Okrasná zahrada

Přidat vlákno
  • Ibišek

    Počet komentářů: 2
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Milan , Poslední příspěvek: 17.8. 2018 19:48
    Příspěvek: Prosíme o radu. Máme na zahradě několik druhů ibišku.Vsechny krásně kvetou. Jen jeden již druhým rokem nevykvete. Květy jsou takové zakrnělé. Jen vidíte část květu, ale nevykvete naplno. Děkujem za radu.
  • Pampová tráva - kterou vybrat?

    Počet komentářů: 2
    Autor: Nepřihlášený uživatel - , Poslední příspěvek: 16.8. 2018 08:46
    Příspěvek: Ráda bych si na zahradě vysadila pampovou trávu. Je nějaká, která lépe snáší naše zimy? Děkuji, Leona.
  • Magnolia Soulangeana X skvrnitost a žloutnutí listů

    Počet komentářů: 4
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Karel , Poslední příspěvek: 26.7. 2018 22:49
    Příspěvek: Dobrý den, již 3.rokem bojujeme u Magnolie Soulangeana X s chorobou na listech. Na jaře vždy pozorujeme pár odumřelých výhonů. Nicméně na ostatních větvích obrazí a málo kvete. I tak se zdá vše ok. Pak ale přijde léto a na listech se objeví skvrny, zežloutnou a odpadnou. Nyní jsou už některé větvičky téměř bez listů. Nové lístky mají nádech bílé.
    Letos jsme vyzkoušeli na radu vyměnit horních 20 cm zeminy za rašelinu a trochu prohnojit. Nicméně situace se nezměnila. Na jaře stříkáno proti škůdcům. Mohu požádat o radu? Děkuji Gottwald

  • Hortenzie

    Počet komentářů: 1
    Autor: Radka Palasova, Poslední příspěvek: 11.7. 2018 12:41
    Příspěvek: Jedna hortenzie mi vubec po zime nenazrazila, uschla neni, nakonec jsem ji strihla uplne, pestuji je jen v kvetinacich, poradte mi prosim, co sni :(
  • Vadne část Katalpy

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Petra , Poslední příspěvek: 26.6. 2018 13:14
    Příspěvek: Dobrý den, asi tak před týdnem nám začala katalpa na zahradě z prostředka vadnout. Mysleli jsme, že schne, takže ji teď víc zaléváme, ale nelepší se to. Nevíte někdo, co by jí mohlo být, případně co udělat, vyřezat to, co usychá? A hned (hnízdí tam ptáci) nebo počkat... ? Poraďte, prosím. Díky.
    ... přes veškerou snahu mi sem nejde připojit fotografie...
  • Vistárie

    Počet komentářů: 1
    Autor: Romana Hladíková, Poslední příspěvek: 26.6. 2018 12:45
    Příspěvek: Dobrý den, potřebovala bych poradit, koupila jsem vistárii (Vistárie japonská plnokvětá Wisteria floribunda Violacea Plena). Ráda bych ji pěstovala v prostoru (ne u zdi), jako keř nebo stromek, samozřejmě s patřičnou oporou a v rozumné velikosti. Jde to ale vůbec? Nikde jsem nenašla žádný odkaz na způsob, jak ji tvarovat tak, aby sílila, kvetla, ale moc se nerozrůstala ... Moc děkuji.
  • Ořechoplodec

    Počet komentářů: 3
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Dagmar , Poslední příspěvek: 28.5. 2018 21:50
    Příspěvek: Dobrý den,
    v předzahrádce orientované na jih mám 3 roky starý ořechoplodec. Po zimě jsem ho ostříhala, obrazil, ale teď v květnu mu jakoby uvadají listy, jsou svěšené a ani po zalití se keř nespravil. Nikdy předtím takto nevypadal, ani ve vedrech v roce 2015. Poraďte prosím co s tím. Vedle něj je vysazena zakrslá stříbrná jedle a kousek před ním záhon levandulí.
    Děkuji za radu
  • Zlatice

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - irena cébe jiroušková, Poslední příspěvek: 23.5. 2018 18:30
    Příspěvek: Dobrý den, máme velmi přerostlý keř "Zlatice".
    Tzn.větve od země mají skoro 2 m a nic na nich není, teprve od těch 2m cca začínají nové vyhnané větvičky listů a květů. Je krásný, když kvete, ale v této velikosti spíše zavazí..větve mají u země snad i 5 cm v průměru. Naštěstí rostou již i úplně nové výhonky ze země.Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné jej úplně seříznout a zda znovu obrazí a zda je teď v květnu i na tak radikální řez vhodná doba. Moc děkuji za případnou odpověď.
  • Zltnuci a opadavajuci tis

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Luki , Poslední příspěvek: 02.5. 2018 11:26
    Příspěvek: Dobry den,

    na jesen sme vysadili tis (taxus bacatte) K9, na živý plot.

