Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Pajasan žláznatý - vhodnost výsadby

Nepřihlášený uživatel - Zuzana Ježová

Otázka:

Chtěla bych si do rohu na zahradě vysadit pajasan, ale bylo by to blízko našeho sklepa a souseda domu. Nenaruší kořeny náš sklep a zároveň sousedův dům?

Odpověď:

Neuvádíte, v které oblasti toužíte pajasan vysazovat. Zvlášť v blízkosti chráněných území v teplejších oblastech (například v okolí CHKO Pálava), to není vhodné řešení. Pajasan žláznatý bývá uváděn mezi stovkou nejinvazivnějších druhů rostoucích v Evropě. Nechybí ani ve výčtu 40 nejinvazivnějších dřevin světa.

Pajasan žláznatý (Ailanthus altissima) je strom, který není pro výsadby do zahrad příliš ideální. Kořenová soustava je mohutná, kořeny jsou uloženy mělce pod povrchem půdy. Není divu, že kořenový systém pajasanů často poškozuje chodníky, zdi a stavby. Jakmile se někde rozroste, je téměř nemožné se jej zbavit. Vše je o to horší, že má velmi dobrou schopnost šíření kořenovými výmladky (podobně jako např. škumpa). Další, nepříliš dobrou vlastností, tohoto stromu je alelopatie, tedy produkce látek omezující růst ostatních dřevin, či už listnatých nebo jehličnatých.

 Podobné příspěvky

 • Vánoční stromeček v kvetináči

  Nepřihlášený uživatel - Andrea Rybariková

  Otázka: Dobrý deň, môžem uchovávať vianočný stromček (jedľa kaukazská) v kvetináči na balkóne v mrazoch do Vianoc? Škodí mráz takémuto stromu? Výška stromčeka je asi 80cm. Ďakujem Rybáriková

  » zobrazit odpověď

 • Katalpa roste jen do výšky

  Nepřihlášený uživatel - Ludmila Nováková

  Otázka: Dostala jsem malou katalpu, ale ona roste jen do výšky, už má asi 180 cm. Má olistěný celý kmínek, ale nedělá kulatou korunu. Mám s ní něco dělat, aby korunku měla?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď