Diskuze - nová témata

 • Hortenzie - změna barvy

  Počet hlasů: 0
  Autor: Barbora Paličková, Vloženo: 20.6. 2021 08:40, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, koupila jsem menší modře kvetoucí hortenzii v květináči. Umístila ji na balkon do polostínu, hodně zalévam, jak u ní bylo napsáno. Asi po měsíci se květy začaly zbavovat do zelené. Co dělám špatně? Děkuji.
 • Ptačí zob opadává

  Počet hlasů: 0
  Autor: Otakar , Vloženo: 16.6. 2021 00:00, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,
  na ptačím zobu (vejčitolistý aureum) se objevily hnědé skvrny na listech, které žloutnou a opadávají. Zdá se, že choroba postupuje shora. V řadě keřů v živém plotu postihuje zatím jednotlivé keře. Vloni na podzim takto opadal prakticky celý živý plot, ale na jaře se opět zazelenal. Nyní (asi od května) se problém znovu začíná objevovat.
  Prosím o radu.
  Děkuji
 • Proč shazuje strom třešně

  Počet hlasů: 0
  Autor: Štěpánka Pintnerová, Vloženo: 13.6. 2021 10:51, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,

  Máme 2 poměrně velké stromy, cca 10 let, na jaře vždy mají spoustu malých třešní, ale postupem času všechny třešně opadají a dozraje jich cca hrst. Třešně na obrázku jsou dnes obrané že stromu.
  Co to způsobuje? Je to zálivkou? Stává se to rok co rok.
  Děkuji za odpověď
 • sloupová jabloň

  Počet hlasů: 0
  Autor: Ivan, Plzeň , Vloženo: 07.6. 2021 15:01, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, mám pátý rok sloupovou jabloň, která každý rok krásně kvete a vždy měla i pěkná jablka. Letos po odkvětu ale začaly jednotlivé větve zasychat a vypadá to že strom má nejlepší za sebou. Místy jsou takové bílé jakoby pavučiny, ale nikde ani brouk. Co s tím?
 • Mango stromek - nemocné listy

  Počet hlasů: 0
  Autor: Matěj S, Vloženo: 07.6. 2021 11:36, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobry den,
  Minuly rok na jaře jsem si zasadil mango. Pecku ze zakoupeného kusů ovoce. Nyní mi začínají hnědnout listy. Lze to vidět spíše zespod listů.
  Mango jsem přesadil v domnění ze je špatná půda, ale nepomohlo to.
  Nemáte nekdo radu ?
  Dekuji
 • jedle kavkazská

  Počet hlasů: 0
  Autor: Lenka , Vloženo: 07.6. 2021 08:59, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den. Koupili jsme v květináči jedly kavkazskou o vánocích a zasadili. Kdy jedle pučí? Vypadá pořád stejně. Neschne, ale pupeny mi přijde, že má hnědé, suché. Děkuji
 • Túje nebo cypříšek

  Počet hlasů: 0
  Autor: Jana , Vloženo: 26.5. 2021 12:29, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Hezký den,

  máme na zahradě vysázený živý plot, který bychom nyní potřebovali doplnit (některé rostliny uhynuly).

  Vzhledem k tomu, že plot sázel před dávnou dobou původní majitel zahrady, nyní nevíme, jaké rostliny bychom měli dokoupit, abychom zachovali stejný vzhled plotu.

  Domníváme se, že se jedná o nějaký druh túje nebo cypříšku, ale v zahradnictví, která jsme zatím navštívili, tento náš druh nikde neměli.

  Mohl by prosím někdo poradit, o jaký druh se přesně jedná? Viz foto v příloze.
 • Černání kmene u hrusne

  Počet hlasů: 0
  Autor: Martin , Vloženo: 23.5. 2021 20:42, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, prosím o radu ohledně černání kmene u hrušně. Na jaře jsme pořídili nový stromek u kterého vyrazily lístky. Cca před 14 dny jsem se všiml, že začal černat kmínek, na kterém se odlupuje kůra. Černání postupuje směrem ke kořenům i ke koruně. Stromek asi nezachráním, spíše mi kde o to, čím je to způsobeno a čeho se vyvarovat pro příště
 • Hortenzie

  Počet hlasů: 0
  Autor: Lenka Pazderova, Vloženo: 23.5. 2021 00:00, Počet komentářů: 3
  Příspěvek: dobrý den, před 3 lety jsem si koupila krásnou modrou hortenzii, bohužel ale i přes hnojení a péči byla loni růžová a letos opět. Kupuji hnojivo pro modré hortenzie, hlínu do květináče jsem koupila také pro modré hortenzie. Má prostě všechno co šlo aby byla modrá ale i přesto všechno je pořád růžová. Poradíte mi jak jí tu růžovou rozmluvit ... asi mi to dělá na truc jinak už fakt nevím. :D
 • Rozrazil

  Počet hlasů: 0
  Autor: Jana Ponížilová, Vloženo: 17.5. 2021 00:00, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,
  poradí mi někdo jak na rozrazil v trávníku? Rozrostl se. Vloni jsem likvidovala ručně a dosela. Letos vyrostla nová generace. Dicotex nezabírá. Děkuji.
 • Rajčata

  Počet hlasů: 0
  Autor: Kvetoslav vybihal, Vloženo: 06.5. 2021 00:00, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den. Zjistil sem že rajčata ve skleníku mají suché horní listy, spodní jsou zelené. Zalévám je pravidelně. Děkuji za rady
 • Spálený oleandr

  Počet hlasů: 0
  Autor: Katka , Vloženo: 05.5. 2021 14:23, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Dobrý den, vloni jsme koupili krásný oleandr, celé léto kvetl. V zimě byl v chladné místnosti u malého okna, po řezu krásné obrazil. Jenže jsme bojovali se sviluškou, kterou se mi dařilo udržet jen na této rostlině a s minimem pavučin, ale nově tvořící se listy byly kvůli nim ošklivé. Cca 14 dní, když nemrzne, je oleandr na terase s dopoledním slunkem. A výsledek viz foto ???? sviluška se stále mrcha drží na spodních záhybech listů. Nějaké rady, jak oleandr zachránit? Vypadá jak spálený sluncem. Je mi ho líto ???? děkuji
 • Jak odstranit škůdce?

  Počet hlasů: 0
  Autor: Petr Škop, Vloženo: 04.5. 2021 12:18, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Obracím se na Vás s prosbou, jak bych mohl zlikvidovat škůdce na listech (viz přiložené obrázky).
  Jedná se o keře v živém plotu, na jejichž listech se každý rok na jaře objeví velké množství bílých výrůstků cca 2-4 mm vysokých, o průměru cca 1-2 mm. Všechny listy pak v létě úplně zmizí, aby pak znovu vyrostly. Zkoušel jsem jeden rok postřik Pirimorem 50 WG a pak dva roky po sobě Mospilanem 20 SP. Postřik jsem vždy aplikoval v této vegetační době. Účinek se však nedostavil a škůdců jsem se nezbavil.
  Mohli byste mi prosím poradit, jaký prostředek použít, abych se škůdců zbavil?
 • Záchrana staré višně

  Počet hlasů: 0
  Autor: Anonym, Vloženo: 30.4. 2021 21:26, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Přeji hezký den, mám na zahradě višeň, která je minimálně 60 let stará. Již 10 let vypadá, jako kdyby již neměla plodit, jelikož má kmen pouze z 30 %, zbytek se rozpadl a shnil. Minulý rok byla ještě celá obklopena květy a následně velkými, černými višněmi. Bohužel nyní celá zahrada kvete a tato višeň nikoliv. Pupeny sice má, ale nerozkvetly. Teď je má otázka - zda je možné tuto višeň nějak naroubovat a tím ji mít dá se říci dále? Uvažovala jsem pořídit mladou višeň a celou naroubovat touto, ale mám nulovou zkušenost s roubováním. Doopravdy o tuto višeň nechci přijít. Budu velice vděčná za jakoukoliv radu. Děkuji.
 • Zbavení se plevele přírodní cestou

  Počet hlasů: 0
  Autor: Jana Koucká, Vloženo: 21.4. 2021 08:45, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,

  prosím o ověřenou a účinnou radu, jak se nejlépe zbavit plevele v zemi přírodní cestou, bez použití chemie?
  Děkuji
 • Živý plot na předzahrádku

  Počet hlasů: 0
  Autor: Martin Havlín, Vloženo: 19.4. 2021 20:48, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Dobrý den,

  Máme byt s predzahradkou v novostavbe a rádi bychom si zasadili živý plot. Problém však je, ze pod námi je podzemní garáž, tudíž je zde zemina hluboká pouze 1m. Prosím o radu jaký typ živého plotu by šel v takových podmínkách zasadit s tím, ze by kořeny nedosahovaly příliš hluboko a nehrozilo poškození garáže. Díky
 • Oleandr po zimě

  Počet hlasů: 0
  Autor: Leona , Vloženo: 13.4. 2021 08:11, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Dobrý den,
  v zimní zahradě jsme přezimovala 2 oleandry. Nyní jsem je začala opětovně více zalévat. Jeden je doopravdy velký a druhý menší. Ten velký má kompletně suché lístky . Druhý menší má úplně normální lístky. Poradíte mi , co s tím velkým? Mám nějak seříznout?
  Děkuji za radu, Leona
 • Skvrny na okrajích listů jahodníku

  Počet hlasů: 0
  Autor: Renata Zechovská, Vloženo: 05.4. 2021 09:03, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den. Letos poprvé jsem si vysadila jahody do truhlíků, takže začátečník :). Jde mi o to že na okrajích listů se začínají tvořit jakési skvrny, nevím, jestli je to problém, nebo ne. Jahody mám zatím uvnitř za oknem, nicméně na těch pár pěkných slunných dnů, které teď byly, jsem je dala na balkón, byly tam i přes noc, teď už je mám zase uvnitř. Ale co je to na těch listech by mi někdo dokázal říct? Nerada bych, aby mi odumřely, některé rostliny už mají i květy. Předem moc děkuji za odpověď
 • Strom vhodný pro pěstování v nádobě

  Počet hlasů: 0
  Autor: Petra , Vloženo: 03.4. 2021 13:10, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, existují prosím nějaké stromy, které je možné pěstovat v nádobách a dorůstají výšky cca 3-4 metry? Děkuji.
 • Javor japonský - broučci

  Počet hlasů: 0
  Autor: Lukáš , Vloženo: 02.4. 2021 14:15, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Hezký den,
  Na javorech (2 ze 3) se každoročně objeví tito broučci, prakticky ihned co začnou růst listy teď v březnu. Na základě pozorování z minulého roku to nevypadá, že by javoru škodily, ale rád bych si nechal poradit; co to je a případně, zdali je nutné/dobré s tím něco dělat, a případně jak. Děkuji.
 • Juka - flekaté listy

  Počet hlasů: 0
  Autor: Martin , Vloženo: 21.3. 2021 22:36, Počet komentářů: 5
  Příspěvek: Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu ohledně juky a zahnědlých flekatých listů. Koupil jsem v hobbymarketu juku - pojmenováno jako juka zelenožlutá (nicméně podle fotek na internetu si tím tedy nejsem jistý; juka/dračinec?; omlouvám se, nerozumím tomu, prostě se mi rostlina líbila). Během cca 5 dnů od nákupu se objevily zahnědlé fleky. Během té doby jsem pouze jednou minimálně zalil dle pokynů od prodejce. Zajímalo by mě, čím je to způsobeno? A jak to případně napravit? (jestli to vůbec lze) Uvažuji, že bych rostlinu vrátil, když odešla tak rychle, ale nerad bych byl úplně za blbce.
  Děkuji moc
 • Puda po zivem plote z tujek

  Počet hlasů: 0
  Autor: František Brostik, Vloženo: 16.3. 2021 09:31, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je půda, která zůstala či vznikla po vykácení živého plotu z tůjek vhodná pro pěstování zeleniny a nebo pro výsadbu ovocných keřů a stromků? A nebo je tato půda nějak kontaminovaná a pokud ano, tak zda jenějaká pomoc jak to napravit? Děkuji
 • Juka

  Počet hlasů: 0
  Autor: Lucie , Vloženo: 15.3. 2021 16:48, Počet komentářů: 1
  Příspěvek: Dobrý den,

  Před dvěma lety jsem dostala darem Juky, dvě v jednom květináči. Chtěla jsem se zeptat jestli je můžu od sebe oddělit a přesadit do dvou květináčů aby tak měli více prostoru?
  Nebo je musím nechat spolu a jen přesadit do většího květináče?
 • Před založením trávníku

  Počet hlasů: 0
  Autor: Ondřej Diblík, Vloženo: 11.3. 2021 16:58, Počet komentářů: 4
  Příspěvek: Dobrý den, na pozemku (500m2) se chystám založit nový trávník. Na pozemku je momentálně asi 50cm spraše, potom jíl. Dříve se jednalo o pole (trvale zatravněné), nicméně v důsledku práce na domě došlo k úplnému rozježdění pozemku, takže je tam momentálně zase de facto pole (uježděná půda). Na celou plochu se teď bude navážet zhruba 20-25cm zeminy, kdy horních 10-15cm bych chtěl kompostovanou hlínu. Moje otázka je, zda nějak ještě nyní hubit zárodky plevelů a dalších rostlin, které se jaře určitě objeví, nebo ta navážka většinu plevelů zahubí a ty, které vzejdou, bude možné likvidovat mechanicky nebo selektivně. Moc děkuji za odpověď. Ondřej Diblík
 • Hodně radikální řez venkovního ibišku

  Počet hlasů: 0
  Autor: Zuzana Plchů, Vloženo: 09.3. 2021 18:46, Počet komentářů: 2
  Příspěvek: Dobrý den, nastěhovali jsme se do baráku se zahradou a byl tam tento ibišek (viz. foto). Jelikož byl na nevhodném místě, vloni jsem ho přesadila. Bohužel mi ho štěně přes zimu úplně zničilo, všechny dolní větve okousal a ulomil, musela jsem ho asi tak o 2/3 seříznout. Myslíte si, že to ibišek přežije? Nebo to mám vzdát a rovnou ho vyhodit. Podle vzhledu by to měl být ibišek syrský.