Díky atraktivním barvám a tvarům listů patří javory dlanitolisté (Acer palmatum) k nejkrásnějším dřevinám pěstovaným v našich zahradách. V Japonsku se okrasné javory pěstují po staletí. Z historických pramenů víme, že tento strom měl důležité místo v japonských císařských, ale i v soukromých zahradách. V 7. století je opěvován ve sbírce básní Man-Yoshu, vydané v roce 614 n. l. Do dalších částí světa se japonské javory rozšířily až v 19. století. U nás byl první javor dlanitolistý zasazen v roce 1835 v Královské oboře poblíž Pražského hradu.
Japonský javor - strom vhodný i na skalku
Javor dlanitolistý roste velmi pomalu. Proto může být ozdobou i menších zahrad, skalek či sbírek bonsají. Ve své domovině dorůstá výšky až 8 metrů, v našich podmínkách zřídka přesáhne 4 metry. Majitelé skalek si zvlášť cení trpasličí kultivary, které i po letech růstu nejsou vyšší než metr.
Listy původního javoru dlanitolistého na podzim červenají, ale vyšlechtěny byly i kultivary celoročně zbarvené. Některé mají pěti, jiné až devítilaločnaté listy různé velikosti a rozdílné míry vykrojení. Zatímco některé listy jsou nápadně vykrajované, jiné jsou označovány jako stříhanolisté (dissectum). Na podzim se listy zbarvují podle kultivaru od nejsvětlejší žluté přes zářivě žlutou, oranžovou, červenou a rudou až po purpurově fialovou.
Zmatek mezi japonskými javory?
Jako japonské javory se označuje botanicky širší skupina stromkovitých keřovitých javorů rostoucích nejen v Japonsku, ale také Koreji a Číně. Společné pro ně je, že se větví nízko nad zemí, mají několik kmínků a rostou do šířky, posléze je jejich tvar deštníkovitý. Listy mají výrazně stříhané a často barevně zajímavé.
Vedle javoru dlanitolistého (Acer palmatum) do skupiny tzv. japonských javorů patří také javor vějířovitý (Acer japonicum) a javor shirasavánský (Acer shirasawanum). Velmi důležité proto je, aby lidé věděli, jaký přesně javor, respektive jeho kultivar mají. Jen tak mu mohou zajistit optimální péči a předejít zbytečnému zklamání.
Semínko za pár kaček nebo stromek za tisíce?
Právě na japonských javorech je vidět, jak je možné zhodnotit jediné semínko. Ten, kdo má dostatek času a trpělivosti, si můžete javor vypěstovat ze semínka za pár korun. Zní to lákavě, ale "probuzení" javorového semínka si žádá jisté pěstitelské úsilí. Nejprve se doporučuje semena zalít horkou vodou (50 - 60 °C) a nechat namočená 24 hodin. Pak je čeká proces stratifikace, tedy ponechání asi 3 měsíce ve vlhku (písek nebo vata) a chladnu, například v ledničce. Musíme však počítat i s tím, že semena mohou někdy tzv. přeležet a vyklíčit až následující jaro.
Pro méně trpělivé nabízejí specializovaní prodejci širokou škálu více či méně vzrostlých exemplářů. Javor dlanitolistý nechybí ani v nabídce bonsají. Tam vás může vyjít podle kultivaru a stáří od 600 až po 6 000 Kč.