Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Jícha z buxusu?

Nepřihlášený uživatel - Ellen Mindlová

Otázka: Větší množství ostřihaných větviček z buxusu jsem naložila do sudu jako jíchu. Vzhledem k tomu, že vím, že buxus je jedovatý, mám dotaz, zda po hnojení naředěnou jíchou si rostliny nepřiotrávím.
Odpověď:

Jíchy se připravují z různých druhů rostlin většinou tak, aby bylo možné získat hnojivo, které využijeme při pěstování v zahradě. Rostliny na přípravu jíchy se tedy obvykle volí podle obsahu látek, které mohou předávat dál. Příklady těch nejčastěji využívaných jsme zmínili v článku Hnojivé výluhy a jíchy

Zmínky o využití zimostrázu (Buxus) k přípravě jíchy se nám nepodařilo vyhledat. Neuvádíte co a proč chcete přihnojovat a proč jste zvolila právě buxus. Ohledně možného přiotrávení je třeba připomenout, že jedovatá je celá rostlina buxusu a to jak pro lidi, tak i pro zvířata. Požití některé části tohoto keře může způsobit průjem, silné křeče, poruchy dýchání a centrální nervové soustavy, někdy až se smrtelnými následky.

Jedovatost zimostrázu způsobuje velké množství steroidních alkaloidů. Tyto látky, které působí jako jedy na živočichy, nebudou nejspíš podobným způsobem účinkovat na rostliny. Ve vodě jsou navíc alkaloidy špatně rozpustné.

Je však spíše otázka, čím může být jícha z buxusu jako hnojivo přínosná. Ale to už je spíše zadání pro specializovanou laboratoř. Jediné, co můžete udělat, je zvolit cestu experimentu a část rostlin připravenou jíchou pohnojit. Raději však pouze rostliny, které nejsou určeny ke konzumaci. Pro příště však na výrobu jíchy zvolte některou z osvědčených rostlin.Podobné příspěvky