    Zemina v zahrade je dost ilovita, tis je vysadeny po obvode zavlazovaneho travnika. Takmer polovica rastliniek (15 z 30ks) zacalo zltnut a opadavat. Daju sa este rastlinky (napr. radikalnym rezom) zachranit (alebo aspon sa pokusit o ich zachranu do nasledovnej jesene)? Co by ste nam odporucili?

    Dakujem
  • Dipladenie nekvete

    Počet komentářů: 3
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Viera Zimová, Poslední příspěvek: 02.5. 2018 10:57
    Příspěvek: Dobry den, mam nekolik let bilou mensi dipladenii v byte, kvetla pouze prvni dva roky, pak uz ne. Loni jsem koupila velkou cervenou dipladenii na balkon, bohate kvetla, letos ale take nema zadne pupeny, nekvete. Obe prezimovaly v loznici, kde se netopi ( teplota 13-17 stupňů) u okna na vychod ( pred oknem lodzie, takze trochu min svetla), obe v samozavlazovacich nadobach, od jara do podzimu hnojene. Bilou jsem loni na jare i presadila a stejne nic. Jak opet dosahnout kvetu? Dekuji
  • Acer palmatum Aureum

    Počet komentářů: 3
    Autor: Nepřihlášený uživatel - René , Poslední příspěvek: 30.4. 2018 11:11
    Příspěvek: Dobrý den mám na zahradě výše jmenovaný javor a teď mi na něm raší listy, akorát asi na třech větvích jsou pupeny, které jsou o hodně menší než ostatní a neraší. Můžete mi poradit, čím to může být? Děkuji.
  • červený javor

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Šárka Uzlová, Poslední příspěvek: 26.4. 2018 17:51
    Příspěvek: Dobrý den, prosím o radu, mám čtyři roky červený javor. Minulé léto mi rychle opadal. Špičky listů mi osychaly. Do té doby bez problémů. Letos už mají všichni okolo strom obrostlý a já ho mám holý, konce větviček jsou modrofialovočerné. Kůra na kmeni je prasklá a napadená oranžovýma tečkama. Prosím o radu, jsem úplný laik. Mohu konce větviček ostříhat? Obroste mi ještě letos? Děkuji moc předem za odpověď.
  • Ficus elastica

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Květa Sapíková, Poslední příspěvek: 10.3. 2018 15:18
    Příspěvek: Dobrý den, je možné ficus elastica roubovat?
  • Řez malin

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Miloslav Šoupal, Poslední příspěvek: 10.3. 2018 13:39
    Příspěvek: Zdravím.
    Po roce vyrostly pruty. Jak a kdy řezat?
    Děkuji.
  • Rychle rostoucí dřevina

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Pavla Jiráková, Poslední příspěvek: 03.3. 2018 17:14
    Příspěvek: Které rychle rostoucí dřeviny u plotu zacloní výhled na sousedův dům? Potřebuji výšku nejméně 10 metrů. Mám například zvolit některý kultivar cypřišku? Za jak dlouho vyroste do potřebné výšky? Nebo doporučíte jinou dřevinu?
  • Tis červený

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Milada , Poslední příspěvek: 06.2. 2018 16:38
    Příspěvek: Dobrý den, dozvěděla jsem se, že tis červený je jedovatý i pro okolní rostliny, prý stromy v jeho okolí špatně plodí a nízké rostliny se dobře nevyvíjí. Je to pravda? Děkuji.
  • Brambořík vadne

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Helena , Poslední příspěvek: 04.1. 2018 15:07
    Příspěvek: Zdravím,

    mám problém s vadnoucím bramboříkem - koupila jsem před pár dny dva, jeden s bílým a druhý s fialovým květem. Oba jsem kupovala na stejném místě, a jela s nimi rovnou domů. Postavila jsem je oba na stejné místo v pokoji (severní strana domu, mimo dosah topení, v pokoji není příliš teplo, většinu dne se v něm netopí vůbec). Oba jsem lehce zalila druhý den do půdy - to, že brambořík tento způsob zalévání nemá rád jsem se dočetla až pár hodin poté, nicméně nic se nestalo, bramboříci vypadali i nadále spokojeně. Po dvou dnech jsem jim do spodní misky nalila trochu vody, ne moc, jen tak, aby měli z čeho čerpat vlhkost. Asi za další dva dny začal fialový brambořík vadnout. Trochu vody ve spodním květináčku měl, hlína nebyla suchá, tak jsem ho zkusila přemístit na chladnější místo (15 °C při stejných světelných podmínkách). Žádné zlepšení nepřišlo, zkusila jsem vylít zbyteček vody ze spodního květináče a lehce ho zalít, ale i tak vypadá brambořík jako v posledním tažení. Nevím kde je problém, je mi ho líto, nechci ho nechat zajít. S druhým bramboříkem je dosud vše v pořádku. Poradí mi někdo co s ním je, nebo jak mu pomoct?

