozorování ptáků na krmítku a jejich pojmenování je ideálním začátkem. S dalšími zkušenostmi už snáze poznáte ptáky v letu nebo podle hlasu. A bude-li vás takové počínání bavit, můžete svými poznatky přispět do faunistické databáze České společnosti ornitologické.