Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Výběr témat

  
  
  
  
  
  
  
  


 • Brambory a drátovec

  Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

  Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Pološvestka - opadávání plodů

  Nepřihlášený uživatel - Jiří Tomek

  Otázka:

  Mám pološvestku. Z plodu začne téct šťáva, která se následně na povrchu srazí a plod upadne. Na jaře jsem ničím nestříkal a listy mají dírky. Co by to mohlo být za nemoc?

  » zobrazit odpověď

 • Rez na osice

  Nepřihlášený uživatel - Zdenka Musilová

  Otázka:

  Jak se mám zbavit rzi na osice? Osiku mám na zahradě, může rez napadnout i jiné stromy?

  » zobrazit odpověď

 • Škůdci na bergénii

  Nepřihlášený uživatel - Marcela

  Otázka:

  Už několik let mi něco okousává okraje listů bergénie, takže vypadají jakoby "zubatě".Také mi něco podobně ožírá kapradiny, ale nemyslím si že by to byli slimáci. Můžete mi říct, co by to mohlo být a jak se bránit?

  » zobrazit odpověď

 • Škůdce na divizně

  Nepřihlášený uživatel - Helena Urbanová

  Otázka: Prosím o radu ohledně škůdce na divizně. Po týdnu bohatého kvetení má málo květů, listy odcházejí - jsou děravé a hnědnou. Ze spodu listů jsou malinká oranžová vajíčka. Nevíte, o jakého škůdce se jedná a zda mohu divizny ještě zachránit ?

  » zobrazit odpověď

 • Ekologický postřik na mšice?

  Nepřihlášený uživatel - Dagmar Huňáčková

  Otázka:

  Při postřiku paprik proti mšicím (směs jaru a oleje) - došlo k záměně připravených roztoků a použil se loňský, pravděpodobně i přemrzlý roztok (zůstal v bedně na zahradě). Může to být pro konzumaci plodů zdravotně závadné?

  » zobrazit odpověď

 • Růže – poškození poupat

  Nepřihlášený uživatel - Zdeňka Čudáková

  Otázka:

  Prosím o radu ohledně růží. Ještě nerozvinutá poupata růží jsou uvnitř hnědá, jakoby hnijící. Na vnějším okraji pěkné okvětní lístky. Vzhledem k suchu, nepředpokládám, že je to přemírou vlhka (u nás prší málo a zalévám přiměřeně).

  » zobrazit odpověď

 • Moli šatní nebo potravinoví?

  Nepřihlášený uživatel - Jana Didi

  Otázka:

  Mysleli jsme, že máme doma šatní moly. Nakoupili na ně feromonové mololapky. Všimli jsme si ale, že chycení moli mají na hedvábných křídlech černé tečky. Velikostně i barvou křídel jinak odpovídají šatním molům, aspoň podle obrázků. Bydlíme v zahrádkářské kolonii, a stejní malí motýlci se chytají na nějaké univerzální lepky, které jsme vyvěsili u jabloně a švestky.

  Dá se z tohoto popisu určit, co nám to doma lítá a zda se mám bát o šatstvo a koberec? Zajímalo by mě, jak moc jsou feromony specifické pro daný druh, tzn. jestli je možné, aby se na mololapku pro šatní moly chytaly i jiné druhy (které mohou dolítnou zvenku a škodí spíše zahradě).

  » zobrazit odpověď

 • Růže – uštípnutá či okousaná poupata

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Tintěra

  Otázka: Poupata na růžích jsou nahoře ožraná, někdy dokonce úplně zmizí – nejsou k nalezení ani pod keřem.

  » zobrazit odpověď

 • Vavřín – kroucení listů

  Nepřihlášený uživatel - Jan Janko

  Otázka:

  Pod listem vavřínu u středových žilek se začaly dělat malé bílé tečky. Z vrchu listu u středové čáry (jak začínají žilky) jsou vidět hrbolky. List se začíná kroutit. Žádní škůdci nejsou vidět. Co to může být a jak proti tomu bojovat.

  » zobrazit odpověď

 • Škodí ruměnice pospolná?

  Otázka:

  Každoročně se nám v předjaří na spodní části kmene lípy objevuje obrovské množství červenočerných placatých brouků. Jsou něčím nebezpeční? A pokud ano, jak si počínat při jejich likvidaci?

  » zobrazit odpověď

 • Nepřiláká hmyzí hotel i škůdce?

  Nepřihlášený uživatel - Jana

  Otázka:

  Chci si pořídit na zahradu hmyzí hotel. Bojím se, aby jeho umístění na zahradu nepřilákalo hmyz, který ničí vysazené ovoce a zeleninu. A opravdu mají hmyzí hotely na úrodu vliv?

  » zobrazit odpověď

 • Ošetření po okusu zvěří

  Otázka: Poradíte mi, jak nejlépe ošetřit poraněný kmen mladého stromku? Podle všeho to vypadá na okus od zvěře. Je šance na záchranu?

  » zobrazit odpověď

 • Černé mušky - smutnice

  Otázka:

  Krátce po přesazení pokojových květin začaly kolem květináčů poletovat drobné malé tmavé mušky. Jak se jich nejlépe zbavit?

  » zobrazit odpověď

 • Mšice na mrkvi

  Nepřihlášený uživatel - Kamila

  Otázka:

  Při sklízení mrkve jsem si všimla bílých škůdců, kteří se drží v hloučku na vrcholku kořene mrkve (tam, kde začíná vyrůstat nať). Můžete mi poradit o co se jedná a jak tomu předejít, ideálně bez použití chemie?

  » zobrazit odpověď

 • Katalpa chřadne

  Nepřihlášený uživatel - Veronika

  Otázka: Na zahradě máme katalpu, netuším, jak je stará, ani jak vypadala v minulých letech. Přistěhovali jsme se teprve letos na jaře. Bohužel nemá skoro žádné listy, jen maličkaté na koncích větviček. Skoro nekvetla. Je na slunném místě. Netušíte, co by jí mohlo chybět?

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana fíkusu

  Nepřihlášený uživatel - Tereza S.

  Otázka: Prosím o radu ako postavit na nohy moj fikus elastica. Jeho problémy: 1. krutenie listov 2. bodky po obode takmer kazdeho listu. Bodky su svetlozelenej farby 3. zltnutie a opadavanie starych velkych listov (asi som ho preliala, teraz uz asi 3 tyzdne nepolievam plus kyprim podu, aby sa vzduch dostal aj hlbsie a poda vyschla. Rastlina je totiz zasadena v kvetinaci bez mozneho odtoku vody) 4. ma na sebe drobne zivocichy. Az dnes som to zistila ako tu surfujem, tak som ho dokladne prehliadla, ci to nemoze byt aj kvoli tomu. Su velmi male, volnym okom poriadne nevidim strukturu, ale skor gulateho tvaru a behaju po listoch. Nie je ich vela. A nasla som aj asi 2 velmi jemne male pavucinky. Prosim o radu co robit, co za preparat kupit, aby sa mu zacalo darit.

  » zobrazit odpověď

 • Nemoc stříbrného smrku

  Nepřihlášený uživatel - Miluše Petkovová,DiS.

  Otázka:

  Máme na zahradě dominantní nádherný stříbrný smrk, je 44 let starý. Před pár týdny nám onemocněl, nevíme proč. Z jedné strany "zrezivěl" a začalo mohutně opadat jehličí. "Rez" postupuje dál. Potřebujeme pomoc. Nevíte o co se jedná? Je možné si u vás objednat nějaký přípravek na léčbu? S přátelským pozdravem Miluše Petkovová, DiS.

  » zobrazit odpověď

 • Chroustek letní a jeho likvidace

  Nepřihlášený uživatel - Katka

  Otázka: Na zahradě (většina plochy zatravněná, dva zeleninové záhonky a velká třešeň) máme letos velký počet chroustka letního. Co všechno může brouk zničit? Jak je možné se ho zbavit?

  » zobrazit odpověď

 • Zasychání větví buxusu

  Nepřihlášený uživatel - Lada

  Otázka:

  Několik let máme ve venkovních květináčích buxusy. Jeden z nich nám letos dělá starosti. Konce má zkroucené, hnědé, jakoby uschlé, ale rostlina uschlá není. Zblízka bílé chomáčky nevidím, tedy hádám, že škůdce mera to není.

  » zobrazit odpověď

 • Kroucení listů u rajčat

  Otázka: Vysadil jsem rajčata a teď mám obavu, že jsem něco udělal špatně. Rostlinám se začaly kroutit listy. Škůdce jsem žádné neobjevil. Mohlo by to být nedostatečnou zálivkou? Nebo umístěním na příliš slunném místě?

  » zobrazit odpověď

 • Kroucení listů cibule

  Otázka: U cibule se mi začala podivně kroutit nať. Bojím se, abych nepřišel o úrodu. Je možné použít nějaký postřik?

  » zobrazit odpověď

 • Buxus - bílé chomáčky na nových výhoncích

  Nepřihlášený uživatel - Vacek

  Otázka: Koupil jsem si buxus a objevily se mi na nových výhoncích mezi lístečky bílé chomáčky.

  » zobrazit odpověď

 • Tlustice – napadení chorobou

  Nepřihlášený uživatel - Venda

  Otázka:

  Všechny 3 tlustice, které jsem měla napadl jakýsi bílý povlak. Tlustice sesychá, opadává, nevyvíjejí se nové listy. Poraďte mi prosím, co s kytičkou dělat.

  » zobrazit odpověď

« Předchozí
1
2 Další »