Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Hortenzie nekvete

Nepřihlášený uživatel - IVANA VYBORNA

Otázka:

Mám asi 6 letou velmi vzrostlou hortenzii v Kokořínském dole. Ani jeden rok vůbec nekvetla. Sousedka má tutéž zkušenost. Nekvete jí taky. Co udělat s půdou, aby nám kvetla?

Odpověď:

Škoda, že nepíšete, o jaký druh hortenzie se jedná a zda ji pěstujete v nádobě nebo ve volné půdě. V zahradách se nejčastěji pěstuje hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), ale existuje i řada dalších druhů a každý má trochu jiné nároky. V článku Přilepšete hortenziím, odvděčí se vám svou krásou se dozvíte kdy a jak nejlépe hortenzie hnojit a jakou péči potřebují ohledně zálivky.

Pro hortenzii velkolistou je vhodné vybrat polostinné stanoviště chráněné před větrem a při výsadbě obohatit zeminu rašelinou. Příčin proč vám hortenzie nekvete může být několik. K nejčastějším patří chybný řez. Hortenzie velkolistá vytváří květní pupeny již na podzim předchozího roku. Pokud tedy staré výhony odříznete až u země, tato hortenzie nepokvete. S řezem hortenzie velkolisté počkejte až po skončení pozdních mrazů, klidně až na začátek května. Seřízněte pouze malou (vrcholovou) část výhonů tak, aby na rostliny zůstaly silné (květní) pupeny. Naopak hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) potřebuje každoročně ostříhat až na krátké pahýly, protože vytváří květy až na nových výhonech. Řez se provádí v dubnu po skončení mrazů. Ponecháme pouze základní kostru vysokou 40 - 50 cm.

Problémy může způsobovat i nadměrné vlhko v době tvorby květů (červen – srpen) či nadměrné hnojení (letorosty jsou špatně vyzrálé a při silných mrazech mohou namrzat).

Budeme rádi, když v diskusi nebo v komentáři pod článkem o hortenziích dáte vědět, kde mohla být chyba (nevhodný řez?, vymrzání?) a zda hortenzie příští rok vykvetou.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď