Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Hortenzie – vadnutí poupat?

Nepřihlášený uživatel - Jiří Koryťák

Otázka:

Hortenzie ve středně velkém květináči je pěkná. Máme ji na zahradě v polostínu. Zaléváme dešťovou vodou. Nevíme však, proč vadnou ještě nerozvité květy. Ne všechny, pouze část. Loni byly nádherné.

Odpověď:

Neuvádíte, o kterou hortenzii se jedná. Předpokládáme, že je to u nás nejčastěji pěstovaná – hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). I ta se nabízí ve velkém množství kultivarů, navíc se prodávají jak rostliny určené pro pěstování v bytě (bývají speciálně upravené, aby měly kompaktní vzhled a velké množství květů), tak kultivary určené především pro pěstování ve volné půdě.

Vámi zmiňované umístění i způsob zálivky odpovídá potřebám této rostliny. Tam tedy nejspíš chyba není. Zbývá tedy k úvaze, zda jste hortenzii přesazovali a doplňovali živiny. Mladé hortenzie se mohou přesazovat i 2x ročně, ale vždy jen do mírně větších nádob. Starší rostliny je vhodné přesazovat každoročně po odkvětu. Rostliny v nádobách potřebují pravidelné přihnojování k tomu určenými hnojivy.

Ze škůdců by mohlo problémy působit háďátko zhoubné (Ditylenchus dipsaci), které napadá na 500 rostlinných druhů. Tento škůdce deformuje lodyhy i listy a květy zakrňují. V příliš teplém prostředí mohou být hortenzie napadeny sviluškami a mšicemi.Podobné příspěvky

 • Záchrana oleandru a řez

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé kmínky? Moc děkuji Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Barva hortenzie

  Nepřihlášený uživatel - Klára Machalová

  Otázka:

  Koupila jsem si v srpnu v Hornbachu modrou hortenzii, kterou jsem přesadila do větší nádoby, ale špatného substrátu, a proto mi začala růžovět. Koupila jsem tedy speciální substrát pro modré hortenzie a opět přesadila, ale nyní začala hortenzie měnit barvu květů do zelena. Mohli byste mi poradit co dělat jinak, abych udržela modrou barvu květů?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?