Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Výběr témat

  
  
  
  
  
  
  
  


 • Pološvestka - opadávání plodů

  Nepřihlášený uživatel - Jiří Tomek

  Otázka:

  Mám pološvestku. Z plodu začne téct šťáva, která se následně na povrchu srazí a plod upadne. Na jaře jsem ničím nestříkal a listy mají dírky. Co by to mohlo být za nemoc?

  » zobrazit odpověď

 • Zavíječ zimostrázový - postřik

  Nepřihlášený uživatel - Petr Hudec

  Otázka:

  Četl jsem váš článek o napadení keře buxusu housenkou zavíječe zimostrázového. Bydlíme v Olomouci a housenka nám zlikvidovala již dva keře. Poraďte, jaký přípravek je na tuto housenku účinný?

  » zobrazit odpověď

 • Moli šatní nebo potravinoví?

  Nepřihlášený uživatel - Jana Didi

  Otázka:

  Mysleli jsme, že máme doma šatní moly. Nakoupili na ně feromonové mololapky. Všimli jsme si ale, že chycení moli mají na hedvábných křídlech černé tečky. Velikostně i barvou křídel jinak odpovídají šatním molům, aspoň podle obrázků. Bydlíme v zahrádkářské kolonii, a stejní malí motýlci se chytají na nějaké univerzální lepky, které jsme vyvěsili u jabloně a švestky.

  Dá se z tohoto popisu určit, co nám to doma lítá a zda se mám bát o šatstvo a koberec? Zajímalo by mě, jak moc jsou feromony specifické pro daný druh, tzn. jestli je možné, aby se na mololapku pro šatní moly chytaly i jiné druhy (které mohou dolítnou zvenku a škodí spíše zahradě).

  » zobrazit odpověď

 • Růže – uštípnutá či okousaná poupata

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Tintěra

  Otázka: Poupata na růžích jsou nahoře ožraná, někdy dokonce úplně zmizí – nejsou k nalezení ani pod keřem.

  » zobrazit odpověď

 • Vavřín – kroucení listů

  Nepřihlášený uživatel - Jan Janko

  Otázka:

  Pod listem vavřínu u středových žilek se začaly dělat malé bílé tečky. Z vrchu listu u středové čáry (jak začínají žilky) jsou vidět hrbolky. List se začíná kroutit. Žádní škůdci nejsou vidět. Co to může být a jak proti tomu bojovat.

  » zobrazit odpověď

 • Škodí ruměnice pospolná?

  Otázka:

  Každoročně se nám v předjaří na spodní části kmene lípy objevuje obrovské množství červenočerných placatých brouků. Jsou něčím nebezpeční? A pokud ano, jak si počínat při jejich likvidaci?

  » zobrazit odpověď

 • Nepřiláká hmyzí hotel i škůdce?

  Nepřihlášený uživatel - Jana

  Otázka:

  Chci si pořídit na zahradu hmyzí hotel. Bojím se, aby jeho umístění na zahradu nepřilákalo hmyz, který ničí vysazené ovoce a zeleninu. A opravdu mají hmyzí hotely na úrodu vliv?

  » zobrazit odpověď

 • Černé mušky - smutnice

  Otázka:

  Krátce po přesazení pokojových květin začaly kolem květináčů poletovat drobné malé tmavé mušky. Jak se jich nejlépe zbavit?

  » zobrazit odpověď

 • Nemoc stříbrného smrku

  Nepřihlášený uživatel - Miluše Petkovová,DiS.

  Otázka:

  Máme na zahradě dominantní nádherný stříbrný smrk, je 44 let starý. Před pár týdny nám onemocněl, nevíme proč. Z jedné strany "zrezivěl" a začalo mohutně opadat jehličí. "Rez" postupuje dál. Potřebujeme pomoc. Nevíte o co se jedná? Je možné si u vás objednat nějaký přípravek na léčbu? S přátelským pozdravem Miluše Petkovová, DiS.

  » zobrazit odpověď

 • Chroustek letní a jeho likvidace

  Nepřihlášený uživatel - Katka

  Otázka: Na zahradě (většina plochy zatravněná, dva zeleninové záhonky a velká třešeň) máme letos velký počet chroustka letního. Co všechno může brouk zničit? Jak je možné se ho zbavit?

  » zobrazit odpověď

 • Kroucení listů cibule

  Otázka: U cibule se mi začala podivně kroutit nať. Bojím se, abych nepřišel o úrodu. Je možné použít nějaký postřik?

  » zobrazit odpověď

 • Buxus - bílé chomáčky na nových výhoncích

  Nepřihlášený uživatel - Vacek

  Otázka: Koupil jsem si buxus a objevily se mi na nových výhoncích mezi lístečky bílé chomáčky.

  » zobrazit odpověď

 • Mšice na stříbrném smrku

  Nepřihlášený uživatel - Josef Jehlář

  Otázka: Stříbrný smrk pichlavý, výška 6 m. Zasychání větví až do koruny, mnoho jehličí na zemi. Náhodou zjištěny zelené mšice (mnoho) ale nyní velké množství mšic černých tvarem běžným (velké) ale i kulaté až 3 mm lezoucích ze stromu na stěnu domu a hromadících se u paty stromu. Jde o kalamitu těchto stromů i běžných smrků i ve větším okolí. Co dělat a jaký postřik? Obecní úřad jsme kontaktovali.

  » zobrazit odpověď

 • Jabloň - hnědnutí květů

  Nepřihlášený uživatel - VĚRA KAŠPAROVÁ

  Otázka:

  Na 4 roky staré sloupové jablůňce jsem si všimla, že je převážná část odkvetlých květů zahnědlá a jakoby seschlá do klubíčka. Když jsem je vyloupla, zůstal po něm prázdný dolík. U opadlých okvětních lupínků je plný pestíků. Totéž máme i na normálních vzrostlých stromech. Zajímá mě jestli se jedná o namrzlé květy, nebo nějakého škůdce a nebo jsou to pouze neopylené květy. Dělá mi to starost.

  » zobrazit odpověď

 • Usychající cypřiš

  Nepřihlášený uživatel - svata

  Otázka:

  Poradíte mi, jaký škůdce nám napadl cypřiš? Cypřiš hnědne a usychá, při pohledu zblízka má na větvičkách všude bílé šupiny a nyní se objevily ještě černé larvy.

  » zobrazit odpověď

 • Monilióza na meruňce

  Nepřihlášený uživatel - Ivana Vítková

  Otázka:

  Jak ošetřit meruňku napadenou moniliovou spálou? Dá se tomu nějak zabránit v příštím roce? Meruňka má letos navíc listy velmi okousané (díry v listech). Co to je? Co by pomohlo zakročit proti škůdci?

  » zobrazit odpověď

 • Předivka zhoubná

  Nepřihlášený uživatel - Michal Novák

  Otázka: Naši zahradu opakovaně napadla předivka zhoubná. Letos mám pocit, že trochu expanduje a blíží se k habrům. Jsou i tyto stromy v ohrožení? Vím, že nejvíce je zaměřena na kalinu, brslen, třešeň. Teď je fáze, kdy se larvy začínají v pavučinách kuklit, což mi přijde jako optimální čas k nějakému zásahu. Poradíte nám nějaký efektivní postup na zásah?

  » zobrazit odpověď

 • Likvidace mšic na podzim

  Otázka: Překvapilo mne, že ještě teď, na konci října jsem na poupatech růží objevila mšice. Je třeba jim věnovat nějakou pozornost a nebo je mráz brzo zničí?

  » zobrazit odpověď

 • Hálka na růži

  Otázka: Na růži vyrostl zvláštní chlupatý červený útvar o průměru několika centimetrů. Na pohled vypadá zajímavě, ale nevím, co může způsobit či jak předejít jeho případnému šíření na další rostliny.

  » zobrazit odpověď

 • Lezou škvoři lidem do uší?

  Otázka:

  Slyšela jsem, že škvor může lidem vlézt do ucha a prokousnout ušní bubínek. Zdá se mi to podivné, ale mám teď na prázdninách vnoučata, tak se trochu bojím, aby jim při pobytu na zahradě nějaký škvor do ucha nevlezl. Děkuji, Leona.

  » zobrazit odpověď

 • Brambory napadené drátovcem

  Otázka: Při sklizni jsme v některých hlízách brambor objevili drátovce. Je možné takto napadené brambory konzumovat? A jak se příště před drátovci lépe chránit? Děkujeme, Ptáčkovi.

  » zobrazit odpověď

 • Housenka můry zlikvidovala petržel

  Otázka:

  Po návratu z dovolené jsem na balkoně místo petržele našel jen stonky. O zbytek se "postarala" zelená housenka se světlou linkou po straně hřbetu. Poradíte, co to může být za škůdce a jestli je možné se nějak bránit? Děkuji, Pavel.

  » zobrazit odpověď

 • Odstranění lapacích destiček

  Otázka: Proti vrtuli třešňové jsem letos vyvěsil lapací destičky. Mám je ještě nechat a nebo už je čas na jejich odstranění? Děkuji, Dalibor.

  » zobrazit odpověď

 • Pěna na rostlinách

  Otázka: Na stonku nedávno vysazené rebarbory se nám objevil takový pěnivý chuchvalec. Není to známka nějaké choroby?

  » zobrazit odpověď

 • Šetrná ochrana růží před mšicemi

  Otázka: Na růžích se objevily mšice. Ale neradi bychom používali přípravky, které by mohly ohrozit další hmyz, například včely. Poradíte?

  » zobrazit odpověď