Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Meruňka do vyšších poloh

Nepřihlášený uživatel - Jitka Krčová

Otázka: Jaký druh meruňky se hodí do vyšších poloh?
Odpověď:

V nabídce meruněk se objevují odrůdy, které vykazují vyšší odolnost proti mrazu, například Ledana, Lerosa, Lebela, Harogem. U některých odrůd je uvedena vysoká odolnost proti mrazu ve dřevě, v pupenech i v květech (např. Harogem). Neuvádíte, jak vysokou polohu máte na mysli. Zvýšenou odolnost proti mrazu vykazují ještě i tyto odrůdy: Kompakta, Goldrisch, Velita a Minaret.

Nezanedbatelnou roli pro úspěšné pěstování hraje také volba podnože. Do okrajových oblastí se doporučuje vysazovat meruňkové stromky na slivoňových podnožích, roubovaných v korunce. Takové výpěstky tolik netrpí namrzáním kmínku, ale obtížněji se shánějí. Při nákupu je ideální najít prodejce, který má s pěstováním tohoto ovoce v daném regionu zkušenosti.

V zahrádkách můžeme pěstovat meruňky i v oblastech s průměrnou teplotou alespoň kolem 7 °C a do nadmořské výšky 400–450 m se srážkami okolo 700 mm. Důležité je zvolit vhodné stanoviště na jihozápadním nebo západním svahu, tedy takové, kde teploty méně kolísají. Nevhodná jsou větrná stanoviště a mrazové kotliny.Podobné příspěvky

 • Řez rakytníku

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Špička

  Otázka: Kdy mohu uřezat přesahující větve rakytníku od souseda? Povolení mám, ale nerad bych se dopustil zbytečné chyby....děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Mirabelka málo plodí

  Jelena Uhlířová

  Otázka:

  Mirabelka kvete, ale má tak 3 až 5 plodů. Při koupi byla označena jako samosprašná. Myslím si, že to byl pouze prodejní trik. Nebo může být příčina jiná?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď