Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Proč zasychá javor mléč?

Nepřihlášený uživatel - Eva Čermáková

Otázka:

Koupili jsme na jaře javor mléč), kultivar Golden Globe. Měl tehdy vínovou barvu listů, na začátku léta přešla barva do žluto zelené a nyní jsou listy velice suché. Strom pravidelně zaléváme a je na slunném místě. Máme obavu, že usychá.

Odpověď:

Javor mléč (Acer platanoides), respektive vámi zmiňovaný kultivar Golden Globe, je oblíbený právě proměnu barevnosti listů i svou nenáročnost. Umístění tohoto javoru na slunné místo bývá doporučováno, tam jste chybu nejspíš neudělali.

Neuvádíte, jak starý (velký) strom jste koupili a do jaké půdy jste jej vysadili. Tyto javory se prodávají většinou roubované na kmínku a na popálení sluncem netrpí. Příliš náročný není tento druh ani na půdu; nejlépe prospívá v mírně vlhkých, humózních, dobře propustných půdách. Přílišné vysušení půdy se může projevit popálením okrajů listů. Nebezpečný je však i opačný extrém – při přílišném zamokření dochází k odumírání kořenů.

Pokud jste stromek koupili u seriózního prodejce (školka, zahradní centrum), zkuste se obrátit s dotazem přímo na něj. Většinou tito lidé velmi dobře znají svůj sortiment a mnohdy i chyby, kterých se zákazníci při péči o rostliny dopouštějí.Podobné příspěvky

 • Vánoční stromeček v kvetináči

  Nepřihlášený uživatel - Andrea Rybariková

  Otázka: Dobrý deň, môžem uchovávať vianočný stromček (jedľa kaukazská) v kvetináči na balkóne v mrazoch do Vianoc? Škodí mráz takémuto stromu? Výška stromčeka je asi 80cm. Ďakujem Rybáriková

  » zobrazit odpověď

 • Katalpa roste jen do výšky

  Nepřihlášený uživatel - Ludmila Nováková

  Otázka: Dostala jsem malou katalpu, ale ona roste jen do výšky, už má asi 180 cm. Má olistěný celý kmínek, ale nedělá kulatou korunu. Mám s ní něco dělat, aby korunku měla?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď