Od nebezpečných zvířat nás v zoologických zahradách oddělují velmi důkladné bariéry. Nebezpečí, která v sobě skrývají některé rostliny, většinou neřešíme. Prostě si zasadíme to co se nám líbí. Pokud se však v prostoru pohybují děti nebo domácí zvířata, měli bychom před výsadbou rizikových rostlin případná nebezpečí zvážit.
Nebezpečí se nemusí skrývat pouze v jedovatých plodech, ale třeba – jako v případě třemdavy – v silicích obsažených v listech. Čím je třemdava nebezpečná? Třemdava bílá (Dictamnus albus) patří do skupiny rostlin, u kterých sluneční světlo zesiluje účinek jejich šťáv při potřísnění pokožky (tzv. fotosenzibilující látky). Stačí letmý dotyk a následné oslunění pokožky a na potřísněném místě se mohou objevit vyrážky až puchýře (kontaktní dermatitida). Puchýře jsou bolestivé a dlouho se hojí. I po zhojení mohou na kůži zůstat po řadu let nehezké jizvy. Nebezpečí se zvyšuje s rozsahem poleptání.
Podobně nepříjemné účinky mohou mít také další rostliny. Výstražný nápis Pozor! Nebezpečná rostlina! mají v pražské botanické zahradě Na Slupi u routy vonné (Ruta graveolens).
Nepříjemnosti může přinést dotek a následné oslunění pokožky také u těchto rostlin: andělika lékařská (Archangelika officinalis), bolševník obecný (Heracleum spondylium), kerblík třebule (Anthriscus cerefolium), miřík celer (Apium graveolens), pastinák setý (Pastinaca sativa), pohanka střelovitá (Fagopyrum sagittatum), rdesno hadí kořen (Polygonum bistorta), rdesno peprník (Persicaria hydropiper), třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), všedobr horní (Imperatoria ostruthium).
Bobkový list patří k oblíbeným a hojně používaným druhům koření. Ne každý si jej však spojí s rostlinou, ze které pochází – vavřínem vznešeným. Ano, hlavy antických vítězů i básníků zdobily věnce ze stejné rostliny, jejíž lístky přidáváme do mnoha pokrmů.
V podobě keře nebo stromu se ruj vlasatá vysazuje v parcích i zahradách. Díky svým proměnám během roku patří mezi oblíbené solitéry. Zvlášť vyhledávané jsou kultivary s atraktivní barvou listů během vegetace. Po odkvětu přitahují pozornost mohutná stopkatá plodenství. Poslední dějství přichází na podzim, kdy se listy zbarvují podle odrůdy od žluté až po šarlatově červenou.
V pestrolisté podobě bývá tahle rostlinka zvlášť atraktivní koncem léta. Pod českým názvem touleň příliš známá není, většina zahrádkářů jí říká chameleon nebo chameleonka. Méně se o ní ví, že se ve své domovině hojně používá jako lék či zelenina.
Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala.…
Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé…
Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.