Zpracování a skladování plodin

Jak se správně starat o plodiny ze zahrádky sklizené tak, aby dlouho vydržely; postupy zpracování.

Nejlepší čas pro sklizeň šalvěje

Otázka:

Kdy je nejvhodnější sklízet šalvěj? Ráda bych si nějakou nasušila i na zimu. Díky, Lucka.

Odpověď:

Dobrý den, Lucko. Lísty a nať můžete sklízet od května do července. Ideální je sběr během slunečných a suchých dní v poledne, v době před rozkvětem. To listy obsahují nejvíce éterických olejů. Celou nať sklízíme dvakrát do roka (uřízneme ji 10 cm nad zemí). Pro sušení listů je vhodné stinné místo, ideálně s teplotami do 30 až 35 °C. Listy jsou mírně dužnaté, proto počítejte s tím, že se suší déle.Podobné příspěvkyKam dál?

 • Bohaté keře šalvěje

  Domácí šalvějový čaj

  , 0 komentářů

  Bylinné čaje připravujeme prakticky v každém ročním období zejména kvůli jejich léčivým účinkům. Některé můžete popíjet preventivně téměř bez omezení, jiné je vhodné používat zejména při akutních potížích a k pravidelnému užívání se nedoporučují. Šalvějový čaj patří k těm druhům bylin, které se ke každodennímu dlouhodobému pití nehodí, přesto má v léčitelství své nezastupitelné místo. Příprava lahodného šálku šalvějového čaje mnoho času nezabere.

 • Druhy medu - tekutý květový

  Druhy medu – nejzdravější a nejchutnější med

  , 0 komentářů

  Od nepaměti využívali lidé produkty včel k získání hodnotné potravy, později v nich pak objevili i mnoho zdravotních a kosmetických účinků. Med byl vyhledáván jako sladká pochoutka, má nezastupitelné místo ve výživě člověka i v dalších oborech lidské činnosti. V článku najdete informace o tom, jak včely med vyrábějí, čím se od sebe jednotlivé druhy liší i další zajímavé informace.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK