Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Dřevitá pivoňka – klesání květů

Nepřihlášený uživatel - Emil Drlík

Otázka: Vzrostlá dřevitá pivoňka má velké krásné květy. Bohužel visí dolů mezi listy, takže téměř nejsou vidět. Dá se s tím něco dělat?
Odpověď:

Důležitou roli hraje volba stanoviště. Dřevité pivoňky (Paenoia auffruticosa) nejlépe prospívají na plně osluněném stanovišti. Případné zastínění by nemělo být delší, než tři hodiny během dne.

Protože se jedná o rostliny dlouhodobě pěstované na jednom místě, je důležité také vhodné přihnojení, které pomůže rostlině aby měla kvalitně vyzrálé výhony. Po správně provedené výsadbě není potřeba rostlinu tři až pět let hnojit. V pozdějších letech pivoňkám prospívá přilepšení kvalitním kompostem (po odkvětu a na podzim), v červnu můžete použít i minerální hnojiva.

V zahradách se většinou pěstují vyšlechtěné kultivary pivoněk. Poklesání květů je daní za jejich velikost. Zvlášť problematické to bývá za deště, kdy květy výrazně ztěžknou. Asi nejvhodnějším řešením tohoto problému je vybudování opory. Osvědčily se tyčky z bambusu, které se zapíchají kolem keře. Na ně pak můžete upevnit drátěné pletivo s malými oky. To vše pochopitelně dříve, než dosáhnou květy konečné velikosti.Podobné příspěvky

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď