Diskuze - nejdiskutovanější témata

  • Škůdci v bramborách

    Počet hlasů: 0
    Autor: Marie Hospodářská, Vloženo: 15.9. 2016 16:14, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Máme silně napadené hlízy brambor. Jsou v nich otvory a nebo celá místa jsou proděravělá. Našli jsme v nich červy podobné stonožkám, jsou šedí, s tykadly, velcí asi 2 cm, a hodně pohybliví. Nevíme, co proti tomu podniknout a jestli vůbec na stejný pozemek můžem sázet /jiné/ brambory = zůstává škůdce v půdě? Prosím o radu.
  • Rakytník

    Počet hlasů: 0
    Autor: Pavla Riedlová, Vloženo: 15.9. 2016 17:51, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, mám 3 rokem zasazený Rakytník (prý samce i samici, ale zakoupeno v zahradnictví) a stále mi neplodí. Kde by mohl být problém nebo zdali já mohu sama poznat rozdíl mezi samcem a samici, ať nečekám zbytečně na další rok? Děkuji Riedlová
  • Hortensie nekvete

    Počet hlasů: 0
    Autor: Libuše ŠramkováM, Vloženo: 16.9. 2016 15:20, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den. Přes zimu jsme uskladnily hortensii v květináči do chladna a nechaly být. S příchodem jara jsme ji daly ven ostříhaly a přesadily. Mám ji na balkoně celé léto listy nádherně zelené, ani nežloutne, ALE nevykvetla. denně zkoumám zda přece jen a nic. když ji budeme zazimo,vávat, mám ji opět sestřihnout, co s tím, že nekvete?? Ustřihla jsem nějaké výhonky a dala 2 do vody, na zakořenění a 2 do květníku omočené ve stimulu, přikryla igelitem. Čekám, zda něco zakoření. Již jsem to takhle jednou dělala a nic.poraďte mi prosím hezký den.
  • Padání jablek

    Počet hlasů: 0
    Autor: Michal Malý, Vloženo: 20.9. 2016 07:43, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Letos mám všechna jablka nahnilá a opadávají. Jsou v nich červy. V loni jsem je měl krásné za stejných podmínek. Mám resistentní jabloně a nestříkám , pouze na jaře proti přezimujícím škůdcům. Michal
  • Odkvetlé poupata co s tím??

    Počet hlasů: 0
    Autor: Libuše Šramková, Vloženo: 26.9. 2016 09:58, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Na podzim 2015 jsem vzrostlý oleandr sestřihla velmi krátce celý. Na jaře 2016 jsme daly ven a dlouho nekvetl, ale dohnal to a letos snad ze všech těch roků měl obrovskou násadu květů, vykvetl no nádhera, Pomalu odkvétá, i když má ještě spoustu nasazených poupat, ale přesto pomalu ty poupátka odpadávají, asi již pomalu se to končí. Toť ale mám otázku, co s odkvetlými poupaty a květenstvím, mám je odstřihnout a zazimovat, a kdy? Když poupata odstřihnu nakvete příštím rokem? Již jednou jsem takhle odstřihla a bylo málo květů.. Tak odstřihnout nebo nechat. Děkuji. hezký den.
  • Příprava cuketa

    Počet hlasů: 0
    Autor: Eva Marečková, Vloženo: 28.9. 2016 14:34, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Cuketu připravuji i se semeny/jádry. Bohužel nikde nemohu najít, zda jejich konzumace není zdraví škodlivá. Říkám si, že okurky na salát také jíme se semeny.
    A co sušit semena cukety? Usušená, upražená,... Opět otázka, zda neškodí?
  • Bříza a líska v květináči

    Počet hlasů: 0
    Autor: iva , Vloženo: 06.10. 2016 22:52, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Chci za zahradě zasadit lísku a břízu, zatím jsou v květináčích o průměru cca 40 cm, výška stromků asi 1m.Mám je teď na podzim zasadit?Pokud ne, v jakých podmínkách je mám nechat v kontejnerech přes zimu?Děkuji
  • Příprava terénu

    Počet hlasů: 0
    Autor: Jakub Roman, Vloženo: 11.10. 2016 14:10, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den,
    prosím o radu ohledně přípravy zeminy pro založení nového trávníku. V současné době je zahrada zarostla trávou a různým plevelem, neudržovaná. Můj záměr je veškeré rostliny vyhubit pozemek zorat, následně srovnat a zasít novou trávu.
    Můj dotaz zní: jak vše načasovat a jaké zvolit časové rozestupy. Je lepší rostliny vyhubit a zorat ještě letos a na jaře srovnat a zasít? Nebo vše provést a z jara? Popř. byste volili jiný postup?

