Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Podzimní hnojení třešně

Nepřihlášený uživatel - Jana Hedejová

Otázka:

Zakoupila jsem zakrslou třešeň na balkon. Byla ve velkém květináči. Dva roky nic, letos, tedy třetí rok začala kvést. Ale napadly ji mšice nic proti nim nepomáhalo. Odvezli jsme ji na chatu. Jenže tu máme v lese a tam velmi zachutnala srnkám a zůstalo na ní jen pár lístků. Teď jsem ji zavezla ke kamarádovi do zahrady, která je blízko řeky, takže je tam vlhko. Můžu třešeň teď pohnojit? Mám speciální hnojivo na keře a ovocné stromy, ale nevím zda teď je vhodná doba. Jsou tam i keře černého rybízu, asi to tam moc neošetřovali.

Odpověď:

Pěstování rostlin v nádobách má svá specifika. S ohledem na velmi omezený prostor pro růst vyžadují takto pěstované stromky zvýšenou péči. Neuvádíte, kde jste třešeň koupila. Solidní prodejci nabízejí zákazníkům základní rady jak o rostlinu pečovat. Návod na správné používání by měl být i součástí vámi zmiňovaného "speciálního" hnojiva na keře a ovocné stromy. Řada přípravků je totiž určena ke hnojení ovocných dřevin ve volné půdě. Na podzim se ovocné stromy přihnojují fosforečnými, draselnými a případně i hořečnatými hnojivy. Nejvhodnější čas pro toto hnojení je druhá polovina října a listopad.

Ovocné stromky pěstované v květináči je vhodné každoročně na konci zimy (únor) přesadit do většího květináče nebo alespoň vyměnit zeminu ve stávající nádobě. Použít můžete klasický zahradnický substrát. Od konce března pak stromek přihnojujte hnojivem na plod a květ. Existují také hnojiva ve formě tablet, která zajistí dlouhodobou výživu rostlin po dobu 6 – 12 měsíců (např. Silva Tabs). Kombinované organické hnojivo s obsahem dusíku, fosforu a draslíku v poměru NPK 6-4-10 se používá až při jarním hnojení. Pro podzimní hnojení existují hnojiva se speciálně upraveným poměrem prvků: NPK 4-2-7.Podobné příspěvky

 • Kdy roubovat třešeň?

  Otázka: Kdy je nejvhodnější čas pro roubování třešní?

  » zobrazit odpověď

 • Zvadlá třešeň

  Nepřihlášený uživatel - Ivan

  Otázka: Letos nám asi 30 let stará třešeň začala celá uvadat. Na jaře normálně vyrazila, kvetla a udělala plody, ovšem když byly plody zelené, začala rychle vadnout. Plody sice dozrály, ale byly malé a ne příliš chutné. Nyní začala opadávat jako na podzim. Lze ji zachránit nějakým radikálním řezem? Nechat kmen a ořezat vše?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď