Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Maliník nekvete

Nepřihlášený uživatel - Růžena

Otázka: V roce 2012 jsem si koupila prostokořenné sazenice maliníku Heritage. V roce 2013 vyhnaly dlouhé pruty, ale vůbec nekvetly a tedy ani neplodily. Na podzim jsem pruty ostříhala. Domnívala jsem se, že nové sazenice mají čas. Letos opět vyhnaly dlouhé pruty, ale opět nekvetou. V čem je vada?
Odpověď:

Odrůda Heritage sice patří mezi tzv. remontantní odrůdy, ale pěstuje se tak, aby plodila na nových (letošních) výhonech. Ty se pak na podzim vyřežou až u země. Spolehlivě plodí v teplejších chráněných oblastech. Jako ostatní maliníky potřebuje propustnější půdy a dobrou zásobu vláhy v půdě. Maliny se dají pěstovat v oblastech s nadmořskou výškou do šesti set metrů nad mořem.

Začátek zrání plodů na nových výhonech je u zmíněné odrůdy až na konci srpna. Možná tedy ještě není pro letošní rok vše ztraceno. Pokud by se však ani letos neobjevily květy, pak by to stálo za zamyšlení, zda byla zvolena do vaší polohy vhodná odrůda a zda byl maliník vysazený na optimální stanoviště.

Součástí péče o maliník by mělo být i přihnojování. Ideální je, pokud probíhá ve třech fázích: brzy na jaře, koncem května a po sklizni. Použít můžete hnojiva na drobné ovoce, Cererit nebo jiná přírodní hnojiva.Podobné příspěvky

 • Řez rakytníku

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Špička

  Otázka: Kdy mohu uřezat přesahující větve rakytníku od souseda? Povolení mám, ale nerad bych se dopustil zbytečné chyby....děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Péče o převislý jahodník

  Nepřihlášený uživatel - Jana Splídková

  Otázka:

  Poprvé jsem si pořídila převislé jahody, ale nevím co se stále rostoucími šlahouny. Musím je během léta nějak zkracovat nebo redukovat?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď