Hortenzie (Hydrangea) pocházejí z japonského ostrova Honšů. Na původních stanovištích rostou převážně v horských lesích a křovinách. V Japonsku, stejně jako v Číně, byla tato okrasná dřevina pěstována odedávna. Později byla zavlečena i do mnoha dalších regionů světa, kde se postupně stala součástí krajiny: Nový Zéland, Střední a Jižní Amerika, Havajské ostrovy, Azorské ostrovy, Madeira. Zvlášť pověstné jsou hortenzie na Azorských ostrovech, kde od sebe oddělují políčka, vinice a pastviny živé ploty modře kvetoucích hortenzií, a tak se staly symbolem těchto ostrovů. Do Evropy se hortenzie dostaly až v 18. století, do Čech počátkem 19. století.
Proč právě hortenzie?
"Známá, všeobecně oblíbená květina okenní, kterou r. 1790 přivezl Blanks z Číny. Jest to křík se vstřícnými, vejčitými, pilovitými, lysými listy a úhlednými, dlouho svěžími květy barvy nejčastěji špinavě červenavé, které, skládajíce bohaté kytky, bývají následkem kultury buď v celém květenství nebo alespoň na obvodě jalové." Takto hortenzii představuje gymnaziální profesor František Polívka v Názorné květeně zemí koruny české (4 svazky vyšly 1900 – 1904), jejíž součástí jsou i "čelnější rostliny cizozemské, pěstované u nás pro užitek a okrasu".
A jak hortenzie ke svému jménu přišla? Polívka zvláštní jméno rostliny vysvětluje následovně: "Název hortensia nepochází od lat. hortus = zahrada, jak by se snad zdáti mohlo; ale pojmenována tak byla od Commersona, jenž ji v Číně poprvé pozoroval, ku poctě jeho milenky, Hortensie Barréové, která přestrojena jsouc za myslivce na cestách cizími zeměmi jej provázela."
Tajemství modrých květů hortenzií
Změnu barvy květů z růžové na modrou způsobuje působení volných iontů hliníku na delphinin (barvivo obsažené v květech). Pro docílení modrého vybarvení květů hortenzií se do půdy přidává kamenec hlinitoamonný. Doporučuje se vodou s kamencem zalévat rostliny i při nakvétání. Případně můžete využít speciální hnojivo pro modré hortenzie (vyrábí se v rozpustné i tekuté formě). Kromě hliníku, který ovlivňuje barevnost květů, obsahuje také další důležité živiny.
Hortenzie a kyselost (pH) půdy
Ke změně barvy květů však nedochází úplně ve všech případech. Nejvhodnější pro změnu barvy jsou růžově kvetoucí kultivary hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla). Budete-li mít hortenzii s bílými květy, tak vám květy nezmodrají ani po sebevětší dávce hliníku.- v půdě s pH 3,5 až 4,5 se druhy s růžovými květenstvími zbarvují modře ty s fialově červenými
- v půdách s reakcí pH 5,5 až 6,0 jsou květy růžové a červené
- neutrální reakce pH (kolem 6,5 až 7,0) hortenziím dokonce škodí a dochází k chlorózám, tedy žloutnutí listů
Pěstujeme hortenzie
Hortenzie v našich zahradách většinou dobře prospívají i bez zvláštní péče. Avšak volbou vhodného hnojiva můžeme nejen podpořit bohatost jejich kvetení, ale u některých kultivarů zvýraznit či dokonce pozměnit barevnost.