Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Brambory napadené drátovcem

Otázka: Při sklizni jsme v některých hlízách brambor objevili drátovce. Je možné takto napadené brambory konzumovat? A jak se příště před drátovci lépe chránit? Děkujeme, Ptáčkovi.
Odpověď: Dobrý den, drátovci (žluté larvy brouka kovaříka) většinou při sklizni brambor hlízy opustí. Nenadělají v nich tedy již další škody. Ale narušení, které už udělali, může vést k rychlejšímu kažení brambor. Napadené hlízy je možné konzumovat, ale je vhodné je skladovat co nejkratší dobu. Drátovci škodí nejvíce v jarním období a koncem léta, proto můžeme většímu poškození brambor a kořenové zeleniny předejít hlavně časnější sklizní.

Boj s drátovci je časově poměrně náročný. Hodně pomůže dodržování vhodných pěstebních postupů. Náchylné plodiny (např. mrkev) nevysévejte nejméně dva roky tam, kde se přemnožený drátovec objevil (podle druhu se larvy vyvíjejí 3-5 let). Na pozemcích napadených drátovci vysévejte plodiny k napadení odolné, např. luskoviny, řepku olejnou, hořčici, pohanku. Další důležitou zbraní při boji s drátovcem je intenzivní obdělávání půdy, pomáhá hnojení dusíkatým vápnem (to je však potřeba dostat do půdy). Důležitou roli hraje také zaplevelenost pozemku. Snažte se zbavit pýru.
Související odkazy:
Jak se zbavit pýru


Podobné příspěvky

 • Brambory a drátovec

  Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

  Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Svinování listů na růžích

  Otázka:

  Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Housenky na divizně

  Otázka:

  Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

  » zobrazit odpověď