plody brslenuBrslen evropský (Euonymus europaeus) je jedním ze čtyř druhů brslenů, které volně rostou v evropské přírodě a určitě stojí za naši pozornost. Brslen je rostlina světlomilná, jinak je zcela nenáročný. Od dávných dob se vysazuje jako okrasná dřevina, buď jako solitéra nebo do křovinných lemů a živých plotů.Některé zahradní kultivary mají zvlášť nápadné podzimní vybarvení. Asi největší pozornost poutá ‘Red Cascade’ - jeho olistění přechází ze zářivě červených až po fialové odstíny. Díky tomuto svému podzimnímu červenému šatu si brslen vysloužil přezdívku hořící keř (burning bush).

Kněžské čepičky čili kvadrátky

Plodem brslenu je čtyřboká a čtyřpouzdrá tobolka růžové až karmínové barvy, která puká. V každém pouzdře je jediné vejčité hnědě zbarvené semeno, které je obaleno dužnatým červeným míškem. Po prasknutí plodu visí semena na nitce, dokud nespadnou. Díky podobnosti plodu s biretem (liturgická pokrývka hlavy katolických kněží) si vysloužil přezdívky farářova (biskupská, kněžská) čepička či prostě kvadrátky. 

Nemáte zobák? Nemlsat!

Jednu nepříjemnou vlastnost brsleny mají: pro člověka i pro zvěř jsou smrtelně jedovaté. Jedovatý glykosid obsahuje především kůra, plody a větve. Jako smrtelná dávka pro dospělého člověka se uvádí konzumace 30 tobolek. Zaznamenány byly i otravy truhlářů, kteří zpracovávali brslenové dřevo. Naopak ptáci si na jeho plodech pochutnají bez problémů. V publikaci Původní keře ČR a jejich využití v zahradách vydané občanským sdružením Pro živou krajinu obsadil brslen v hitparádě plodících keřů pro ptáky krásné čtvrté místo. Autoři uvádějí, že na brslenu si u nás pochutnává 24 druhů ptáků.

nejprve přitahuje brslen pozornost ke svým plodům

Barvivo, svítidlo, mast proti vším i střelný prach

Brslen měl v minulosti velmi široké využití. Dřevo má žluté, lesklé a jemně porézní, nevýhodou je však jeho nízká trvanlivost. Proto sloužilo především k výrobě malých dřevěných předmětů: obuvnických kolíčků, dýmkových troubelí či párátek. Odvar z plodů používali barvíři látek na okrové odstíny, olej ze semen sloužil ke svícení a jako přísada do mýdla. Měkké dřevěné uhlí z brslenu se používalo ke kreslení i při výrobě střelného prachu. Rozdrcené plody se používaly proti vším. Z kořenů a větví je možné získat latex.