    Předem děkuji za odpověď,
    s pozdravem

    Helena
  • Plevele v trávníku

    Počet komentářů: 4
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Ondřej , Poslední příspěvek: 16.9. 2017 19:06
    Příspěvek: Dobrý den,
    V našem trávníku nám vyrostlo spoustu nevzhledných trsů trávy, viz foto.
    O jakou trávu, plevel se jedná a jak se ji nejlépe zbavit?
    Předem děkuji za radu.
  • Kiwi

    Počet komentářů: 3
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Karel Sára, Poslední příspěvek: 12.9. 2017 10:32
    Příspěvek: Dobrý den. Již asi 12 roků pěstuji dva keře kiwi/dle prodejce jedna samčí a jedna samičí/ vzdálené od sebe asi 5 metrů. Jedna mívá asi 400 květů a druhá kolem 60. Vždy po odkvětu květy zaschnou a po 2 měsících opadají. Všimnul jsem si, že opylující hmyz zajímá pouze keř s více květy a druhého si nevšímají. Zajímalo by mne, zda to může být příčinou neplodnosti či k opylení stačí jen vítr. Děkuji za radu.

  • Komule Davidova

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Miloslava Stránská, Poslední příspěvek: 01.9. 2017 15:16
    Příspěvek: Dobrý den, chtěla bych si pořídit Komuli Davidovu, nemám ale bohužel zahradu, nýbrž balkon. Chtěla bych se tedy prosím zeptat, zda jsou nějaké zakrslé odrůdy Komule, které jsou vhodné do nádob. A jestli se rostliny v nádobě umisťují přes zimu dovnitř nebo stačí jen květináče zateplit. Předem děkuji za odpověď. Miloslava S.
  • Ibišek

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Jiří Tomek, Poslední příspěvek: 25.8. 2017 15:32
    Příspěvek: Ibišek okrasný - Hibiscus mutabilis, ptám se ohledně mrazu, mohu ho vysadit na zahradě nebo ho mít doma v květináči?
  • Hortenzie v nádobě

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Pavla Petrovičová, Poslední příspěvek: 07.8. 2017 20:21
    Příspěvek: Dobrý den, pěstuji hortenzii v nádobě a osychají jí konce listů a hnědnou květy. Děkuji za odpověď.
  • Jehličnany u studny

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - ružena blažkova, Poslední příspěvek: 28.7. 2017 18:13
    Příspěvek: Dobrý den, chci se zeptat, když mám na pozemku kamennou studnu, hlubokou asi pět šest metrů, mohu ve vzdálenosti pěti šesti metrů nasázet smrčky jako hranici pozemku, nenaruší to rokama strukturu studny? Děkuji za odpověď.
  • Hakuro Nishiki divné lemování listů - kroucení

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Alena Fíková, Poslední příspěvek: 19.7. 2017 10:44
    Příspěvek: Dobrý den, moc prosím o radu. Na jaře jsme zasadili japonskou vrbu Hakuro Nishiki. Poslední dobou sleduji, že se rozšiřuje podivné kroucení listů, jakoby se rolovaly ze stran ke středu (zvýrazňuje to okraje listů). Můžete mi prosím poradit, jak vrbu vyléčit? Nerada bych o ni přišla. Děkuji mnohokrát. Alena
  • Stříbrný smrk- usychají nové výhonky

    Počet komentářů: 1
    Autor: Nepřihlášený uživatel - Lenka Fikrlová, Poslední příspěvek: 12.7. 2017 14:09
    Příspěvek: Dobrý den,
    prosím o radu ohledně stříbrného smrku, je starý asi 25 let a teď mu začaly usychat ty nové světlezelené mladé výhonky a na některých místech to postoupilo i na další větvičky, že opadala celá špička větve. Hlavně ze severní strany.
    Asi 3 metry vedle roste jiný stříbrný smrk a ten je v pořádku. Neumím to dost dobře popsat, mám to vyfocené - bylo by možné ev. poslat fotky třeba mailem? Předem moc děkuji za váš čas a radu,
    s pozdravem L. Fikrlová