    Děkuji za odpověď

    Jakub
  • Zasychání japonské vrby a vrby jívy

    Počet hlasů: 0
    Autor: Tomáš , Vloženo: 12.10. 2016 10:47, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobry den,chtel bych Vás požádat o radu. Asi 14 dni mám zasazenou japonskou vrbu a vrbu jivu a obě mi začali usychat. Zalivku mají každý den. Čím by to mohlo být že usychaji? Dekuji za rady.
  • Pěstování nádherné pampové trávy

    Počet hlasů: 0
    Autor: Petra Králová, Vloženo: 17.10. 2016 23:53, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den máte někdo zkušennosti s pěstováním této nádherné traviny kterou jsem nalezla zde? http://webus.cz/dum-a-zahrada?hk=974&k=1150
  • Hnůj kontra vápno

    Počet hlasů: 0
    Autor: Alena , Vloženo: 19.10. 2016 21:12, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Lze hnojit záhon na podzim vápnem (výskyt mechu ) a na jaře zapravit hnůj?
  • Housenky na angreštu

    Počet hlasů: 0
    Autor: Marie Kottasová, Vloženo: 24.10. 2016 14:28, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den.
    Mám takový neobvyklý dotaz. Mám na zahradě už několik let angrešt a rybíz. Nikdy jsem na nich neměla housenky, až letos. Za naší zahradou obec vysázela několik tzv. Motýlových keřů. Každý den jsme měli zahradu i fasádu domu plnou motýlů. Je možné, že ty housenky s tím souvisí?
    Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
  • Řez ořešáku

    Počet hlasů: 0
    Autor: Michal , Vloženo: 28.10. 2016 11:08, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, dostal jsem radu provést řez ořešáku po sklizni, uřízl jsem tedy nyní cca 3 větve průměr 2 cm a jednu, která překážela průměr kolem 10 cm. Po té jsem se dočetl, že je nejlépe provádět řez na jaře. Uškodil jsem stromu moc? Dá se tato chyba nějak zmírnit? Děkuji.
  • Semena špagetové dýně

    Počet hlasů: 0
    Autor: Káťa , Vloženo: 31.10. 2016 14:32, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Zdravíčko, mám doma vyloupané semena ze špagetové dýně, dají se jíst stejně jako semena dýně hokkaido? A dají se jíst i jen vyloupnuté syrové? Díky za odpověď.
  • Catalpa (Katalpa)

    Počet hlasů: 0
    Autor: Henrieta Orišková, Vloženo: 01.11. 2016 15:33, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý deň prajem, začiatkom leta sme vysadili do záhrady mladý stromček catalpy, doteraz sa jej darilo. Par dni dozadu sme si všimli, že jej listy začali blednúť, až zožltli, zhnedli a postupne opadávajú. Listy nie sú lepkavé a nevideli sme na nej žiadnych škodcov. Strom je vysadený v pôde, zakrytý netkanou textíliou a na textílii je ešte makadám v hrúbke cca. 20 cm. Prosím vedeli by ste nám poradi čo sa dá ešte urobiť pre jej záchranu? Za odpoved vám vopred ďakujem
  • Oleandr - poupata

    Počet hlasů: 0
    Autor: Květa Šourová, Vloženo: 06.11. 2016 23:54, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat proč oleandr, nasadil krásná poupata, ale jen pár vykvetlo.
  • Česnek - výsadba po okurkách a zelenině

    Počet hlasů: 0
    Autor: Kateřina , Vloženo: 06.12. 2016 13:53, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den,
    zajímalo by mě, proč je vhodné vysazovat česnek po okurkách a košťálové zelenině.

    Díky :)
  • Škůdce na listech dubu

    Počet hlasů: 0
    Autor: Eliška , Vloženo: 06.12. 2016 16:56, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den,

    na listech stromu (interiérový dub?) se objevili bílé "čárky". Prosím poradíte mi co je to škůdce a jaký postřik zvolit?

    Děkuji
  • Moli v paneláku

    Počet hlasů: 0
    Autor: Marie , Vloženo: 28.1. 2017 12:34, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, bydlíme v paneláku a po bytě nám lítají moli. Potraviny, sypké suroviny a oblečení máme pečlivě uskladněné v dózách a igelitových vacích. Přesto jsme vše důkladně prohlédli, ale nikde žádné larvy ani housenky ani dírky a pavučinky nebyly. I tak jsme všude nastrkali přípravky proti molům. Ale dospělce jsme nalézali pořád. Sousedka říkala, že se to šíří šachtou. Prosím poraďte, jak se toho zbavit.
  • Barevný česnek

    Počet hlasů: 0
    Autor: Luděk Solař, Vloženo: 18.2. 2017 11:03, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, pěstuji česnek neznámé odrůdy již několik let a letos poprvé po loupání nacházím některé stroužky zabarvené částečně do fialova. Některé více, některé méně. Povrch stroužku ve fialovém místě má stejnou strukturu jako v místě nezabarveném. Nevíte v čem je problém, pokud to tedy problém je ? Děkuji za odpověď.

  • Juka palma

    Počet hlasů: 0
    Autor: Nikola , Vloženo: 28.2. 2017 22:25, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobry den, potrebovala bych poradit. Mam velkou juku palmu, ktera mi krasne jde, ale ted jeden jeji stonek s listy zacal lehat a musela jsem ho zajistit, jinak by upadl. A vsimla jsem se, ze i druhy pahyl zacal padat, takze drzi uz jen jeden, na kterem mam ted privazane ty 2....nevite, cim to muze byt? Dekuji za radu.
  • Katalpa nana - přezimování

    Počet hlasů: 0
    Autor: Ilona Vychytilova, Vloženo: 14.3. 2017 12:53, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, na podzim jsme koupili a nasadili Katalpu nanu, velikost cca 2 metry. Kmen jsme obalili, i kořeny řádně zahrabali a nyní po zimě se nám zdá, že nepřežila. Nejsou na ní žádné pupeny a některé větvičky mají černé konce. Nevíme, kdy tento strom začíná pučet a máme obavu, že nám odešel. Děkuji za radu, kdy se tento strom probouzí, popř. jak poznáme, že odešel.
  • První řez rybíz a angrešt

    Počet hlasů: 0
    Autor: Elly Holecová, Vloženo: 21.3. 2017 16:16, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, mám zahrádku krátce a jsem tedy začátečník. Prosím o radu. Jak na jarní řez rybízu, angreštu (nejsou na kmínku). Oba keříky jsem sázela na podzim. Někde jsem četla, že řez provádět na dvě očka. Jinde zase, že pouze o jednu třetinu a pak jsem zaslechla, že nedělat nic. Nerada bych keříkům ublížila.
    Děkuji
  • Znovu drátovec

    Počet hlasů: 0
    Autor: Jarmila Karmazinová, Vloženo: 22.3. 2017 14:03, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den,minulý týden jsem posílala dotaz do poradny, byl mně zodpovězen jen obecně, pomocí odkazů. Chtěla jsem vědět,zda je možné zasadit brambory loni částěčně napadené drátovcem na část pozemku, kde loni nebyly. Pokud je to možné prosím o odpověď.
    děkuji Karmazinová
  • Založení trávníku bez orby, na jaře

    Počet hlasů: 0
    Autor: Jakub , Vloženo: 16.3. 2017 19:44, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den,

    prosím o radu se založením nového trávníku, nyní na jaře.

    Současný stav: zahrada, která byla v minulosti oseta trávou, sečena, ale neudržovaná, s plevelem, místy mechem. Před zimou provedena likvidace totálním herbicidem. Přikládám foto současného stavu.

    Měl jsem v plánu zahradu na podzim zorat, zplanýrovat, zapravit hnojiva, popř. vápenec atd. Bohužel mi to díky jiným pracím nevyšlo, stihl jsem pouze zlikvidovat vše živé.

    Můj dotaz zní – jsem schopen půdu kvalitně připravit tak abych zasel ještě toto jaro? (duben – květen).

    Podle toho, co jsem se dočetl v různých článcích mi vychází tento postup: zkultivovat půdu, odstranit staré uhynulé rostliny, mech, popř. nový plevel, srovnat terén, zapravit hnojivo, popř. písek (pokud doporučíte), uválet, jemně hrábkami zkypřit, zasít, opět uválet. Mám obavy z hloubky kultivace. Bojím se, že když půdu nezkultivuji do dostatečné hloubky, nebude mít efekt a naopak, když bych provedl kultivaci do hloubky, skoro orbu, hroudy hlíny se nestihnou rozpadnout a pokud je rozmělním, bude půda klesat a celé srovnávání bude zbytečné.

    Poradíte mi prosím, jak z této situace vytěžit maximum?

    Předem děkuji.