Škůdci, plevel, choroby

Jak se vypořádat s napadenou rostlinkou či stromem? Jak onemocněním předcházet?

Tlustice – napadení chorobou

Nepřihlášený uživatel - Venda

Otázka:

Všechny 3 tlustice, které jsem měla napadl jakýsi bílý povlak. Tlustice sesychá, opadává, nevyvíjejí se nové listy. Poraďte mi prosím, co s kytičkou dělat.

Odpověď:

Tlustice (Crassula) patří mezi sukulenty. U nás se nejčastěji pěstuje tlustice vejčitá (Crassula ovata). Chorobami tlustice příliš netrpí, nejčastěji bývají napadeny mšicemi.

Neuvádíte, jakým způsobem jste tlustice zimovala. V zimním období je pro tento druh ideální chladná světlá místnost s teplotami okolo 10 °C. S tím souvisí i zálivka - od listopadu tlustici nemusíte zalévat tak dlouho, dokud z výhonů neopadají spodní listy. Stačí, když zůstanou tři až čtyři páry listů na každém výhonu. Teprve potom můžete rostlinu znovu opatrně zalít.

Z výše uvedeného je patrné, že opadání nejstarších listů by nemělo být na závadu a že mu asi ani není možné nějak předcházet. Pokud tedy na jaře opět rostlina dobře prospívá, není třeba si s ní dělat další starosti. Nejčastějším problémem při pěstování tlustic bývá jejich přílišné přemokření a pak uhnívání.

Poněkud záludným nepřítelem tlustic jsou červci (Coccoidea). A to nejen proto, že se nejprve objevují na kořenech, ale také proto, že dospělci se velmi špatně hubí chemickými přípravky. Zkuste tedy prohlédnout kořeny, zda se tam neobjevují bílé skvrnky či tlustí bílí červíci – to jsou červci. Dostatečně vitální rostliny "nájezd" menšího množství červců přečkají.

Na prospívání tlustic má velmi pozitivní vliv letnění. Určitě by jim pomohlo i v případě, že došlo k napadení červci. Ideální místo je v polostínu v zahradě nebo na balkoně. V případě déletrvajícího deštivého počasí však rostliny přestěhujte na chráněné místo. Na podzim můžete tlustice ponechat i na plném slunci. Pochopitelně, vždy by měly dostat odpovídající zálivku.

Související odkazy:
tlustice vejčitá


Podobné příspěvky

 • Brambory a drátovec

  Nepřihlášený uživatel - Jarmila Karmazinová

  Otázka: Dobrý den, mám dotaz, mohu letos vysadit brambory loni částečně napadené drátovcem na část zahrady, kde loni brambory nebyly? Dále prosím o radu, zda se dá nějak předejít napadení paprik ve skleníku mšicemi, a když už se na nich objeví, jak je nejlépe zlikvidovat. Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Napadená mrkev červem

  Nepřihlášený uživatel - Ilona Rybová

  Otázka: Dobrý den. Mám okousanou mrkev červíkem asi 8mm dlouhý, barva bílorůžová, má hnědou hlavu a dvě tmavá kusadla. Prosím o označení a o možnou přírodní ochranu. Děkuji Rybová

  » zobrazit odpověď

 • Svinování listů na růžích

  Otázka:

  Na některých keřích růží se mi začaly podélně svinovat listy do úzkých ruliček. Co s tím?

  » zobrazit odpověď

 • Housenky na divizně

  Otázka:

  Všimla jsem si poškození listů divizny a pak na nich objevila housenku, která má na bílém podkladě výrazné žluté fleky a černé skvrny. Bojím se, aby nepřelezla třeba na zeleninu. Bára

  » zobrazit odpověď