Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Přezimování měsíčních jahod

Nepřihlášený uživatel - Markéta Lichá

Otázka:

Jak mám připravit měsíční jahody, které pěstuji v truhlíku, na zimu? Mám je ostříhat nebo je lepší staré listy nechat a odstranit až na jaře, aby chránily před mrazem? Spodní listy jahod jsou letos hodně zaschlé.

Odpověď:

Část starých listů odstraňte, ale větší očistu nechte raději až na jaro. Zatímco jahodník pěstovaný ve volné půdě je plně mrazuvzdorný, v případě pěstování jahod v truhlících či jiných nádobách je vhodné nádobu chránit před promrznutím např. chvojím.

Větší problém než promrznutí často způsobuje vyschnutí substrátu. Pokud je v zimě dostatek sněhu, stačí jej vždy trochu do truhlíku přidat a rostliny tak budou mít optimální přísun vláhy. Pro jistotu je vhodné v době oblevy vlhkost substrátu zkontrolovat a v případě potřeby jahody zalít.

Ideální variantou pro přezimování jahod pěstovaných v nádobách je zapuštění (zakopání) nádoby do záhonu. Pak budete mít mnohem méně starostí s hlídáním dostatečné vlhkosti substrátu.Podobné příspěvky

 • Řez rakytníku

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Špička

  Otázka: Kdy mohu uřezat přesahující větve rakytníku od souseda? Povolení mám, ale nerad bych se dopustil zbytečné chyby....děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Péče o převislý jahodník

  Nepřihlášený uživatel - Jana Splídková

  Otázka:

  Poprvé jsem si pořídila převislé jahody, ale nevím co se stále rostoucími šlahouny. Musím je během léta nějak zkracovat nebo redukovat?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď