Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) je rostlina z čeledi pryšcovitých známá také pod označením Poinsettia. Ve své domovině – Mexiku - vytváří rozlehlé keřovité porosty dosahující výšky 0,6 – 4 m. Při prázdninových toulkách ji můžeme obdivovat také v zahradách na Kanárských ostrovech nebo na Madeiře. Celoročně jí totiž vyhovuje průměrná teplota okolo 20 °C, v době kvetení by teplota neměla klesnout pod 15 °C. Proto ji v našich podmínkách můžeme pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu, které svědčí letní pobyt na zahradě.
Květy poinsettie jsou drobné a najdeme je přímo ve středu výrazně vybarvené růžice listů. Ozdobou, díky které se tento pryšec stal celosvětově oblíbenou vánoční rostlinou, je sezónní vybarvení vrchních listů. Podle kultivaru mají nejen červenou, ale také oranžovou, světle zelenou, smetanovou, růžovou či bílou barvu.
Péče o vánoční hvězdu v době květu
- rostlinu umístíme na světlé místo s pokojovou teplotou mezi 15 až 22 °C
- vánoční hvězda má ráda dostatečnou vlhkost vzduchu. Je-li květináč těsně nad topením, přilepšíme jí miskou s vlhkými oblázky. Rostlině prospívá občasné rosení.
- k zálivce používáme odstátou, vlažnou vodu, ideální je dešťovka
- substrát by neměl být trvale mokrý, ale neměl by ani přeschnout
- dokud rostlina kvete, hnojíme ji 1x za 14 dní hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny
Co může vánoční hvězdu poškodit?
- přímé slunce
- průvan
- sucho
- přelití (v misce pod květináčem by neměla zůstávat voda)
Odkvetlé vánoční hvězdě dopřejeme oddech
- po odkvětu hvězdě většinou opadají listy a zůstanou jen barevné listeny. Rostlině v tomto stavu dopřejeme přibližně měsíční odpočinek.
- rostlinu po odkvětu přemístíme na mírně chladnější místo, snížíme zálivku i vzdušnou vlhkost.
- v předjaří poinsettii seřízneme přibližně na výšku 10 cm. Prýštící mléko zastavíme ponořením řezné rány do teplé vody. Rostlina pak vyrazí novými výhony a rozkošatí se.
- přibližně za 4 – 6 týdnů po ostříhání rostlinu přesadíme do nepříliš velkého květináče. Velikost květináče je jedním z faktorů, které mohou ovlivnit vybarvení rostliny v období květu. Substrát by měl obsahovat vysoký podíl rašeliny, je možno ji pěstovat i v čisté rašelině.
- přes léto poinsettii dopřejeme dostatek vody i výživy.
- letnění vánoční hvězdě prospívá. Po "zmrzlých" ji můžete pěstovat až do podzimu na zahradě nebo na balkoně. Po otužení dobře snáší plné slunce.
Trik, aby hvězda opět zazářila v plné kráse
Pokud chceme, aby nám naše vánoční hvězda po roce opět vykvetla a hlavně, aby její horní listeny znovu získaly svou výraznou barvou, pak jí musíme v dostatečném předstihu připravit podobné podmínky jako má ve své domovině.
Vánoční hvězda patří mezi tzv. krátkodenní rostliny. To znamená, že pokvete a listeny se jí atraktivně zbarví jen tehdy, bude-li mít den "dlouhý" pouze osm až devět hodin. Pamatujte, že rostlině vadí i světlo od pouličních nebo pokojových lamp. Rostla by sice dobře, ale vybarvení bychom se nedočkali nebo by bylo nevýrazné.
- s příchodem chladných podzimních dnů přeneseme rostlinu dovnitř. Dobře se jí bude dařit na západním okně při teplotě kolem dvaadvaceti stupňů.
- přibližně 4 – 8 týdnů před Vánocemi počet hodin denního světla uměle zkrátíme. V pozdním odpoledni rostlinu zakryjeme (stačí k tomu kornout z dvojitého novinového papíru nebo příhodná krabice) a necháme do rána v plné tmě. Ideální je, pokud rostlinu zatemníme nejméně na 12 hodin denně.
- během dne naopak poinsetii dopřejeme dostatek rozptýleného světla.