Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Javor japonský - osychání konečků listů

Nepřihlášený uživatel - Lenka Jírková

Otázka: Dostala jsem krásný vzrostlý javor v květináči. Nechala jsem ho přes léto v něm, nyní má zaschlé konečky listů. Prosím, čím to může být způsobeno a co mohu udělat, aby tomu tak nebylo?
Odpověď:

Škoda, že neuvádíte, o jaký kultivar javoru se jedná, ani v jakých podmínkách jej pěstujete. Tzv. japonských javorů je celá řada a mají různé nároky. Více v článku Okouzlující japonské javory

Vámi popisované zasychání konečků listů může vyvolávat celá řada faktorů. K těm nejčastějším patří prudké větry, velká vedra a intenzivní sluneční svit. K zasychání konečků listů dochází u japonských javorů pěstovaných v nádobách (javor dlanitolistý Acer palmatum) a zvlášť u některých červenolistých kultivarů stříhanolistých (dissectum).

K popálení může dojít zvláště tehdy, když jsou mokré listy vystaveny prudkému slunci. Důležité je vhodné umístění, což v případě nádobové rostliny můžete snadněji ovlivnit. V domovině těchto mají tyto stromy dostatek vyšší vzdušné vlhkosti a nechybí ani časté dešťové srážky. Ideální stanoviště v našich klimatických podmínkách je osluněno v dopoledních hodinách a až pak před západem slunce. Pomoci může také blízkost vodní hladiny, kdy odpařující se voda vytvoří vhodné mikroklima.

Proti úpalu pomůže rostliny ochránit dostatečná zálivka, nejlépe v ranních a večerních hodinách. Samozřejmě, že nesmí docházet k přelévání. Nicméně takto postižená rostlina by neměla uhynout, ale spíše pro letošní rok ztratila část své krásy. Je možné, že lístky ještě znovu vyraší. Každopádně zálivku je třeba řídit s ohledem na vývoj rostliny, tj. na podzim, kdy stromy přirozeně zastavují svou vegetaci, byste měla zalévat již pouze mírně.

Související odkazy:
japonské javory


Podobné příspěvky

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď