Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Pětiletá meruňka nekvete

Nepřihlášený uživatel - Jana Zvárová

Otázka:

Zakoupili jsme stromek meruňky, ale po pěti letech stále nekvete a neplodí. Jaká může být příčina? A jak postupovat, aby stromek začal mít ovoce?

Odpověď: Obvykle začínají meruňky plodit třetím rokem po výsadbě, ale někdy to trvá i déle. Stromek v tomto období potřebuje nabrat sílu pro růst koruny. Velmi důležité je, zda byla meruňka správně vysazena – očkování stromu by mělo při výsadbě zůstat přibližně na šířku dlaně nad výškou půdy. Pokud je stromek zasazený příliš hluboko, začíná plodit později. Rozdíly nástupu plodnosti mohou být dané také odrůdou nebo podnoží. Samozřejmostí by v prvních letech po výsadbě měl být také tzv. výchovný řez.


Podobné příspěvky

 • Meruňky ve vyšších polohách?

  Nepřihlášený uživatel - Petr

  Otázka:

  Je možno pěstovat meruňky a broskve v předhůří Šumavy ve výšce 620 m n.m.? Ze severovýchodu je stanoviště chráněno vysokou skálou, z boku chalupami, na jihozápad otevřené. Nebo co dalšího tam lze pěstovat pod skálou?

  » zobrazit odpověď

 • Meruňka do vyšších poloh

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Krčová

  Otázka: Jaký druh meruňky se hodí do vyšších poloh?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď