Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Kroucení listů u rajčat

Otázka: Vysadil jsem rajčata a teď mám obavu, že jsem něco udělal špatně. Rostlinám se začaly kroutit listy. Škůdce jsem žádné neobjevil. Mohlo by to být nedostatečnou zálivkou? Nebo umístěním na příliš slunném místě?
Odpověď:

Kroucení listů rajčat mají ze škůdců na svědomí nejčastěji mšice nebo svilušky. Ale píšete, že jste nic takového neobjevil.

Kroucení listů může mít na svědomí také stolbur (potato stolbur phytoplasma). V případě napadení touto fytoplazmou (parazit menší než viry, větší než bakterie) se listy rajčat stáčejí podle střední žilky směrem nahoru, jsou malé a předčasně vadnou.

Příčinou může být abiotická porucha. Může ji způsobit jak nedostatek vody v půdě, tak i přemokření. Roli pro vznik této poruchy může hrát také nadbytek dusíku nebo draslíku, otrhání většího počtu listů najednou nebo velké kolísání denních a nočních teplot.

V neposlední řadě způsobují kroucení listů také některé virové choroby. Ale v jejich případě se ještě objevují i další projevy (např. skvrny na listech). Virová onemocnění se nejčastěji přenášejí z příbuzných rostlin z čeledi lilkovité, brambor nebo tabáku.

S největší pravděpodobností nebyly sazenice rajčat před výsadbou dostatečně otužené. Zkuste jim věnovat zvýšenou pozornost. Pokud kroucení listů vzniklo jako reakce na šok z přesazení, měl by po čase problém sám odeznít a nové listy porostou normálně.Podobné příspěvky

 • Brambory a drátovec

  Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

  Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Svinování listů na růžích

  Otázka:

  Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Housenky na divizně

  Otázka:

  Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

  » zobrazit odpověďPoužíváme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK