Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Probírka meruněk

Nepřihlášený uživatel - Jarmila Říhánková

Otázka:

Mají se probírat plody meruněk? Mám Bergeron 4. rokem a stromek je obalený plody.

Odpověď:

Odrůda Bergeron má brzkou a velkou plodnost. Pokud dojde k nasazení většího množství plodů (tzv. přeplození), je probírka nutná. O prvotní probírku se postará sama příroda. Zůstane-li na stromě velké množství plodů, je třeba zasáhnout.

Vhodný čas na základní ruční probírku meruněk je před založením pecky. To je obvykle nejpozději do měsíce po odkvětu. Plody proberte ručně. Na větvi ponechte větší plůdky, ideálně na vzdálenost dlaně. Při silném nasazení plodů se může stát, že takto odstraníte až 2/3 z celkové násady. Jedině probírkou dosáhnete větších a chutnějších plodů. Správně provedená probírka plodů zároveň brání rozlamování koruny pod tíhou plodů.

I později vývoj plodů sledujte. Průběžně odstraňujte plody napadené chorobami, škůdci nebo mechanicky poškozené (tzv. kvalitativní probírka).Podobné příspěvky

 • Mirabelka málo plodí

  Jelena Uhlířová

  Otázka:

  Mirabelka kvete, ale má tak 3 až 5 plodů. Při koupi byla označena jako samosprašná. Myslím si, že to byl pouze prodejní trik. Nebo může být příčina jiná?

  » zobrazit odpověď

 • Meruňky ve vyšších polohách?

  Nepřihlášený uživatel - Petr

  Otázka:

  Je možno pěstovat meruňky a broskve v předhůří Šumavy ve výšce 620 m n.m.? Ze severovýchodu je stanoviště chráněno vysokou skálou, z boku chalupami, na jihozápad otevřené. Nebo co dalšího tam lze pěstovat pod skálou?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď