Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Zvadlá třešeň

Nepřihlášený uživatel - Ivan

Otázka: Letos nám asi 30 let stará třešeň začala celá uvadat. Na jaře normálně vyrazila, kvetla a udělala plody, ovšem když byly plody zelené, začala rychle vadnout. Plody sice dozrály, ale byly malé a ne příliš chutné. Nyní začala opadávat jako na podzim. Lze ji zachránit nějakým radikálním řezem? Nechat kmen a ořezat vše?
Odpověď:

Na dálku a bez znalosti dalších okolností (lokalita a její mikroklima, orientace stromu, podnož, odrůda, celková péče o strom – hnojení, kultivace půdy, řez, závlaha) je obtížné stav takto starého stromu posoudit.

Je možné, že došlo ke kombinaci několika nepříznivých faktorů. Stromy opakovaně napadené chorobami (např. miniliovou spálou) jsou náchylnější k poškození mrazy. Vyloučené není ani to, že třešeň se dostala na hranice své životnosti a postupně odumírá. V takovém případě už jí ani radikální řez vitalitu nevrátí. To však nemusí být důvod k její likvidaci. Pro inspiraci přidáváme odkaz na článek Příběh jednoho stromu.

Související odkazy:
Příběh jednoho stromu


Podobné příspěvky

 • Kdy roubovat třešeň?

  Otázka: Kdy je nejvhodnější čas pro roubování třešní?

  » zobrazit odpověď

 • Podzimní hnojení třešně

  Nepřihlášený uživatel - Jana Hedejová

  Otázka:

  Zakoupila jsem zakrslou třešeň na balkon. Byla ve velkém květináči. Dva roky nic, letos, tedy třetí rok začala kvést. Ale napadly ji mšice nic proti nim nepomáhalo. Odvezli jsme ji na chatu. Jenže tu máme v lese a tam velmi zachutnala srnkám a zůstalo na ní jen pár lístků. Teď jsem ji zavezla ke kamarádovi do zahrady, která je blízko řeky, takže je tam vlhko. Můžu třešeň teď pohnojit? Mám speciální hnojivo na keře a ovocné stromy, ale nevím zda teď je vhodná doba. Jsou tam i keře černého rybízu, asi to tam moc neošetřovali.

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď