Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Výběr témat

  
  
  
  
  
  
  
  


 • Svinování listů na růžích

  Otázka:

  Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Housenky na divizně

  Otázka:

  Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

  » zobrazit odpověď

 • Šetrná ochrana růží před mšicemi

  Otázka: Na růžích se objevily mšice. Ale neradi bychom používali přípravky, které by mohly ohrozit další hmyz, například včely. Poradíte?

  » zobrazit odpověď

 • Prevence před plísní bramborovou

  Otázka: Dobrý den, obávám se, že v letošním vlhkém období bude u brambor problém s plísní bramborovou. Je možné se nějak bránit předem? Děkuji, Petr.

  » zobrazit odpověď

 • Pěna na rostlinách

  Otázka: Na stonku nedávno vysazené rebarbory se nám objevil takový pěnivý chuchvalec. Není to známka nějaké choroby?

  » zobrazit odpověď

 • Červivý hrách

  Otázka: Hrášku se letos dařilo pěkně. Ale poněkud nás zklamalo, že některá zrnka byla červivá. Je možné se nějak bránit předem? Děkujeme, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Černá skvrnitost na růžích

  Otázka: Na jednom z růžových keřů, které pěstuji v zahradě, se objevily na listech žluté fleky, které se postupně zvětšují a tmavnou (hnědnou). Některé listy už i opadávají. Bojím se, aby se choroba nerozšířila i na okolní růže. Nerada bych o tu růži přišla, moc hezky kvete. Děkuji za radu, Martina.

  » zobrazit odpověď

 • Odstranění lapacích destiček

  Otázka: Proti vrtuli třešňové jsem letos vyvěsil lapací destičky. Mám je ještě nechat a nebo už je čas na jejich odstranění? Děkuji, Dalibor.

  » zobrazit odpověď

 • Zahnívající výhony šeříku

  Otázka: Mladé výhony šeříku vadnou a posléze černají. Mohl by to být důsledek toho, že se snažím, aby se šeřík nerozrůstal a začal jsem ho obrývat? Děkuji, Pavel.

  » zobrazit odpověď

 • Padlí na růžích

  Otázka: Na některých růžích se začal objevovat (hlavně na nejnovějších listech) bělavý povlak, který postupně pokrývá celý list. Poradíte mi, jak se účinně bránit? Děkuji, Leona.

  » zobrazit odpověď

 • Rez hrušňová

  Otázka:

  Na listech hrušně se objevují oválné, několik milimetrů velké oranžové fleky, uvnitř kterých jsou černé tečky. Listy často opadávají. Může být na vině současné horké počasí?

  » zobrazit odpověď

 • Housenka můry zlikvidovala petržel

  Otázka:

  Po návratu z dovolené jsem na balkoně místo petržele našel jen stonky. O zbytek se "postarala" zelená housenka se světlou linkou po straně hřbetu. Poradíte, co to může být za škůdce a jestli je možné se nějak bránit? Děkuji, Pavel.

  » zobrazit odpověď

 • Kvetoucí plevel do kompostu?

  Otázka: I když se hodně snažím průběžně plevel vytrhávat, jak zaprší, všechno roste překotně a já nevím, co dřív. Občas se stane, že plevel nasadí na květ. Nejsem si jistá, zda mohu dávat kvetoucí jednoletý plevel do kompostéru nebo je vhodnější nějaká jiná likvidace. Děkuji, Petra.

  » zobrazit odpověď

 • Brambory napadené drátovcem

  Otázka: Při sklizni jsme v některých hlízách brambor objevili drátovce. Je možné takto napadené brambory konzumovat? A jak se příště před drátovci lépe chránit? Děkujeme, Ptáčkovi.

  » zobrazit odpověď

 • Zaschlé listy na višni

  Otázka: Na višni letos zaschly některé větvičky. Zaschlé listy zůstaly viset na stromě, zbytek stromu je ale hezky zelený. Nevím, jak teď nejlépe postupovat. Strom je to už poměrně vzrostlý, ale zaschlé konce větviček nevypadají hezky. Děkuji, Miloš.

  » zobrazit odpověď

 • Může pěťour do kompostu?

  Otázka: Marně se snažím v zeleninové části zahrady zbavit pěťouru. Každý rok se znovu a znovu objevuje v hojném množství. Mohu ho přidávat do kompostu? Děkuji, Milan.

  » zobrazit odpověď

 • Lezou škvoři lidem do uší?

  Otázka:

  Slyšela jsem, že škvor může lidem vlézt do ucha a prokousnout ušní bubínek. Zdá se mi to podivné, ale mám teď na prázdninách vnoučata, tak se trochu bojím, aby jim při pobytu na zahradě nějaký škvor do ucha nevlezl. Děkuji, Leona.

  » zobrazit odpověď

 • Třešeň a vytékající pryskyřice

  Otázka: Mám na zahradě asi 5 let starou třešeň. Na kmeni se objevila na více místech prýštící pryskyřice. Je to nějaká choroba? Děkuji, Marta.

  » zobrazit odpověď

 • Černí broučci na lichořeřišnici

  Otázka:

  Radovala jsem se, jak mi hezky kvete lichořeřišnice, ale najednou je plná drobných černých broučků. Je možné se jich nějak šetrně zbavit? Občas ráda přidám květy nebo listy do salátů, tak to nechci stříkat žádným jedem. Děkuji, Lenka.

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech reveně

  Otázka:

  Na listech reveně se objevují nehezké skvrny. Celkově rostlina působí slabším dojmem než v minulých letech. Mám si pořídit novou?

  » zobrazit odpověď

 • Padlí na okrasných rostlinách

  Otázka:

  Na listech hvězdnic se objevil bílý povlak. Je potřeba to něčím stříkat, nebo si toho nemusím všímat?

  » zobrazit odpověď

 • Hálka na růži

  Otázka: Na růži vyrostl zvláštní chlupatý červený útvar o průměru několika centimetrů. Na pohled vypadá zajímavě, ale nevím, co může způsobit či jak předejít jeho případnému šíření na další rostliny.

  » zobrazit odpověď

 • Likvidace mšic na podzim

  Otázka: Překvapilo mne, že ještě teď, na konci října jsem na poupatech růží objevila mšice. Je třeba jim věnovat nějakou pozornost a nebo je mráz brzo zničí?

  » zobrazit odpověď

 • Tlustice - opadávání starších listů

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Mnohaleté rostlině zejména v zimním období opadávají nejstarší zeschlé jakoby "stříbrné" listy. V období letnění bývá stav rostliny lepší. Nejsem si jistá, zda se jedná o chorobu nebo škůdce.

  » zobrazit odpověď

 • Juka - usychání listů

  Nepřihlášený uživatel - Zora

  Otázka: Na podzim jsem si koupila Yuccu a cca od nového roku mi začala chřadnout. Postupně mi ze zpod trsů žloutnou a následně usychají listy (týdně asi 6 listů), přitom uprostřed rostou nové (jen 2 listy). Substrát je na povrchu suchý, uvnitř mírně vlhký. Zalévám ji mírně jednou týdně a snažím se rosit i listy. Teplota v místnosti je 19-20 stupňů, polosvětlo. Když to začalo, přihnojila jsem hnojivem na palmy a zelené rostliny, ale nepomohlo to. Prosím o radu, jak jí pomoct. Předem děkuji, Zora.

  » zobrazit odpověď

« Předchozí
1
2 3 4 Další »