afrikán v květináči

Druhy afrikánů

Není divu, že se vědci snažili zjistit, která ze stovek vyšlechtěných odrůd afrikánů má nejsilnější antibakteriální a fungicidní vlastnosti. Za nejúčinnějšího hubitele půdních háďátek, který svými účinky může směle soupeřit i s pesticidy, označili holandští vědci aksamitník rozkladitý (Tagates patula) Single Gold.

Na trhu jej seženete pod označením Ground Control (dosahuje výšky 70 – 90 cm). Infekci půdními háďátky redukuje až o 95% a tak není divu, že se v zahraničí prodává i pod označením zabiják hlístic (Nematodenkiller).Afrikány jako zelené hnojení

Na záhonu působí také jako účinné zelené hnojení: po zarytí zvýší obsah organické hmoty v půdě a zlepší její strukturu. Zvlášť vhodné je vysetí tohoto druhu afrikánu před novou výsadbou růží, jahod či ovocných stromů a keřů. Pro ozdravení půdy se doporučuje jednou za 3 – 4 roky jeho výsev na zeleninové záhony.

Výsev afrikánů

  • Aksamitník Ground Control můžeme vysévat přímo na pozemek nebo využít předpěstovanou sadbu.
  • Vyséváme do řádků vzdálených 30 cm. Na metr řádku umístíme 20 – 40 semen do hloubky 1 – 1,5 cm.
  • Pro optimální klíčení udržujeme po výsevu 4 - 5 dní půdu rovnoměrně vlhkou.
  • Nejvhodnější čas pro výsev je květen a červen.
  • Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje vegetační doba před zarytím rostlin minimálně 100 dní. Týden před zarytím porost rozdrtíme a namulčujeme.