Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Vrba kroucená zčernala

Nepřihlášený uživatel - Danča

Otázka:

Máme doma už vzrostlou vrbu kroucenou. Teď nám nějak zhnědla, místy zčernala a nevím čím.. Dost letos pršelo a že by takhle uschla? Obraší příští rok, nebo je to její konec?

Odpověď:

Z dotazu není přesně jasné, o jaký druh vrby se jedná. Nejčastěji se pěstuje vrba Matsudova (Salix matsudana Tortuosa) nebo vrba pokroucená (Salix x erythroflexuosa), někdy též zvaná argentinská.

To, co popisujete, by mohla být houbová choroba, která se označuje jako skvrnitost listů a nekróza výhonů vrb. V případě napadení touto chorobou se na listech objevují podlouhlé nepravidelné tmavohnědé skvrny, které se také objevují na řapících a mladých letorostech. Při silné infekci dochází k zasychání a k opadávání listů nebo i k odumírání celých výhonů. Potvrdit nebo vyloučit určitou chorobu houbového původu je možné pouze mikroskopickým vyšetřením nebo chemickými analýzami listů a půdy.

V případě napadení houbovou chorobou je ideální nejvíce postižené části odstranit a bezpečně zlikvidovat (nepřidávat do kompostu). Vhodná je i likvidace infikovaného a předčasně opadaného listí. Právě ve spadaném listí přežívají tyto choroby do dalšího roku a z nich se opět šíří napadení na rašící výhony.

Pokud se rozhodnete pro ošetření postřikem, pak je možné použít měďnaté fungicidy, samozřejmě vždy podle doporučení výrobce (tedy neopomenout střídání přípravků, aby nedošlo ke vzniku rezistence a zajistit důkladné smáčení veškeré listové plochy postřikem).

Vrby jsou poměrně vitální, určitě zkuste počkat, co se bude příští jaro dít. Otázka samozřejmě je, zda má vrba vhodné stanoviště (propustnost půdy, osvětlení).Podobné příspěvky

 • Vánoční stromeček v kvetináči

  Nepřihlášený uživatel - Andrea Rybariková

  Otázka: Dobrý deň, môžem uchovávať vianočný stromček (jedľa kaukazská) v kvetináči na balkóne v mrazoch do Vianoc? Škodí mráz takémuto stromu? Výška stromčeka je asi 80cm. Ďakujem Rybáriková

  » zobrazit odpověď

 • Katalpa roste jen do výšky

  Nepřihlášený uživatel - Ludmila Nováková

  Otázka: Dostala jsem malou katalpu, ale ona roste jen do výšky, už má asi 180 cm. Má olistěný celý kmínek, ale nedělá kulatou korunu. Mám s ní něco dělat, aby korunku měla?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď