Diskuze - nová témata

  • Je šeřík jedlý?

    Počet hlasů: 0
    Autor: Veronika Vojáčková, Vloženo: 07.4. 2017 13:33, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli jsou všechny druh šeříku jedlé? Ráda bych si ho někde natrhala a zkusila dát do dortu. Předem moc děkuji za odpověď. Veronika
  • Okousane listy na redkvi a okrasnych kerich

    Počet hlasů: 0
    Autor: Katarína , Vloženo: 07.4. 2017 13:01, Počet komentářů: 2
    Příspěvek: Dobry den, uz druhym rokem mi neco okusuje listy na okrasnych kerich a letos i na redkvi. Zkousela jsem navnadu na slimaky , ale ty to nejsou. Poradite co by to mohlo byt, pres den tam nevidim zadnyho skudce. Dekuji.
  • Popínavka na starý strom

    Počet hlasů: 0
    Autor: Michaela Petrusová, Vloženo: 06.4. 2017 14:36, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Mám na zahradě starou víceméně suchou jabloň. Jde o solitér, kterého se mi nechce zbavovat, ráda bych ji využila jako oporu pro nějakou popínavku, poradíte mi vhodný druh? Ráda bych rostlinu bohatě kvetoucí, nejlépe v létě, případně i časně na podzim. Strom je vysoký, takže rostlina by také měla být schopná vyššího růst. Stanoviště je jižní svah, nemohu zajistit pravidelnou zálivku. Děkuji za radu.
  • Bobkovišeň zhnědla

    Počet hlasů: 0
    Autor: marie petrická, Vloženo: 06.4. 2017 12:42, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Naše bobkovišně koncem zimy zhnědla. Co se dá dělat, je nějaká náprava? Děkuji M.P.
  • Pilatka švestková

    Počet hlasů: 0
    Autor: Vít , Vloženo: 05.4. 2017 22:27, Počet komentářů: 3
    Příspěvek: Jaký účinný/kvalitní postřik proti pilatce švestkové je aktuálně v prodeji a můžete ho dopručit
  • mulč z ořechu

    Počet hlasů: 0
    Autor: Lenka Vašíčková, Vloženo: 05.4. 2017 22:21, Počet komentářů: 2
    Příspěvek: Dobrý den, chci se zeptat, zda je dobré mulčovat drceným dřevem z větví ořechu. Někde jsem četla, že ořech obsahuje látky, které brzdí růst rostlin v jeho okolí. Je to pravda? A nemohou se pak tyto látky vylučuvat z mulče do půdy? Děkuji Vašíčková
  • Tvarování kroucené vrby

    Počet hlasů: 0
    Autor: Lucie , Vloženo: 03.4. 2017 14:13, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, nevím přesně kam s tímto dotazem, tak snad tady nebude vadit. Zapíchla jsem si loni do země větvičku kroucené vrby a letos jsou na větvičce zelené lístky - tak teda asi přežije, snad. Můj dozat ale zní, viděla jsem kroucenou vrbu jako keř i jako krásný převislý strom. Docílím toho převislého stromu? Nevím totiž, jestli jde o větvičku z keře nebo ze stromu. Děkuji za rady
  • Stavba nového skleníku

    Počet hlasů: 0
    Autor: Martin , Vloženo: 02.4. 2017 23:49, Počet komentářů: 5
    Příspěvek: Dobry den, chystan se postavit novy sklenik z polykarbonatu. Sklenik bude polozen na betonovem zakladu cca 70-80cm do zeme. Zajimalo by me, jestli je potreba vybetonovat i dno.
    Dale jako zeminu pouzit ode dna.

    S pozdravem
    Martin Bolf
  • Tmavnutí hlíz

    Počet hlasů: 0
    Autor: Luděk , Vloženo: 27.3. 2017 07:40, Počet komentářů: 2
    Příspěvek: Dobrý den !
    Řadu let pěstuji brambory. Vždy jen z certifikované sadby a min. vždy 2-3 odrůdy každý rok. Stanoviště měním. Přihnojuji hnojivem na brambory a v průběhu vegetace superfosfátem.
    Při konzumaci loňšǩé úrody se objevuje velmi výrazný a nepříjemný problém. Jde o odrůdy Dita a Adéla. Ve slupce je barva hlíz normální. Po uvaření začne docela velký podíl (30%) hlíz (bez ohledu na odrůdu) tmavnout a nabírat velmi odpornou zelenohnědou barvu. Také konzistence těchto hlíz je odlišná - tužší.
    Co toho může být příčinou a co se s tím do budoucna dá dělat?
    Budu vděčný za Vaše rady. Předem děkuji .
    Zdravím.
  • Znovu drátovec

    Počet hlasů: 0
    Autor: Jarmila Karmazinová, Vloženo: 22.3. 2017 14:03, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den,minulý týden jsem posílala dotaz do poradny, byl mně zodpovězen jen obecně, pomocí odkazů. Chtěla jsem vědět,zda je možné zasadit brambory loni částěčně napadené drátovcem na část pozemku, kde loni nebyly. Pokud je to možné prosím o odpověď.
    děkuji Karmazinová
  • První řez rybíz a angrešt

    Počet hlasů: 0
    Autor: Elly Holecová, Vloženo: 21.3. 2017 16:16, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, mám zahrádku krátce a jsem tedy začátečník. Prosím o radu. Jak na jarní řez rybízu, angreštu (nejsou na kmínku). Oba keříky jsem sázela na podzim. Někde jsem četla, že řez provádět na dvě očka. Jinde zase, že pouze o jednu třetinu a pak jsem zaslechla, že nedělat nic. Nerada bych keříkům ublížila.
    Děkuji
  • Brambory a drátovec

    Počet hlasů: 0
    Autor: Anonym, Vloženo: 18.3. 2017 00:00, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.
  • Založení trávníku bez orby, na jaře

    Počet hlasů: 0
    Autor: Jakub , Vloženo: 16.3. 2017 19:44, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den,

    prosím o radu se založením nového trávníku, nyní na jaře.

    Současný stav: zahrada, která byla v minulosti oseta trávou, sečena, ale neudržovaná, s plevelem, místy mechem. Před zimou provedena likvidace totálním herbicidem. Přikládám foto současného stavu.

    Měl jsem v plánu zahradu na podzim zorat, zplanýrovat, zapravit hnojiva, popř. vápenec atd. Bohužel mi to díky jiným pracím nevyšlo, stihl jsem pouze zlikvidovat vše živé.

    Můj dotaz zní – jsem schopen půdu kvalitně připravit tak abych zasel ještě toto jaro? (duben – květen).

    Podle toho, co jsem se dočetl v různých článcích mi vychází tento postup: zkultivovat půdu, odstranit staré uhynulé rostliny, mech, popř. nový plevel, srovnat terén, zapravit hnojivo, popř. písek (pokud doporučíte), uválet, jemně hrábkami zkypřit, zasít, opět uválet. Mám obavy z hloubky kultivace. Bojím se, že když půdu nezkultivuji do dostatečné hloubky, nebude mít efekt a naopak, když bych provedl kultivaci do hloubky, skoro orbu, hroudy hlíny se nestihnou rozpadnout a pokud je rozmělním, bude půda klesat a celé srovnávání bude zbytečné.

    Poradíte mi prosím, jak z této situace vytěžit maximum?

    Předem děkuji.
  • Hniloba kmene jabloně

    Počet hlasů: 0
    Autor: Radek , Vloženo: 16.3. 2017 15:20, Počet komentářů: 2
    Příspěvek: Dobrý den. Chtěl jsem prořezat jablon ( Topaz) , ale koukám, že jaksi není co stříhat, že ty přírůstky jsou úplně minimální. No a úplně dole u země zajedu nůžkama do kůry, neb se mi nějak nezdála, a zírám. Nějaká hniloba, či co. Tak jsem jí sundal a pod ní paraziti. Takový bílí červíci 2 cm.
    Akorát nevím, jestli jsou důsledek toho problému a nebo až následek. Má to cenu ještě zkoušet nějak zachránit, nebo je po stromku? Jablon je stará 16 let. Na podzim měla ještě výborné plody. Ale už jsem si všimnul, že ty listy mají v létě nějakou divnou barvu, takovou do žluta. Nedají se sem vložit fotky toho škůdce? Děkuji za radu.
  • Přesazení venkovního ibišku

    Počet hlasů: 0
    Autor: Ľubica laufersweilerová, Vloženo: 14.3. 2017 17:56, Počet komentářů: 2
    Příspěvek: Prosím o radu. Jen krátce vlastním malou zahrádku. Je tam spousta práce, abych ji změnila k obrazu svému. Několik let tam nikdo nic nedělal. Ale teď bych chtěla nějaké ozdobné keře koupit - ty co jsou, střihám atd. prosím poraďte - chci vykopat venkovní ibišek a přesadit na jiné místo, poraďte jak co nejlépe to udělat.
    Děkuji,
    nashledanou
    Laufersweilerová
  • Katalpa nana - přezimování

    Počet hlasů: 0
    Autor: Ilona Vychytilova, Vloženo: 14.3. 2017 12:53, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, na podzim jsme koupili a nasadili Katalpu nanu, velikost cca 2 metry. Kmen jsme obalili, i kořeny řádně zahrabali a nyní po zimě se nám zdá, že nepřežila. Nejsou na ní žádné pupeny a některé větvičky mají černé konce. Nevíme, kdy tento strom začíná pučet a máme obavu, že nám odešel. Děkuji za radu, kdy se tento strom probouzí, popř. jak poznáme, že odešel.
  • Opadávání listů kamélie

    Počet hlasů: 0
    Autor: Anonym, Vloženo: 12.3. 2017 00:00, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Na kamélii mi opadávají listy a začínají i květy (poupata). Když jsem ji koupila, tak byla pěkně olistěná, kvetla. Nyní jsem ji dala do chladnější místnosti a pravidelně zalévám (dbám, aby nevyschly kořeny). Děkuji za odpověď.
  • Rhododendron - zkroucené listy

    Počet hlasů: 0
    Autor: Anonym, Vloženo: 06.3. 2017 00:00, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.
  • Okrasná mini mandarinka

    Počet hlasů: 0
    Autor: Anonym, Vloženo: 03.3. 2017 00:00, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...
  • Pěstování orchidejí

    Počet hlasů: 0
    Autor: Rut , Vloženo: 01.3. 2017 17:03, Počet komentářů: 2
    Příspěvek: Nemohli byste mi poradit, jak správně pěstovat orchideje? Jestli odkvetlé větvičky odstříhávat, jak často zalévat? Děkuji.
  • Juka palma

    Počet hlasů: 0
    Autor: Nikola , Vloženo: 28.2. 2017 22:25, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobry den, potrebovala bych poradit. Mam velkou juku palmu, ktera mi krasne jde, ale ted jeden jeji stonek s listy zacal lehat a musela jsem ho zajistit, jinak by upadl. A vsimla jsem se, ze i druhy pahyl zacal padat, takze drzi uz jen jeden, na kterem mam ted privazane ty 2....nevite, cim to muze byt? Dekuji za radu.
  • Záchrana oleandru a řez

    Počet hlasů: 0
    Autor: Anonym, Vloženo: 23.2. 2017 00:00, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé kmínky? Moc děkuji Jitka Smejkalová
  • Co zasázet pod túje?

    Počet hlasů: 0
    Autor: Lenka , Vloženo: 20.2. 2017 12:55, Počet komentářů: 2
    Příspěvek: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, které rostliny a keře snášejí půdu po tújích? (četla jsem, že vylučují do půdy toxické látky) Máme starou zahradu, některé túje jsme vykáceli a na jejich místo bychom chtěli nějaké rostliny nejlépe s okrasným květem (spíše listnaté). Místo je polostinné. Dále bych se chtěla zeptat, kterým rostlinám se daří pod tújemi a stříbrným smrkem? Stromy jsou odrostlé a pod nimi je prázdno.
  • Hniloba kmene meruňky

    Počet hlasů: 0
    Autor: Eva , Vloženo: 20.2. 2017 12:38, Počet komentářů: 2
    Příspěvek: Naše meruňka je stará cca 13 - 16 let, obvod kmene pod rozvětvením 60 cm, hniloba je na severní straně do hloubky v jedné části dle vrtu vrtačkou 6 - 7 cm. Kaz jsem objevila podle rozpraskané kůry, kterou jsme odstranili, dále jsme pod ní našli a také odstranili kořínky a hlínu, pak už jen shnilé drolící se dřevo, mám fotky.. Nechceme ji kácet. Před loni jsme sklidili asi 100 kg meruněk, jiný strom na dvoře neni!
    Co s tím? Děkuji předem za rady!
  • Barevný česnek

    Počet hlasů: 0
    Autor: Luděk Solař, Vloženo: 18.2. 2017 11:03, Počet komentářů: 1
    Příspěvek: Dobrý den, pěstuji česnek neznámé odrůdy již několik let a letos poprvé po loupání nacházím některé stroužky zabarvené částečně do fialova. Některé více, některé méně. Povrch stroužku ve fialovém místě má stejnou strukturu jako v místě nezabarveném. Nevíte v čem je problém, pokud to tedy problém je ? Děkuji za odpověď.