Příprava aromatických směsí podle starých receptur vyžaduje delší čas a úsilí. Zvlášť při metodě za vlhka, kdy se používají ne zcela usušené části rostlin, musíme počítat nejméně s 8 týdny. Ale i tzv. suchá metoda si žádá podobně dlouhý čas. To proto, aby výsledná vůně opravdu dobře vyzrála.
Není divu, že se pro takto pracně připravené potpourri vyráběly speciální keramické nádoby, ze všeho nejvíce připomínající vázu s víkem. V současné uspěchané době se nejčastěji aromatické směsi volně ukládají do dřevěných či proutěných nádob. Směsi můžeme koupit již hotové a nebo si je vytvořit z vlastních zdrojů. Pro posílení vůně pak můžeme přidat pár kapek esenciálního oleje.
Výběr rostlin pro potpourri (někdy psaného též pot pourri) žádným striktním pravidlům nepodléhá. O to víc můžeme do jejich volby vložit svou osobnost. Snad bychom jen měli mít na paměti, že ve výsledné směsi by měla zůstat v rovnováze vůně a vzhled. Jsou totiž rostliny, které i po usušení velmi intenzivně voní (např. gardénie), ale její bílé okvětní lístky po usušení nehezky zhnědnou. Oproti tomu třeba azalky voní pouze slabě, ale jejich okvětní lístky si zachovají barvu i po usušení. A správně připravené potpourri by mělo zaujmout nejen svou vůní, ale i vzhledem. Velkou výhodou potpourri je možnost kombinovat i ty rostliny, které se v době květu v zahradě "nepotkají".
Najděte nejvoňavější růže
Mezi základní složky tradičního potpourri patří okvětní lístky růží. Pro tento účel je trháme v době, kdy je květ za svým vrcholem a silně voní. Použít můžeme také také listy růží a šípky, které vytvářejí kontrast v barvě a charakteru. Zajímavou ozdobu představují také usušená růžová poupata a miniaturní květy.
Než zvolíme vhodnou růži pro potpourri, vyplatí se projít důkladně zahradu a k rozkvetlým krasavicím přivonět. Některé odrůdy při šlechtění sice získaly krásné květy a odolnost vůči škůdcům a nemocem, ale to vše za cenu ztráty své původní charakteristicky nasládlé vůně.
Šetrné sušení je základ
Při sušení květů a lístků dbáme na co nejlepší zachování vzhledu (barevnosti) i vůní. Nejvhodnější je proto sušení na teplém, ale stinném místě. Jen tak zůstane v maximální možné míře zachována barva okvětních lístků a vůně. Pro rychlé a dokonalé usušení kousků ovoce, plodů, květů můžeme použít také sušičku nebo mikrovlnnou troubu.
Pro vůni nebo atraktivní vzhled?
Nabízíme inspirativní seznam rostlin, které se hodí pro přípravu potpourri a bývají k mání na většině zahrádek. Některé zaujmou spíše svým vzhledem, jiné upoutají především vůní. Samozřejmě, že seznam není konečný. Při pozorné obhlídce zahrady jistě objevíte další vhodné kandidáty. V tomto případě se vyplatí trochu experimentovat a zkusit, jak si ty či ony rostliny dovedou zachovat barvu nebo vůni:
- aksamitník (květy)
- borůvčí (lístky – zvlášť na podzim jsou atraktivně zbarvené do červena)
- citrónová verbena (listy)
- citrusy (listy, květy)
- černucha (tobolky)
- dobromysl obecná (listy, květy)
- dub (listy)
- fialky (květy)
- heřmánek (květy)
- hortenzie (květy)
- chmel (šistice)
- chrpa (květy)
- jalovec (bobule)
- karafiáty (květy)
- konifery (drobné šišky, semena)
- levandule (listy, květy)
- lilie (květy
- lípa (květ)
- majoránka (listy, květy)
- máta (listy, květy)
- meduňka (listy, květy)
- měsíček lékařský - zahradní (květy)
- ostrožka (květy)
- pelargónie (listy, květy)
- pelyněk (listy, květy)
- pivoňky (květy)
- rozmarýn (listy, květy)
- růže (květy, poupata, šípky, listy)
- vavřín (listy)
- vřes (květy)